אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כלל ביטוח דורשת מקבוצת אלון: הסדר מיידי או מינוי מפרק צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

כלל ביטוח דורשת מקבוצת אלון: הסדר מיידי או מינוי מפרק

החברה המחזיקה בכחמישית מהחוב של אלון דוחפת את מחזיקי האג"ח להעמיד את החוב לפירעון מיידי. עילה כבר יש, לאחר שמעלות הורידה את דירוג האג"ח ל־BBB מינוס. בעל השליטה שרגא בירן ביקש ארכה של חצי שנה להכנסת משקיע חדש

03.05.2016, 07:41 | גולן חזני

כלל ביטוח, המחזיקה בכחמישית מהחוב של אלון (19%), דורשת כי לחברה ימונה מפרק או שתפנה להסדר חוב. הדרישה של כלל הועברה לנאמן האג"ח דן אבנון מהרמטיק. עדיין לא ברור אם יתר מחזיקי האג"ח יצטרפו אליה, ובשלב זה פסגות והפניקס מתחבטים בעניין.

קראו עוד בכלכליסט

זה ארבעה חודשים מנהלים מחזיקי האג"ח של אלון אסיפה פתוחה בעניין העמדת החוב לפירעון מיידי. המחזיקים החליטו לדחות את המהלך ל־1 ביוני, אבל האסיפה לא נסגרה והחלטה טרם התקבלה.

בעל השליטה העיקרי בקבוצה שרגא בירן, יחד עם שותפו לשליטה, ארגון הקניות של הקיבוצים, מבקש ממחזיקי האג"ח ארכה של חצי שנה להכנסת משקיע שיזרים הון לחברה.

לטענת כלל, יש להפעיל מיד את העילה לפירעון מיידי. קבוצת אלון חייבת לבעלי האג"ח מסדרה א' 1.75 מיליארד שקל שעומדים לפירעון עד 2023. זאת בעוד שבקופתה יש 500 מיליון שקל בלבד, שיספיקו למימון התשלומים הצפויים ב־2016 וב־2017.

צרות מכיוון דלק US

 

אף על פי שהחברה סולבנטית וביכולתה לפרוע את חובותיה לכאורה, יש לבעלי האג"ח עילה לפירעון מיידי. זאת לאחר שחברת הדירוג מעלות הורידה את דירוג האג"ח ל־BBB מינוס בסוף ינואר 2016 לאחר שהיחס בין שווי ההתחייבות לבעלי האג"ח לשווי נכסיה עלה ליותר מ־100%. מחזיקי האג"ח הסכימו לתת לאלון ארכה לאחר שהחברה ובעלי השליטה בה הסכימו לבצע גיוס הון של 200-150 מיליון שקל.

כלל לא מקבלת עמדה זו. לטענתה יש להגיע להסדר ולא לקדם פתרונות סרק שנועדו להרוויח זמן. כלל טענה בפני הנאמן והנציגות כי נכסי החברה נזילים וכי באמצעות מפרק, המחזיקים יכולים לממש אותם בעצמם ולא זקוקים לבעלי השליטה. לטענת כלל, הסיכוי להכניס משקיע שיעניק פרמיה על האחזקות הוא מזערי.

הבעיה העיקרית של קבוצת אלון היא דלק US. שווי אחזקתה של אלון (9.65%) בדלק US צנח ל־100 מיליון דולר (352 מיליון שקל) לעומת 233 מיליון דולר ביוני 2015, וזאת בעקבות קריסת מחירי הנפט.

נוסף לאחזקה בדלק US, שקיבלה עם מכירת השליטה באלון USA במאי 2015, לאלון יש אחזקה באלון רבוע כחול (72.7%) המשועבדת לבנק הפועלים. כמו כן יש בידיה 80% ממניות אלון חיפושי גז בשווי 698 מיליון שקל ו־29% מחברת ההפעלה של כביש 6, בשווי מוערך של 120 מיליון שקל.

שאלת התמורה ברבוע כחול

 

נוסף על החוב לבעלי האג"ח, כוללות התחייבויותיה של קבוצת אלון ערבות של 155 מיליון שקל שניתנה לבנק הפועלים עבור הלוואה של 330 מיליון שקל לחברה־הבת אלון קמעונות.

אלון אמורה לקבל 115 מיליון שקל עבור מכירת השליטה באלון רבוע כחול למוטי בן־משה. בתום 30 ימי התדיינות, בעלי האג"ח ובנק הפועלים טרם סיכמו כיצד תנותב תמורת המכירה, והמחלוקת הועברה לגישור. חלק מהמחזיקים מצפים להזרמה מיידית מבירן לפני שיקבלו החלטה בנושא.

שרגא בירן, צילום: אוראל כהן שרגא בירן | צילום: אוראל כהן שרגא בירן, צילום: אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות