אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אינטל תקצץ 300 עובדים בישראל, חלקם יחזרו בתור עובדי קבלן צילום: רן זיסוביץ

בלעדי לכלכליסט

אינטל תקצץ 300 עובדים בישראל, חלקם יחזרו בתור עובדי קבלן

כ־100 מעובדי אינטל ישראל כבר קיבלו מכתבי פיטורים, כ־200 צפויים להיכלל בתוכנית לפרישה מרצון, ועובדים נוספים עלולים להיות מפוטרים עם איחוד מרכזי הפיתוח בפתח תקווה. חלק מהפורשים מרצון יחזרו לאחר חצי שנת צינון כעובדי קבלן

05.05.2016, 07:02 | אסף גלעד

מהלך הקיצוצים העולמי באינטל הגיע השבוע לארץ, כשעל פי הערכות 300 מתוך 10,000 עובדי החברה בישראל צפויים למצוא עצמם בחוץ בגל הפיטורים הראשון. ל"כלכליסט" נודע כי כ־100 עובדים קיבלו במהלך השבוע האחרון, או יקבלו עד לסוף שבוע זה, מכתבי פיטורים ובהם נמסר להם כי יפסיקו להיות מועסקים על ידי החברה ב־31 ביולי. הם יקבלו מענק של שמונה משכורות עם פיטוריהם. על פי הערכות, לכ־200 עובדים נוספים תוצע בחודשים הקרובים תוכנית לפרישה מרצון. לא מן הנמנע כי בעוד תשעה חודשים, עם איחוד מרכזי הפיתוח של החברה בפתח תקווה, יפוטרו עובדים נוספים.

קראו עוד בכלכליסט

על פי גורמים באינטל ישראל, זהות המפוטרים באינטל הונחתה על המרכז הישראלי מלמעלה, מהמרכז העולמי. מנהלים רבים באינטל ישראל כעוסים על הקריטריונים הנוקשים לפיטורים, ועל כך שהם בנויים בעיקר מנוסחאות ומשארים מעט מאוד שיקול דעת לדרג המנהלי. כפי שנחשף ב"כלכליסט", זהות המפוטרים מורכבת מעובדים אשר קיבלו בסקר הערכת העובדים האחרון (שנערך על ידי המנהלים עצמם) את הציונים הנמוכים ביותר, אלא אם כן הצטיינו בשנה שלפני כן. בנוסף, אותם גורמים טוענים כי עובדים ישראלים שנשלחו במסגרת הקיצוצים לרילוקיישן בחו"ל קיבלו התראה של חודש בלבד.

פיטורים אלו הם חלק ממהלך הקיצוצים באינטל העולמית, עליו הכריזו בחברה לפני כשלושה שבועות. מהלך הקיצוצים ייפגע בכ־12 אלף עובדים מסביב לעולם, כשרק בארצות הברית פוטרו במהלך השבוע האחרון כ־2,500 עובדים.

מצבת העובדים באינטל מגיעה למינימום האפשרי

 

על פי גורמים באינטל, הקיצוצים בישראל מורידים את מצבת העובדים למינימום האפשרי - אם לא פחות ממנו. מהלך הקיצוצים הנוכחי מצטרף למספר זעזועים שעברו על אינטל ישראל בשנים האחרונות, כשרק בשנה שעברה הסתיים תהליך פרישה מרצון בחברה במסגרתו נגרעו ממצבת כוח האדם כ־800 עובדים. גם איחוד המפעל הוותיק של אינטל בקריית גת עם מפעל מיקרון, שעל שטחו בונה כיום אינטל את המפעל החדש שייחנך בשנה הבאה, הביא איתו פיטורים של מאות עובדים.

מקסין פסברג, צילום: אבי רוקח מקסין פסברג | צילום: אבי רוקח מקסין פסברג, צילום: אבי רוקח

כפי שהיה בסבבי הקיצוצים הקודמים, גם הפעם יבצעו חלק מהעובדים הפורשים מהלך שיחזיר אותם לאינטל בדרך האחורית. לאחר חצי שנה של צינון הם צפויים לחזור לחברה כעובדי קבלן. בעגת אינטל מכנים את זה "בלו טו גרין" - מעבר מהתג הכחול שנושאים עובדי אינטל לתג הירוק של עובדי הקבלן.

שני מעמדות שונים: תג כחול ותג ירוק

 

כך, למעשה, מתקיימים באינטל שני מעמדות שונים, נפרדים זה מזה בתנאים שהם מקבלים. העסקת עובדי הקבלן טובה לאינטל מכיוון שבכך היא מוזילה את עלויות שכר העובדים, וטובה גם לחברה הקבלנית - שמקבלת עובדים מיומנים שלא מצריכים הליך הכשרה ארוך. בנוסף, בלא מעט מקרים עובד הקבלן מרוויח משכורת בסיס גבוה יותר מעובד אינטל, אך זוכה לתנאי העסקה נחותים באופן יחסי.

כך, לדוגמא, שכר הבסיס הממוצע של מהנדס תהליך באינטל הוא 7,000–8,000 שקל לחודש. אם הוא עובד במשמרות רבות וצפופות שכר זה יכול להגיע לכ־15,000 שקל בחודש. עובד קבלן באותו תפקיד יכול להרוויח שכר בסיס של 12,000–13,000, נוסף על עוד כ־7,000 שקל באמצעות משמרות נוספות. נוסף על כך, חלק מעובדי הקבלן זוכים לבונוסים שנתיים דומים לאלו שמקבלים העובדים בהעסקה ישירה - שתיים עד שלוש משכורות.

אך, ההבדל המהותי עובד קבלן באינטל לבין עובד המועסק בהעסקה ישירה הוא בתוכניות הפרישה מרצון ובתוכניות הפרישה המוקדמת. בעוד אינטל מציעה לעובדיה הפורשים מרצון חבילת פיצויים של עד משוכרת לשנה שלמה ושנה וחצי של ביטוח רפואי, התנאים להם יזכו עובדי הקבלן עם פיטוריהם לא יתקרבו לכך. מלבד זאת, באינטל מועסקים עובדי קבלן המעוסקים בבניית המפעל החדש בקריית גת. החברה התחייבה בפני המדינה לפני כשנתיים להעסיק כ־1,500 עובדי קבלן לשם כך, ואף התחייבה להגדיל את מספר העובדים המועסקים באופן ישיר במפעל עצמו בכאלף לעובדים. במשרד הכלכלה משוכנעים, כפי שהציהרו השבוע בפני "כלכליסט", כי למרות גל הקיצוצים - אינטל תצליח לעבוד הבהסכמיה. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
"עובדי קבלן"
האנשים שהכתבה מתייחסת אליהם בשם "עובדי קבלן" הם למעשה הוונדורים, מהנדסי השירות - עובדים של חברות שמספקות לאינטל את מכונות הייצור (כמו לדוגמא Applied Materials, Nikkon, Hitachi ועוד רבים אחרים). אלה לא עובדים סוג ב' של חברות כוח אדם.... ונכון, הוונדורים מרוויחים הרבה יותר מעובדי אינטל, לרבות התנאים המשלימים. אמת, לא מעט מהם יוצאי אינטל, אבל גם אם יהיה עכשיו מעבר של המפוטרים לחברות הוונדור מדובר במקסימום כמה עשרות בודדות (בתרחיש הממש אופטימי ובמשך שנה-שנתיים הקרובות)
Darth Vendor  |  06.05.16
לכל התגובות