אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוצר העביר 25 מיליון שקל להדסה "אף שהוא מפר ביד גסה את הסכם ההבראה" צילום: עמית שאבי

בלעדי לכלכליסט

האוצר העביר 25 מיליון שקל להדסה "אף שהוא מפר ביד גסה את הסכם ההבראה"

הסכום היה אמור להגיע לביה"ח עוד בדצמבר כחלק מהסכם ההבראה, אך החשכ"לית התנגדה בטענה כי הדסה אינו משתף פעולה עם החשב המלווה שמינתה לו המדינה. הפשרה נעשתה לבקשת שר הבריאות "כצעד בונה אמון"

09.05.2016, 06:59 | ספי קרופסקי

פשרה בין האוצר לבית החולים הדסה: החשבת הכללית באוצר מיכל עבאדי־בויאנג'ו הורתה להעביר 25 מיליון שקל להדסה במסגרת הסכם ההבראה שנחתם בין בית החולים למדינה. הסכום היה אמור לעבור כבר בדצמבר, אך הוקפא בהוראת עבאדי־בויאנג'ו בטענה כי הדסה אינו מקיים את חלקו בהסכם. במכתב ששיגרה אתמול לשר הבריאות יעקב ליצמן והגיע לידי "כלכליסט", היא ציינה כי הסכימה להעביר את הסכום אף שהיא עדיין סבורה כי הדסה "מפר ברגל גסה את הסכם ההבראה".

קראו עוד בכלכליסט

השר ליצמן יזם ערב חג הפסח שתי פגישות בין החשכ"לית למנהל הדסה פרופ' זאב רוטשטיין בניסיון לגשר על הפערים. במכתב ששלחה אליו אתמול היא ציינה כי החלטתה היא "ניסיון אחרון למהלך בונה אמון, נוכח בקשתך, ועל מנת שלא לפגוע בתושבי ירושלים כתוצאה מהתנהלות מנכ"ל בית החולים והדירקטוריון". נוסף על הכסף שהועבר, האוצר עדיין מקפיא העברה של 20 מיליון שקל, שהיו אמורים להגיע להדסה במרץ במסגרת ההסכם.

עבאדי־בויאנג'ו טוענת כי הדסה לא עומדת בהסכם בכך שאינו מערב את החשב המלווה שמונה מטעמה לפקח על יישום ההליך, שצפוי להימשך עד 2020. לדבריה, הדסה "אינו מכיר בזכותו של החשב המלווה לקבל החלטות בקשר לאישור מראש של כל התחייבות של בית החולים".

בית החולים הדסה, צילום: אוהד צויגנברג בית החולים הדסה | צילום: אוהד צויגנברג בית החולים הדסה, צילום: אוהד צויגנברג

עוד טוענת החשכ"לית כי ניסיונות מצד החשב המלווה לקבוע פגישות עם גורמים בבית החולים לא צלחו בשל הנחייה מצד המנכ"ל, והוא אף לא קיבל עדכון בדבר בקשת ההנהלה מהדירקטוריון לבצע "מהלך מהותי בבית החולים" שהועברה בחול המועד פסח. "לצערי, התנהלות זו אינה עולה בקנה אחד עם ההסכמות שהגענו אליהם בישיבה שהתקיימה ערב חג הפסח", כתבה, "עם זאת איני מופתעת כלל לאור דפוסי הפעולה החוזרים ונשנים של דירקטוריון ביה"ח והמנכ"ל הנכנס בחודשים האחרונים, שבמסגרתם בוצעו הפרות חוזרות ונשנות של הסכם ההבראה על ידי בית החולים, בדגש על הטלת מגבלות בלתי נסבלות על עצמאות העבודה של החשב המלווה".

בסוף מכתבה כותבת עבאדי־בויאנג'ו כי "במהלך 45 הימים הבאים אנו נבחן את חידוש שיתוף הפעולה של בית החולים עם החשב המלווה. במידה והמצב לא ישתפר באופן משמעותי אני אנקוט בכל האמצעים העומדים לרשותי על מנת להבטיח שבידי המדינה יהיה כל המידע על הנעשה בבית החולים וכי התחייבויות כספיות נחתמות ומאושרות בהתאם להסכם ההבראה".

לטענת אנשי הדסה, מאמצי ההבראה של בית החולים נתונים בסכנת שיתוק בגלל האוצר. יו"ר דירקטוריון הדסה ארז מלצר שיגר באחרונה מכתב לשרי האוצר והבריאות, שבו טען כי בניגוד להסכם, כבר יותר משנה המדינה מעכבת העברת עשרות מיליוני שקלים לבית החולים.

מהדסה נמסר בתגובה: "הנהלת הדסה החדשה כבר הצהירה בעבר כי תשתף פעולה עם כל נציגי הממשלה במסגרת תוכנית ההבראה. בהתאם, אנו מצפים להדדיות ויחס דומים. העברת 25 מיליון שקל היא צעד בכיוון הנכון. עם זאת, עיכוב תשלום יתרת החוב, שהצטבר ועומד על כ־90 מיליון שקל, מקשה מאוד על תהליך ההבראה ופוגע בו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות