אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הכלכלן הראשי: 2016 התחילה עם ירידה בעסקאות הנדל"ן צילום: אוראל כהן

הכלכלן הראשי: 2016 התחילה עם ירידה בעסקאות הנדל"ן

סך העסקאות בינואר עמד על 9.5 אלף דירות, ירידה של 11% בהשוואה לדצמבר 2015. עיקר הירידה נרשמה בדירות חדשות - ירידה של 14% בינואר, ושל 3% בפברואר. זאת בשל המתנת הציבור לתוכנית מחיר למשתכן, שהייתה יחסית בחיתוליה בחודשים אלו

03.05.2016, 14:06 | עמרי מילמן
הגידול במספר עסקאות הנדל"ן נבלם ב-2016 כך עולה מסקירת נדל"ן של הכלכלן הראשי, יואל נוה, לחודשים ינואר ופברואר. סך העסקאות בינואר עמד על 9.5 אלף דירות, מדובר בירידה של 11% הן בהשוואה לדצמבר 2015 והן בהשוואה לינואר 2015. מדובר בבלימה של גידול בעסקאות אחרי שבשלושת החודשים האחרונים של 2015 נרשמו גידולים משמעותיים במספר העסקאות.

עיקר הירידה בגידול בעסקאות נרשמה בדירות חדשות - ירידה של 14% בינואר, ושל 3% בפברואר. אחת ההשערות היא כי הירידה בעסקאות נובעת מההמתנה לתוכנית מחיר למשתכן, שהייתה יחסית בחיתוליה בחודשים אלו. מכאן עולה החשש שאם קצב השיווקים לא יהיה ברמה הגבוהה עליה התחייב שר האוצר, משה כחלון, אנו עלולים לראות שוב פקק שיווצר לאחר המתנה ארוכה, כפי שהיה בעקבות ההמתנה לתוכנית מע"מ 0 של יאיר לפיד, שלא התממשה בסופו של דבר.

קראו עוד בכלכליסט

יואל נוה הכלכלן הראשי במשרד האוצר, צילום: חיים צח יואל נוה הכלכלן הראשי במשרד האוצר | צילום: חיים צח יואל נוה הכלכלן הראשי במשרד האוצר, צילום: חיים צח

אחד הממצאים המעניינים שמעלה הסקירה היא כי בעוד שנרשמה ירידה של 10% בחודש ינואר ברכישת דירות יד שנייה, בחודש פברואר נרשם גידול של 3% שרובו מתרכז בחיפה ובפריפריה הצפונית, אזורים בהם אמורים להתקיים מכרזי "מחיר למשתכן" רבים. מחצית מהדירות שמכרו משקיעים באזורים אלו נרכשו על ידי משקיעים אחרים - לעומת שליש בממוצע ב-2015. בעוד שהגברת המכירות של המשקיעים מעידה על ציפיות כלשהן לשינוי ברמת המחירים באזור, שמביאה אותם "לממש" את הנכס - ולמכור אותו במחיר הנוכחי. הגידול ברכישות מצד המשקיעים מעלה שאלה האם מדובר בחוסר אמון של המשקיעים החדשים בתוכניותיו של כחלון, או שמא מדובר במשקיעים שלא קוראים נכונה את השוק ומשקיעים דווקא כאשר המחירים גבוהים – תופעה נפוצה בשוק ההון בו לעתים דווקא שמחירי המניות גבוהים אנשים בוחרים להשקיע.

סך רכישות המשקיעים בחודשיים הראשונים של 2016 עמד על קרוב ל-4,000 דירות, ירידה של 36% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד וירידה של 8% בהשוואה לחודשיים הקודמים.

ממצא מעניין נוסף שעולה מהסקירה בנוגע למשקיעים הוא ירידה במשקלם של המשקיעים "מרובי הדירות" - מי שמחזיק יותר מדירה אחת להשקעה. 34.8% מרוכשי דירות להשקעה בחודשים הנסקרים רכשו לפחות דירה אחת קודם לכן (מ-2002 ועד היום), כמחצית מרוכשים אלה (55%) רכשו רק דירה נוספת אחת להשקעה (אולם ייתכן וחלקם מכרו בינתיים לפחות אחת מהדירות). בהשוואה ל-2012 מדובר בירידה של 1.2%, לכאורה ירידה שולית, אך כאשר לוקחים בחשבון כי מאז 2012 נרכשו עוד 110 אלף דירות להשקעה, העובדה כי שיעור מרובי הדירות לא עלה מצביעה על ירידה משמעותית בחלקם של משקיעים אלו או לחילופין גידול במספר הדירות שמחזיקים מי שכבר מוגדר היום כ"מרובה דירות".

בסקירה מציין הכלכלן הראשי כי נתונים ראשוניים לחודש מרץ מצביעים על גידול משמעותי במספר העסקאות בהשוואה לפברואר ורמה דומה של עסקאות בהשוואה למרץ אשתקד. הגידול בסך העסקאות בהשוואה לחודש הקודם מתרכז במידה רבה בפלח השוק של דירות יד שניה, למעט גידול חריג ברכישת דירות באזור המרכז, על רקע שיווק גדול של דירות במסגרת "מחיר למטרה" באחד מישובי האזור ושיווק של פרויקט יוקרה ברמת גן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות