אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דרמה בסעודיה: שר הנפט פוטר אחרי 20 שנה בתפקיד צילום: בלומברג, אמ סי טי

דרמה בסעודיה: שר הנפט פוטר אחרי 20 שנה בתפקיד

עלי אל־נעימי נחשב לאדריכל מדיניות הנפט הסעודית והתנגד לקיצוץ התפוקה גם לנוכח ירידת המחיר לחבית. פיטוריו הם חלק ממהלך שמוביל בנו של המלך סלמאן, הנסיך מוחמד, להפחתת התלות בנפט. שמו של המשרד שונה למשרד האנרגיה והתעשייה

07.05.2016, 22:08 | דורון פסקין

נפל דבר בסעודיה: שר הנפט הסעודי עלי אל־נעימי ששימש בתפקידו מאז 1995 פוטר מהממשלה.

קראו עוד בכלכליסט

הפיטורים של אל נעימי בוצעו בהוראת המלך סלמאן, כחלק משורת שינויים במבנה הממשלה, במסגרת תכנית הפיתוח הסעודית "חזון 2030". התוכנית השאפתנית שעליה הכריזה סעודיה בשבוע שעבר נועדה להקטין את התלות של המשק הסעודי בהכנסות הנפט. מי שהגה ומוביל את התוכנית הוא האיש החזק כיום בשלטון הסעודי, בנו של המלך ושר ההגנה הנסיך מוחמד בן סלמאן. סיום דרכו של נעימי היה באוויר בתקופה האחרונה, בייחוד לאור דיווחים כי הנסיך אינו מתייעץ בו ולעיתים פועל בניגוד לדעתו בכל האמור למדיניות הנפט הסעודית ובמיוחד בכל הנוגע להכשלת המגעים באופ"ק להקפאת התפוקה. 

מלך סעודיה סלמאן ובנו הנסיך מוחמד, צילום: איי אף פי מלך סעודיה סלמאן ובנו הנסיך מוחמד | צילום: איי אף פי מלך סעודיה סלמאן ובנו הנסיך מוחמד, צילום: איי אף פי

נעימי (80) הוא דמות חריגה בנוף הפוליטי הסעודי, בייחוד מאחר שהוא לא משתייך למשפחת המלוכה והצליח להתקדם עד לדרג של שר בשל מומחיותו בתחום הנפט. הוא נחשב עד לאחרונה כמעצב המדיניות הסעודית בתחום הנפט בשני העשורים האחרונים. כחלק ממדיניות זו נעימי נחשב למי שהתנגד נחרצות להקטנת תפוקת הנפט הסעודית גם על רקע צלילת המחיר לחבית מאז קיץ 2014.

נעימי החל את דרכו במגזר הנפט הסעודי בגיל 12 אז החל להשתתף בתכנית הכשרה מיוחדת לנוער מטעם חברת הנפט הסעודית ארמקו, שהיא יצרנית הנפט הגדולה בעולם. במהלך השנים הוא החל להתקדם מתפקידי ניהול זוטרים עד שבשנת 1983 מונה לנשיאה של ארמקו. בכך הפך נעימי לפורץ דרך שכן עד אז כל נשיאי החברה היו אמריקאים. בשנת 1995 מונה לשר הנפט והמשאבים המינרליים ושימש בעצם הפנים של תעשיית הנפט הסעודית בשווקים העולמיים. לאמירותיו בתקשורת במהלך השנים הייתה השפעה גדולה על מצב הרוח של סוחרי הנפט בשוק העולמי והסתלקותו יכולה ליצור בטווח הקצר דאגה מסוימת.

מחליפו של נעימי הוא ח'אלד אל־פאלח (56). אל־פאלח הוא דמות ידועה בסעודיה ושימש עד שבת כשר הבריאות. עם זאת, את עיקר שנותיו בילה בתחום הנפט וכמו נעימי שימש בתפקידים שונים עד שבשנת 2009 מונה לתפקיד נשיא ארמקו. המלך הורה לא רק על פיטוריו של נעימי אלא גם שינה את שם המשרד ממשרד הנפט והמשאבים המינרליים למשרד האנרגיה, התעשייה והמשאבים המינרליים.

שמו של משרד המסחר והתעשייה שונה למשרד המסחר וההשקעה, וזאת כחלק מההתחייבות של הנסיך מוחמד כי בשנים הקרובות ישים המשק הסעודי את יהבו על הגברת ההשקעות במקום ההתמכרות להכנסות הנפט. יודגש כי מעבר לשינוי במשרד הנפט, פרסם המלך הסעודי בשבת עוד שורה ארוכה של צעדים במוסדות הממשלה וזאת כדי להתאימה "לצורכי התקופה". בסך הכל פוטרו שישה שרים מתפקידם כששלושה מהם הועברו למשרדים אחרים ושלושה מהם ובראשם נעימי נותרו מחוץ לממשלה.

הכותב הנו מומחה לכלכלות המזה"ת

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות