אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הותר לפרסום: שלושה עדי מדינה בפרשת השוחד ששילמה סימנס בחברת החשמל צילום: אוראל כהן

הותר לפרסום: שלושה עדי מדינה בפרשת השוחד ששילמה סימנס בחברת החשמל

השלושה הם מנכ"ל סימנס ישראל לשעבר, אורן אהרונסון, גיסו שלמה דניאל ובעל מניות ומנהל חטיבת האנרגיה לשעבר בסימנס ישראל, יצחק הירש. על פי ההסדרים הם הודו ששימשו כאנשי קש לצורך העברת מיליוני דולרים מקונצרן האנרגיה הגרמני סימנס לבכירים בחברת החשמל בתמורה להטיית מכרזים ומידע

02.05.2016, 12:01 | תומר גנון

פרשת השוחד ששילמה סימנס לבכירים בחברת החשמל: צו איסור הפרסום על קיומם של שלושה עדי מדינה בפרשה פקע היום (ב') עם הגשת כתב האישום בפרשה.

קראו עוד בכלכליסט

השלושה הם מנכ"ל סימנס ישראל לשעבר, אורן אהרונסון, גיסו ששימש כאיש קש, שלמה דניאל, ובעל מניות ומנהל חטיבת האנרגיה לשעבר בסימנס ישראל, יצחק הירש. על פי ההסדרים שנחתמו עם השלושה, הם הודו ששימשו כאנשי קש לצורך העברת מיליוני דולרים מקונצרן האנרגיה הגרמני לבכירים בחברת החשמל בתמורה להטיית מכרזים ומידע. הפרקליטות התחייבה לא להעמידם לדין.

עו"ד שלמה נס. החקירה בעניינו עדיין נמשכת, צילום: מיקי נועם אלון עו"ד שלמה נס. החקירה בעניינו עדיין נמשכת | צילום: מיקי נועם אלון עו"ד שלמה נס. החקירה בעניינו עדיין נמשכת, צילום: מיקי נועם אלון

אהרונסון ששימש כעבר כעד המדינה גם נגד השופט לשעבר דן כהן. כהן הורשע ביולי 2013 בקבלת שוחד של 1.1 מיליון אירו מסימנס בתמורה להטיית מכרז לרכישת טורבינות גז בעת שכיהן כדירקטור בחברת החשמל. על פי הכרעת הדין, אהרונסון טווה מנגנון שוחד באמצעות חשבונות הבנק של גיסו, שלמה דניאל, וחברת קש מהונג קונג שהייתה בבעלותו, כדי לשחד את כהן.

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

למרות הרשעתו של כהן הפרשה לא באה לסיומה. סימנס, כך הסתבר, העבירה לאהרונסון כמיליוני דולרים נוספים לתשלומי שוחד לחברת חשמל, ואילו לכיסו של כהן הגיע בסופו של דבר רק חלק מהסכום. ביוני 2014, בעקבות מידע חדש שקיבלו חוקרי הרשות מהרשויות בשוויץ, התחדשה החקירה בניסיון לגשר על הפער בין הכספים שבהם סימנס הודתה שהעבירה לאהרונסון, לבין הכסף שקיבל כהן.

על פי המידע שהגיע מהרשויות בשוויץ, ממנגנון השוחד שטוו אהרונסון וגיסו דניאל נהנו לכאורה גם בכירים נוספים בחברת החשמל. לאור המידע הפרקליטות החליטה לבטל את הסכם עד המדינה עם אהרונסון, בטענה שלא מסר את כל המידע לגבי מקבלי השוחד בחברת החשמל כפי שהתחייב. יחד איתו נעצר גם גיסו דניאל, שזכה לחסינות מהעמדה לדין בפרשת דן כהן כחלק מההסכם עד המדינה שעליו חתם אהרונסון. כאמור, עם התפתחות החקירה הם חתמו על הסכם עד מדינה.

חשוד נוסף שנעצר בהמשך בפרשה הוא הירש שכאמור חתם גם הוא בהמשך על הסכם עד מדינה. כפי שנחשף בעבר ב"כלכליסט" הירש העיד בין היתר גם על תרומות כספיות שהעביר לכאורה בשמה של סימנס לקמפיין הבחירות של לאה נס – אשתו של עו"ד שלמה נס החשוד בפרשה והחקירה בענייניו טרם הסתיימה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

11.
כיצד ייתכן שעד מדינה שהסתיר מידע ימשיך ליהנות מחסינות?
3 המוסקטרים ובדגש על המנהלים בסימנס ישראל, חייבים לעמוד לדין מאחר והם היוו למעשה את הגורם המשחית. תראו באילו אמת מידה משתמשים נגד פיון כענבל אור שגרמה נזק ללקוחות פרטיים ובאיזה אמת מידה מוסרית מקלה משתמשים כנגד אלו שגרמו נזק במיליארדים לכלל הציבור בישראל. אם סימנס עשו זאת במכרזי חברת החשמל, מי מבטיח לנו שהתנהלות זו לא התרחשה במכרזים ציבוריים אחרים? הרכבת למשל?
איש  |  02.05.16
לכל התגובות