אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יוסגרו: שאלון ואורנשטיין נאשמים בפריצה למחשבי בנקים וגניבת מידע אישי על לקוחות צילום: בראל אפרים

יוסגרו: שאלון ואורנשטיין נאשמים בפריצה למחשבי בנקים וגניבת מידע אישי על לקוחות

כתב אישום נגד גרי שאלון וזיו אורנשטיין כולל פריצה ל-9 מוסדות בנקאיים. השניים יוסגרו בקרוב לארה"ב שם הואשמו בשורה של עבירות של הלבנת הון, עבירות ניירות ערך, הימורים באינטרנט והפעלת עסק בלתי חוקי להעברת כספים

08.05.2016, 13:10 | זוהר שחר לוי ותומר גנון

בית המשפט המחוזי בירושלים הכריז היום (א') על גרי שאלון וזיו אורנשטיין, שניהם אזרחי ישראל, כבעלי הסגרה לארצות הברית וזאת בהסכמתם ולאחר שהוגש בעניינם כתב אישום מתוקן הכולל פריצה ל-9 מוסדות בנקאיים. השניים יוסגרו בקרוב לארצות הברית שם הואשמו בשורה של עבירות של הלבנת הון, עבירות ניירות ערך, הימורים באינטרנט, הפעלת עסק בלתי חוקי להעברת כספים ועוד. חקירת ה-FBI היא בשיתוף פעולה עם חוליית אינטרפול במטה הארצי ולהב 433 - יחידת הסייבר של משטרת ישראל. 

בחודש שעבר הסכים אורנשטיין להסגרתו ומעצרו הוארך עד שיוכרז בר הסגרה. באי כוחו, עוה"ד רונן רוזנבלום ודניאל קליין, ציינו בדיון כי הוא "קיבל החלטה להסכים מרצונו להיות מוסגר לארצות הברית". כעת גם שאלון, המיוצג על ידי משרד יעקב וינרוט, הסכים להסגרתו.

מימין גרי שאלון וזיו אורנשטיין, צילום: בראל אפרים מימין גרי שאלון וזיו אורנשטיין | צילום: בראל אפרים מימין גרי שאלון וזיו אורנשטיין, צילום: בראל אפרים

השניים נעצרו ביולי אשתקד בעקבות חקירה של ה-FBI שעניינה הונאת משקיעים בהיקף של מיליוני דולרים. חקירת ה-FBI היא בשיתוף פעולה עם חוליית אינטרפול במטה הארצי ולהב 433 - יחידת הסייבר של משטרת ישראל.

במקביל למעצרם הוגשה בקשה של המחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה להסגרתם לארצות הברית, שם הוגש נגדם כתב אישום. כתב האישום בעניינם הוגש לבית המשפט הפדרלי בניו יורק והוא מייחס להם הונאת משקיעים, הרצת מניות, גניבת זהויות והלבנת הון. ההונאה התאפיינה בשיטת פעולה המכונה "נפח וזקור", המתוכננת לעשות מניפולציות בערך ובנפח של מניות שנסחרו בארצות הברית. השניים, כך נטען, פעלו להרצת מניות בארבע השנים האחרונות – משנת 2011 ועד מעצרם.

לפני כחודשיים, במהלך חודש מרץ, התקבלה מארצות הברית בקשת הסגרה משלימה בעניינם של שאלון ואורנשטיין וזאת בשל כתב אישום מתוקן שהוגש נגד השניים במחוז הדרומי של מדינת ניו יורק. כתב האישום כולל עבירות נוספות של חדירה למחשב והימורים באינטרנט בנוסף לעבירות בגינן התבקשה ההסגרה המקורית. באותו היום התקבלה מארצות הברית בקשת הסגרה נוספת וזאת בשל כתב אישום נוסף שהוגש נגד שאלון במחוז הצפוני של מדינת ג'ורג'יה המייחד לו עבירות של חדירה למחשב והתחזות.

על פי כתב האישום המתוקן שאלון ביחד עם שותף נוסף, ג'ושוע אהרון שעזב לרוסיה בטרם נעצר, היה האחראי לחדירות לרשתות המחשב של תשעה מוסדות פיננסיים, נותני שירות פיננסים ואתרי חדשות פיננסיים". החדירות, כך לפי כתב האישום, התבצעו בין השנים 2012-2015, כאשר באמצעות הפריצות הללו נגנבו מן המוסדות הפיננסים מידע אישי "של מיליוני לקוחות של אותם מוסדות".

בעקבות זאת, הגישה הפרקליטות עתירה מתוקנת להכרזה על השניים כברי הסדרה. בסופו של הדיון היום (א') הכריז השופט משה יועד הכהן כי השניים ברי הסגרה והורה על החזקתם במעצר עד להסרתם בפועל.

התיק טופל על ידי עוה"ד יעל ביטון ומתן עקיבא מהמחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות