אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השחיתות במדינות ערב: אחד מכל שלושה שילם שוחד כדי לקבל שירות  ציבורי צילום: shutterstock

השחיתות במדינות ערב: אחד מכל שלושה שילם שוחד כדי לקבל שירות ציבורי

עפ"י דו"ח של ארגון טרנספרנסי אינטרנשיונל, 9 מכל 10 תושבי לבנון אמרו כי השחיתות עלתה. בכירים בממשלת ביירות, ברשויות המס וחברי פרלמנט נתפסים כמושחתים ביותר באזור

03.05.2016, 12:09 | שירות כלכליסט
אחד מכל שלושה אזרחים במזה"ת ובצפון אפריקה שניסו לקבל שירותים ציבוריים בסיסיים, נדרשו לשלם שוחד, כך עולה מדו"ח שפרסם היום (ג') ארגון טרנספרנסי אינטרנשיונל (Transparency International).

התוצאות מבוססות על סקר שבו השתתפו 11 אלף מבוגרים ב-9 מדינות. 61% מהנשאלים אמרו כי רמת השחיתות במדינה שלהם עלתה ב-12 החודשים האחרונים. 30% סיפרו כי שילמו שוחד כדי להשיג שירות ציבורי בסיסי מייצגים כ-50 מיליון איש.

"זה כאילו האביב הערבי מעולם לא קרה. מנהיגים ששומרים על חשאיות, שלא מקדמים חופש ביטוי ולא מצליחים למנוע שוחד, גם לא מצליחים להביא כבוד לחיי היום-יום של האנשים שגרים במזה"ת ובצפון אפריקה. זכויות האדם של האנשים נפגעות", אמר יו"ר הארגון חוזה אוגז.

הפגנה בביירות נגד השחיתות, צילום: איי אף פי הפגנה בביירות נגד השחיתות | צילום: איי אף פי הפגנה בביירות נגד השחיתות, צילום: איי אף פי

חמש שנים עברו מאז ההפגנות של האביב הערבי, אך לפי הסקר הממשלות באזור לא אכפו חוקים נגד שחיתות ושוחד, וכן לא פעלו מספיק לקדם שקיפות באמצעות דברים כמו חופש העיתונות.

הדו"ח מציין לרעה במיוחד את לבנון, שבה 9 מכל 10 אנשים אמרו כי השחיתות עלתה. עוד עולה מהסקר כי בכירים בממשלה, ברשויות המס וחברי פרלמנט נתפסים כמושחתים ביותר באזור.

בארגון הוסיפו כמה המלצות לממשלות לשיפור השקיפות, ביניהן לשתף את האזרחים במלחמה נגד השחיתות, להקים מוסדות שיעזרו לאכוף את החוקים ולהעמיד לדין את המושחתים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות