אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ה-CIA שחזרה את חיסול בן לאדן בטוויטר והגולשים הזדעזעו צילום: איי פי

בשולי הרשת

ה-CIA שחזרה את חיסול בן לאדן בטוויטר והגולשים הזדעזעו

סוכנות הביון האמריקאי בחרה לציין את יום השנה החמישי לחיסול המפורסם בלייב-בלוגינג מדומה והגולשים טענו בתגובה שמדובר בפשע מלחמה והציעו לה לפטר את צוות המדיה שלה

02.05.2016, 17:15 | הראל עילם

דף הטוויטר הרשמי של סוכנות הביון האמריקאית ה-CIA הקדיש הבוקר שעות ארוכות לציון חמש שנים לחיסולו של הטרוריסט אוסמה בן לאדן. אולם הדרך שבה הסוכנות בחרה לזכור את האירוע הייתה תמוהה: דימוי של דיווח מהשטח, דקה אחר דקה, של האירוע שבמהלכו חוליית הכוחות המיוחדים של הצי האמריקאי חדרה למתחם של בן לאדן בעיר אבוטאבד בפקיסטן.

קראו עוד בכלכליסט

הסוכנות פרסמה בהתחלה מספר תמונות ופרטים טכניים על קושי המשימה, הכוחות המעורבים ורמת המיגון של המתחם. ואז היא הכריזה על לא פחות מ"לייב-בלוגינג". הציוץ הראשון פורסם ב-13:25 זמן חוף המזרחי בארצות הברית, ותיאר כיצד נשיא ארצות הברית, ראש סוכנות הביון וראש מטה המבצעים המיוחדים אישרו את התקיפה והחיסול.

ב-12 ציוצים נוספים, שנמשכו עד 19:01, ה-CIA תיארה כיצד בוצעה הפשיטה, כיצד ההליקופטר שהתרסק במהלכה הושמד, וכיצד חולצו החיילים. ב-19:01, לפני חמש שנים, ברק אובמה קיבל את האישור הכמעט-ודאי שבן לאדן זוהה וחוסל.

כצפוי, התגובות בתקשורת לנרטיב של סוכנות הביון נעו בין זעם לסרקזם. אתר TheNextWeb ציין כי כמה מהמומחים הגדולים בעולם לחוק הבינלאומי ולחוקה האמריקאית, ביניהם פרופסור נוח פלדמן מאוניברסיטת הארווארד, העלו את הסברה כי החיסול עשוי להיחשב לפשע מלחמה. מפיקי התוכנית TheDailyShow צייצו בתגובה שאלא אם ה-CIA מתכוונת לדווח גם על מה שקרה במפרץ החזירים בקובה, כדאי לסוכנות להפסיק.

אלפי גולשים הגיבו על דף ה-CIA, שיש לו למעלה מ-1.3 מיליון עוקבים, ואמרו מדובר בהתנהלות לא ראויה. "תפסיקו לנסות להיות מגניבים ותמשיכו עם העבודה שלכם" כתב אחד. משתמש אחר כתב: "ה-CIA מתרברב בחיסול לא-חוקי ולא משפטי. היה עדיף אם אוסמה היה עומד למשפט". אחר ציין: "זה גרוטסקי ומביך. פטרו את צוות הרשת שלכם".

זאת לא הפעם הראשונה שה-CIA סופגת ביקורת שכזאת. ב-2014, עובד לשעבר ב-CIA אמר לטלגרף: "ההתנהלות המגוחכת והחלקלקה של דף ה-CIA מציירת את כל הסוכנות כמדושנת עונג, וזאת בדיוק התדמית שאנחנו צריכים להתנער ממנה. ה-CIA יודעת היטב שהיא צריכה שינוי תדמית, העם לא שכח מה קרה בבנגאזי. ציוצים מביכים כאלו, מביכים כמו לראות את אביך רוקד בחתונה, לא יגרמו לסוכנות להראות רכה ועדינה, אלא מנותקת מהמציאות".

בעקבות הביקורת הפומבית הנוכחית על הלייב-בלוגינג, דובר הסוכנות ריאן טרפאני אמר ל-ABC: "חיסולו של בן לאדן הוא אחד מההצלחות המודיעיניות הגדולות בהיסטוריה, והיסטוריה היא חלק מרכזי באסטרטגיית המדיה החברתית שלנו". עם זאת, הוא התקשה להסביר מדוע הסוכנות בחרה לציין את המאורע בדרך כה מקברית, ואמר בתגובה: "זה מתאים שנבחר לזכור ביום הזה את כל האנשים שלקחו חלק בהישג".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות