אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שטייניץ: נציג בקרוב גרסה מרוככת של פסקת היציבות במתווה הגז צילום: נמרוד גליקמן

שטייניץ: נציג בקרוב גרסה מרוככת של פסקת היציבות במתווה הגז

לדברי שר האנרגיה לסוכנות בלומברג, ההצעה תוגש לחברות נובל אנרג'י ודלק בקרוב, והדבר יאפשר להן לקדם חוזי יצוא למדינות כמו מצרים וטורקיה; כפי שפורסם ב"כלכליסט", המדינה כבר הציעה ליזמים יציבות לשלוש שנים

05.05.2016, 22:11 | ליאור גוטמן
מדינת ישראל תציג בקרוב גרסה מרוככת של פסקת היציבות הרגולטורית במתווה הגז הממשלתי. כך אמר היום (ה') שר האנרגיה יובל שטייניץ בראיון לסוכנות הידיעות בלומברג. לדבריו, ההצעה תוגש לחברות נובל אנרג'י ולדלק, והדבר יאפשר להן תיאורטית לקדם חוזים שונים לייצוא גז מישראל למצרים או טורקיה.

קראו עוד בכלכליסט

לפני כחודש וחצי פסקו חמשת שופטי בג"ץ שממשלת ישראל אינה רשאית להציע חסינות רגולטורית לשותפויות הגז במסגרת מתווה אמורפי, והציעו לה לבצע זאת באמצעות חקיקה או חוזה ישיר בין המדינה ליזמים. משך החסינות שהובטח במתווה המקורי עמד על עשר שנים. בג"ץ לא התערב בשאר סעיפי המתווה וקצב 12 חודשים להסדרת נושא היציבות הרגולטורית, אחרת מתווה הגז בכללותו ייפסל. מי שמנהל את המגעים מול דלק ונובל הוא צוות בין משרדי בראשות מנכ"ל משרד האנרגיה שאול מרידור.

שאול מרידור, צילום: אוראל כהן שאול מרידור | צילום: אוראל כהן שאול מרידור, צילום: אוראל כהן

כפי שפורסם ב"כלכליסט", המדינה כבר הציעה ליזמים יציבות לשלוש שנים, כלומר היא תהיה תקפה עד סוף כהונתה של הממשלה הנוכחית ולא תסנדל את הממשלות אחריה, אולם זו ככל הנראה אינה מספקת את נובל. החברה טוענת שללא יציבות היא תתקשה להשקיע בפיתוח מאגר הגז לווייתן, זאת על רקע הנתונים הכספיים העגומים שפרסמה החברה אתמול לרבעון הראשון של 2016, אותו היא סיימה בהפסד של כ-287 מיליון דולר (לעומת הפבד של כ-22 מיליון דולר "בלבד" ברבעון הראשון של 2015) ועם תכנית למכור נכסי נפט בקולורדו בכחצי מיליארד דולר כדי להזרים לקופתה כסף.

שטייניץ סירב להתייחס לאיזו גרסת יציבות רגולטורית הממשלה תציע, אולם לדבריו היא תהיה משמעותית מספיק כדי לשדר שאף אחד לא ימהר לשנות את שלושת התחומים אותם היזמים מבקשים לקבע: מיסוי, מכסות ייצוא גז ואחוזי הבעלות על מאגרי הגז. עם זאת, שאלת הערבויות הממשלתיות לפיתוח המאגר ירדו מהפרק, בעיקר בשל התנגדות משרד האוצר למהלך.

מבחינת שטייניץ אחד מיעדי הייצוא עשוי להיות השוק הטורקי וזאת על רקע הידיעות על התחממות היחסים בין אנקרה לירושלים. שטייניץ טוען שהמדינות גישרו על 90% מהמחלוקות ביניהן בעקבות תקרית המרמרה, כאשר כניסה למסלול של יחסים דיפלומטים מלאים הוא עניין של שבועות, אמר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות