אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חם על הירח צילום: איי פי

חם על הירח

פפ גווארדיולה רוצה להרגיש חום ואהבה במקום העבודה שלו. בגלל זה הבוס החדש שלו, בעלי מנצ'סטר סיטי שייח' מאנסור, מביא את האנשים שפפ הכי אהב לעבוד איתם. בגלל זה מתכננים איתו את עתיד המועדון של אבו דאבי. בגלל זה האוהדים ששרים "ירח כחול", שיר בלוז עצוב, יכולים לעשות זאת עם חיוך

09.05.2016, 07:24 | אוריאל דסקל

כמו כולנו פפ גווארדיולה צריך להרגיש שמכבדים אותו ושיש לו אוטונומיה כדי לעבוד כמו שהוא חושב שצריך לעבוד. כמו כולם הוא צריך פידבק על עבודתו ולהרגיש שהוא מקבל את אמון הארגון שהוא עובד בו. התחושות הללו הן אלו שקובעות את איכות עבודתו של המאמן הקטלוני. והוא צריך להרגיש שהמועדון מאחוריו ב־100%. בברצלונה, למרות שהרגיש שהוא עושה עבודה של מאמן ודובר, קיבל 100% תמיכה מז'ואן לאפורטה, הנשיא שגם נתן לו את ההזדמנות להיות מאמן בוגרים, למרות ניסיונו הדל. אחרי שלאפורטה עזב וסנדרו רוסיי, שבעבר התנגד למינויו של פפ, החליפו - גווארדיולה הרגיש שהמועדון שהוא אוהב זונח אותו וחושף אותו לאלמנטים שהוא לא צריך להתמודד איתם כמאמן. אחרי השנים עם רוסיי כנשיא פפ, מרוקן אנרגיות לחלוטין, עזב 6,000 ק"מ מברצלונה, לניו יורק.

קראו עוד בכלכליסט

., צילום: איי פי . | צילום: איי פי ., צילום: איי פי

בבאיירן קיבל תמיכה מלאה והרבה אהבה. לפני שנכנס לכלא על העלמת מס, אולי הנס, הנשיא, היה יושב עם פפ לארוחת צהריים כמעט כל יום. השניים דיברו על כדורגל והיסטוריה על נקניקיות בוואריות משובחות. אחרי שהיה נכנס לכלא, קרל היינץ רומינגה, לו יש מערכת יחסים טובה אך לא קרובה עם פפ, היה יושב עם המאמן לקפה ועוגיות מדי פעם. הקשר בין רומינגה לפפ לא היו כמו של המאמן עם הנס והיחסים של המאמן עם המועדון אמנם לא נהרסו, אך כן הידרדרו. הסכסוך שלו עם רופא של המועדון ב־32 השנים האחרונות, האנס־וילהם מולר, נבע גם מכך שהזרימה התקשורתית בין רומינגה לפפ לא היתה טובה כמו שהיתה לפפ עם מולר. כשרומינגה אמר בקיץ ש"באיירן תשרוד גם אחרי פפ", המאמן החליט לא להאריך את חוזהו (פפ בכל מקרה לא חושב שתוחלת החיים של מאמן בקבוצה היא יותר משלוש שנים).

פפ גווארדיולה. כשרומינגה אמר בקיץ ש"באיירן תשרוד גם אחרי פפ", המאמן החליט לא להאריך את חוזהו (פפ בכל מקרה לא חושב שתוחלת החיים של מאמן בקבוצה היא יותר משלוש שנים). , צילום: אי פי איי פפ גווארדיולה. כשרומינגה אמר בקיץ ש"באיירן תשרוד גם אחרי פפ", המאמן החליט לא להאריך את חוזהו (פפ בכל מקרה לא חושב שתוחלת החיים של מאמן בקבוצה היא יותר משלוש שנים). | צילום: אי פי איי פפ גווארדיולה. כשרומינגה אמר בקיץ ש"באיירן תשרוד גם אחרי פפ", המאמן החליט לא להאריך את חוזהו (פפ בכל מקרה לא חושב שתוחלת החיים של מאמן בקבוצה היא יותר משלוש שנים). , צילום: אי פי איי

בחזרה לעתיד

אחת הסיבות שפפ החליט להצטרף למנצ'סטר סיטי היא האמונה שהוא נוחת במקום התמיכה שהוא רוצה. הוא יצטרף מחדש לצוות שילווה אותו בברצלונה בתקופת לאפורטה, פראן סוריאנו, לשעבר המנכ"ל של ברצלונה והמנהל הספורטיבי לשעבר של המועדון הקטאלני, צ'יקי בגירסטיין. והשניים האלה מתכננים לבנות סביב פפ מערכת שתהפוך את מנצ'סטר סיטי מקבוצת כדורגל טובה למועדון הכדורגל הבכיר באנגליה.

בתדרוך עיתונאים בריטים שנערך לפני חודשיים דיברו השניים על "בניית שושלת" ועל כך שהם כבר רואים את פפ ממשיך מעבר לשלוש שנים של החוזה שלו.

ב־1 ביולי יעזוב פפ את באיירן מינכן ויתחיל, באופן רשמי, את עבודתו במנצ'סטר סיטי, כמחליפו של מנואל פלגריני. ועל פי התדריך של השניים לעיתונאים, לפפ כבר יש מחליף - פטריק וויירה, שהוא כרגע המאמן של הקבוצה־הבת של מנצ'סטר סיטי בניו יורק, ניו יורק סיטי FC. ייתכן מאוד שוויירה, במהלך שנותיו של פפ במועדון, יגיע לעבוד כעוזרו. וויירה עבד בעבר במועדון כמנהל מחלקת הנוער ומכיר את החזון של סיטי ואת הכדורגל שנדרש מהקבוצה.

אבל עוד לפני שמגיעים לתקופה שאחרי פפ, סוריאנו ובגירסטיין מבטיחים לפפ אווירה נטולת פוליטיקה — משהו שלא קיבל בברצלונה ובבאיירן. פפ יקבל את כל הצוות - עוזר המאמן דומנק טורנט, עוזרו מ־2007 שאחראי לסקאוטינג ועובד עם קרלס פלאנצ'ארט (שאחראי על ניתוח סטטיסטי־וידיאו, גם במהלך המשחק עצמו). גם עוזרו האישי של פפ, מאנל אסטיארטה, צפוי להצטרף, וגם מאמן הכושר הצמוד של פפ, לורנצו בוואנוונטורה יגיע. ככל הנראה.

יו"ר הסיטי חאלדון אל מובארק (מימין) והמנה"כל פראן סוריאנו . על פי תדריך עיתונאים, לפפ כבר יש מחליף - פטריק וויירה, שהוא כרגע המאמן של הקבוצה־הבת של מנצ יו"ר הסיטי חאלדון אל מובארק (מימין) והמנה"כל פראן סוריאנו . על פי תדריך עיתונאים, לפפ כבר יש מחליף - פטריק וויירה, שהוא כרגע המאמן של הקבוצה־הבת של מנצ'סטר סיטי בניו יורק, ניו יורק סיטי FC | צילום: אי פי איי יו"ר הסיטי חאלדון אל מובארק (מימין) והמנה"כל פראן סוריאנו . על פי תדריך עיתונאים, לפפ כבר יש מחליף - פטריק וויירה, שהוא כרגע המאמן של הקבוצה־הבת של מנצ

חפש לי עוגן

פפ, על פי הדיווחים, כבר נתן לסוריאנו ובגירסטיין משימות. אחת מהן, להביא את העוגן המרכזי של הקבוצה. פפ תמיד מחפש שחקן חכם, מאמן על המגרש, בכל קבוצה שלו. בברצלונה זה היה סרג'יו בוסקטס, שחקן שטיפח מברצלונה ב' ומכיר את הערכים של ברצלונה והשפה של פפ בצורה מושלמת. בבאיירן זה היה פיליפ לאהם וצ'אבי אלונסו. מה פפ מחפש ב"עוגן"? "יוהן קרויף תמיד אמר לי שזו אשמתי שעשו עליי פאול, כיוון שהחזקתי את הכדור יותר מדי זמן. הייתי צריך לשחרר אותו מהר יותר", כתב פפ באוטוביוגרפיה שלו שהתפרסמה ב־2001. פפ, בקיצור, מחפש מישהו שיכול לסייע בהנעת הכדור ולהפוך אותה ליעילה. בגלל זה יאיא טורה, שחקן ששיחק בברצלונה אצל פפ אך לא הסתדר איתו, כנראה יעזוב את סיטי ובמקומו יבוא מישהו שיודע להניע את הכדור. השחקן הזה צריך להיות גם אחד שיודע "לעצור את המשחק לשנייה" — מישהו שיהיה הפפ שלו על המגרש. "תמיד ניסיתי לעבוד על ההגנה", סיפר פפ. "לגרום להם לחשוב שאני מוסר את זה לעמדה אחת אבל בעצם למסור מסירת עומק שפותחת את ההגנה". השחקן הזה, לפי פפ, צריך להיות "סופר־אינטליגנטי" (כך כינה את לאהם). "כל קבוצה של פפ צריכה מישהו שיודע לנהל את הנעת הכדור, כמו מאמן על המגרש", הסביר תיאגו אלקנטארה, שחקן פפ בברצלונה ובאיירן.

המועמדים שינסו להביא לסיטי? בוסקטס, פול פוגבה מיובנטוס או טוני קרוס מריאל מדריד. גם אילקאיי גונדוגאן עשוי להצטרף לקישור בעוד שבהגנה פפ דרש בלמים שיודעים להניע את הכדור גם כן (ג'ון סטונס מאברטון ואימריק לאפורטה מבילבאו מטרות). גם שחקנים צעירים יקבלו הזדמנות וזאת מאחר שכחלק מתוכנית החומש של המועדון חצי מסגל הקבוצה הבוגרת צריך להיות בנוי מבוגרי האקדמיה של המועדון, שנבנתה בעשרות מיליוני ליש"ט. אגב, חלק משחקני האקדמיה ישחקו בשנים הבאות באחת משלוש הקבוצות־בנות של מנצ'סטר סיטי: ניו יורק, מלברון ויוקהומה. סיטי גם חתמה על שיתוף פעולה עם NAC ברדה ההולנדית בדומה לחוזה טיפוח השחקנים שיש לצ'לסי עם ויטסה ההולנדית. ההתקפה של פפ תיבנה סביב ההתקפה הנוכחית, סרחיו אגוורו, קווין דה ברוינה (שפפ, על פי השמועות, ביקש מסוריאנו לקנות) וראחים סטרלינג - כולם עלו עשרות מיליונים לשייח' מאנסור, הבעלים.

טוני קרוס. העוגן של פפ בסיטי?, צילום: איי אף פי טוני קרוס. העוגן של פפ בסיטי? | צילום: איי אף פי טוני קרוס. העוגן של פפ בסיטי?, צילום: איי אף פי

כמו קטאר

ואם כבר הגענו לשייח' מאנסור, אז האינטרס שלו להפוך את מנצ'סטר סיטי למועדון כדורגל גדול הוא ברור ואף אסטרטגי מבחינת אבו דאבי, שצריכה להיאחז בסמלי סטטוס ונכסים בינלאומיים באזור הכי סוער בעולם - המזרח התיכון. בדומה לקטאר, שמשקיעה מיליונים בקבוצות כדורגל, מוזיאונים, נדל"ן אירופי וכו' בשביל להתכונן ליום שאחרי סיום טיפת הגז האחרונה ולהתחזק אסטרטגית בעולם כדי לא להיות "כוויית הבאה" (כלומר המדינה הקטנה שנכבשה על ידי עיראק החזקה ונהרסה), האמירויות - שבראשן אבו דאבי - משקיעות הרבה במעמדן הבינלאומי.

כדורגל הוא חלק משמעותי במאמץ הזה והבאתו של פפ היא הישג עצום מבחינת האמירויות. ההישג מודגש על ידי ההודעה של הסיטי כי מחירי המנויים לקבוצה לא יעלו - למרות שהיא צפויה להיות הקבוצה המעניינת ביותר באנגליה ואולי בעולם. כלומר, כנגד כל האינסטינקטים הקפיטליסטיים, המועדון החליט להקפיא את מחירי המנויים. מדוע?

כי מה שחשוב לבעלים של הסיטי, השייח' מאנסור, זה שהמועדון יהיה רכב שיווקי של האמירות. ויצירת אנטגוניזם מול הקהל המקומי עשויה להיות מקל בגלגלי הרכב הזה.

במובן זה, פפ, עבור האוהדים, הוא מתנה מאבו דאבי. מתנה שהם צפויים ליהנות ממנה בשנים הקרובות ולכן גם סלחניים לגבי הדעיכה השנה של הקבוצה - אובדן הריכוז שלה אחרי הכרזה על מינויו של הקטלוני. "זה לא קל עבור השחקנים לקרוא בעיתונים את כל הדברים ומה יקרה בשנה הבאה", הסביר פלגריני. "זה לא קל להתרכז במשחק שלך ככה".

בעידן שבו הקונספט של Custodianship (שמירה על המועדון) מת בפרמיירליג והוחלף בעידן של רווחים ובעלים שמטרתם להרוויח כסף מכדורגל - הדבר הקרוב ביותר ל־Custodianship, הוא בעלות של מדינה כמו אבו דאבי על מועדון. במקרה כזה למדינה יש אינטרס לשמור על תדמיתה, להשקיע בקבוצה, לנהל אותה במקצועיות ולא להרוויח ממנה. במובנים רבים, זה אומר שטוב להיות אוהד של קבוצה בבעלות מדינה מאשר לאהוד קבוצה בבעלות טייקון אמריקאי, שמחפש איך להרוויח על חשבון האוהדים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות