אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

בינת שוורץ: "המדינה צריכה לבנות עוד 1.5 מיליון יח"ד בתוך 25 שנה ולתכנן מלאי כפול"

מנהלת מינהל התכנון אמרה בוועידת הנדל"ן של "כלכליסט", כי ב-25 השנים הקרובות יירשם גידול של 40% מספר הדירות שיידרשו למגזר הערבי ו-66% לחרדים

03.05.2016, 11:04 | אביב גוטר

"בשנים האחרונות מינהל התכנון עשה עבודה והצליח לתכנן כמעט 100 אלף יחידות דיור ומספר יחידות הדיור שנמצאות באישור עלה פי שלושה ויותר מאז פרוץ המשבר ב-2008. המדפים מלאים, השטח אמנם לא", כך אמרה בינת שוורץ, מנהלת מינהל התכנון היום (ג') בוועידת הנדל"ן של "כלכליסט".

"בסקר תוכניות למגורים שערכנו בשנים 2014-1999 במחוזות ת"א, מרכז וירושלים גילינו שיש פער בין התכנון לביצוע, שמתחיל לפחות שלוש שנים אחרי", אמרה שוורץ. "אנחנו רואים הדרגתיות, כי מה שאנחנו מתכננים נפרס על פני 25 שנה. מה שמעניין זה שחלק גדול מהגורמים לעיכוב התכנוניים הם גורמים ממשלתיים, וזה החלק הטוב כי אנחנו יכולים לטפל בזה. אם בשנת 2010 במחוזות ירושלים ות"א היו 60 אלף יחידות מתוכננות שלא התחילו בנייתן, ב-2014 אנחנו עומדים על 175 אלף יחידות דיור. היה חשוב לנו להבין מה הגורמים שמשפיעים על הפער כדי לתת מענה לציבור".

בינת שוורץ, מנהלת מינהל התכנון במשרד הפנים. "יש הרבה אישורי בנייה, אבל עדיין לא רואים  תוצאות בשטח", צילום: צביקה טישלר בינת שוורץ, מנהלת מינהל התכנון במשרד הפנים. "יש הרבה אישורי בנייה, אבל עדיין לא רואים תוצאות בשטח" | צילום: צביקה טישלר בינת שוורץ, מנהלת מינהל התכנון במשרד הפנים. "יש הרבה אישורי בנייה, אבל עדיין לא רואים  תוצאות בשטח", צילום: צביקה טישלר

שוורץ התייחסה גם לגורמים המעכבים את בניית יחידות הדיור: "48 אלף יחידות דיור מתעכבות בגלל גורמים הקשורים ליזם או לבעל הקרקע. אבל לא רק אלו גורמים לעיכובים, בעיות תשתיתיות, גורמים לשמירה על איכות הסביבה וירוקים, סרבני פינויים ושלטון מקומי מהווים חסם לעשרות אלפי יחידות דיור".

מנהלת מינהל התכנון דיברה גם על הפעולות שנעשות במקביל במינהל התכנון - ניהול מגורים במשבר ותכנון מגורים אסטרטגי: "במשבר אנו מוטים לזמינות הקרקעות וכל קרקע שאנו מפשירים היא נקודתית. אנו עושים מאמצים רבים לפתרון חסמי התשתיות אבל עדיין, ההתנגדויות רבות בגלל הדחיפות להגדלת ההיצע. בתכנון ארוך טווח אסטרטגי כל אחד מהחסמים הממשלתיים שעיכבו את הפער בין תכנון לביצוע, יידעו בעתיד מה הם צריכים לעשות כדי להסיר את החסמים הרגולטורים. תכנון אסטרטגי יכול להביא למסקנות רחבות. יחד עם המועצה הלאומית לכלכלה זיהינו שבכל שנה, בחמש השנים הקרובות, יידרשו 50 אלף יחידות דיור, ובתוך 25 שנה צריך לבנות 1.5 מיליון דירות חדשות. מתוכן 25% לחברה הערבית ו-15% לחברה החרדית. בחברה הערבית אנחנו מזהים גידול של 40% מספר הדירות שיידרשו, ובחברה החרדית 66% בתקופה של 25 שנה. חשוב להתייחס לאוכלוסיות האלו כי הן צומחות מהר יותר מהאוכלוסיות האחרות והביקוש אליהן קשיח".

לסיום התייחסה שוורץ בדבריה לנושא התחדשות עירונית ואמרה: "קיימים שלושה דרכים שאנחנו צריכים לעשות, התכנסות וציפוף באזורי הביקוש, מתיחת אזורי הביקוש לטבעות הסמוכות למטרופולין המרכז ולהסיט את חלק מהביקושים לפריפריה".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
האישה מטורפת: אין בארץ מספיק חול בשביל זה. יישטחו את כל ההרים לספק תאוות הדירות להשקעה
רק אם יישנו דרסטית את חומרי ושיטות הבנייה ניתן יהיה להגיע לזה. רק אם נמשכן את איכות החיים של כל הדורות הבאים ומי שירצה לראות ירוק זה יהיה רק בנשיונל ג'יאוגרפיק. אם אתם מסכימים לכל זה , זה אכן יקרה.
פניני  |  04.05.16
3.
אלוהים לא קבלן בניין אם תבנו יהיה ולכל הירוקים אתם כנראה
אמרה צריך לתכנן לעוד מיליון וחצי איש כולל בשטחים ירוקים על חשבון ציפורים אי אפשר לגור באוהל ביער למרות שאתם יכולים לנסות לצערי הרב אני פסימי ויודע מה קורה בפנים רבות מהתוכניות בולמים המשרד להריסת הסביבה ואחר כך בתי המשפט ועוד ועוד תקנו דירות כמה שיותר מוקדם כי לא יבנו מספיק
לא הבנתם מה בינת  |  03.05.16
2.
לא מבינה בתכנון, שום חזון שיתמודד עם המצב העדין בארץ, מחרבת ישראל
במקום לאחד רשויות וליצור תכנון שבאמת רואה את התמונה הכוללת של ישראל, מקדמת פרויקטים שטובים רק לקבלנים. הנזק שגרמה וגורמת עוד ילמד בספרי ההיסטוריה. יש מספיק מקום לבנות בלי לפגוע במרקמים עדינים - עירוניים ופתוחים כאחד.
ערן , ירושלים  |  03.05.16
1.
בינת כמו דחפור מקולקל שנוסע במלא הכוח לכיון הלא נכון
במקום להבין את חשיבות השטחים לשימור ולבנות בשטחים אחרים היא דוחפת תכניות הרסניות שגורמות נזק לכלל הישובים ולסביבה ללא שום הבנה או אכפתיות לדוגמא תכנית ספדי שמתנגדים לה ראש ערית ירושלים כיוון שתפגע בירושלים, שומרי סביבה שכן תפגע באזורים חשובים, נדירים ורגישים, תושבי הסביבה וכל ראשי הישובים באזור, אבל היא בשלה. כל זאת גם כאשר מראים לה שהבניה שם תהיה סופר יקרה (תשתיות חדשות) במקום הרחבת ישובים קיימים ולא תביא להורדת מחיר שכן תמשוך אוכלוסיה חזקה מירושלים ותחליש את העיר
משה , ירושלים  |  03.05.16