אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מאז מינוי ליצמן: מענקי משרד הבריאות למוסדות חרדיים זינקו צילום: אלכס קולומויסקי

מאז מינוי ליצמן: מענקי משרד הבריאות למוסדות חרדיים זינקו

מוסדות המזוהים עם המגזר החרדי, ובהם בתי החולים לניאדו ומעייני הישועה, קיבלו בשנה שעברה עוד מיליוני שקלים במענקי תמיכה של משרד הבריאות, כשסך התמיכות בבתי חולים, עמותות ורשויות קוצץ ב־61%. משרד הבריאות: "הקריטריונים שקופים"

10.05.2016, 07:06 | ספי קרופסקי

מענקי התמיכות של משרד הבריאות לבתי חולים וארגונים המזוהים עם המגזר החרדי עלו משמעותית ב־2015 לאחר כניסתו של השר יעקב ליצמן (יהדות התורה) למשרד. זאת בזמן שסך מענקי התמיכה של המשרד לבתי חולים, עמותות ורשויות ירד משמעותית ביחס ל־2014. נתונים אלו עולים מפרויקט "מפתח התקציב" של הסדנא לידע ציבורי, שאיגד את נתוני התמיכה הממשלתית בין 2010 ל־2015 בחלוקה למשרדי ממשלה וארגונים נתמכים. ליצמן נכנס למשרד הבריאות במרץ 2015, כשבחודשים הראשונים של השנה לא ניתנו מענקים בשל תקופת הבחירות.

קראו עוד בכלכליסט

ב־2015, בניכוי ארבע קופות החולים ומד"א, שמסורתית מקבלים בכל שנה את מענקי התמיכה הגבוהים ביותר, העביר משרד הבריאות מענקים בסך של כ־163.5מיליון שקל לבתי חולים, עמותות ורשויות. מדובר בירידה של 61% לעומת 2014, שבה כיהנה יעל גרמן מיש עתיד כשרת הבריאות, אז הוענקו מענקים בסכום כולל של כ־.418.6 מיליון שקל (גם עם הכללת קופות החולים ומד"א סך המענקים ירד בין 2014 ל־2015).

 

העלייה המשמעותית: בלניאדו ובמעייני הישועה

אך למרות הירידה במתן המענקים נרשמה עלייה משמעותית בתמיכה בבתי החולים לניאדו בנתניה ומעייני הישועה בבני ברק, המזוהים עם הציבור החרדי. כך, למשל, קיבל לניאדו ב־2015 מענק של יותר מ־11.2 מיליון שקל - עלייה של 2,429% לעומת 2014, אז קיבל בית החולים 443 אלף שקל. בשנה שלפני כן קיבל בית החולים, שנוסד על ידי האדמו"ר מקלויזנבורג הרב יקותיאל יהודה הלברשטם ז"ל והמופעל על ידי עמותה, מענק של 114 אלף שקל. הפעם האחרונה שלניאדו קיבל מענק מעט יותר משמעותי, אם כי נמוך בהרבה מזה שהתקבל בשנה שעברה, היתה ב־2010 (כ־1.6 מיליון שקל), כשגם אז כיהן ליצמן כסגן שר הבריאות.

בית החולים מעייני הישועה בבני ברק, שבאחרונה הגיע למקום הראשון בסקר שביעות רצון שערך משרד הבריאות על מחלקות לרפואה דחופה בבתי החולים, קיבל 6.3 מיליון שקל ב־2015. בחמש השנים שקדמו לכך, בית החולים שמופעל גם הוא על ידי עמותה לא קיבל מענקי תמיכה כלל - כולל בזמן כהונתו הקודמת של ליצמן כסגן שר ב־2010.

כמו כן, כמה ארגונים שמקום מושבם בבני ברק ומזוהים עם המגזר החרדי קיבלו גם הם תוספות משמעותיות ב־2015 ביחס לשנים קודמות. מדובר ברפואה וישועה, בית חם - תורה עם דרך ארץ, אגודת רפואה וחיים ויזניץ וחיים לילד - עמותות המסייעות לחולים ונזקקים ממגזרים שונים, ולא רק לציבור החרדי.

שר הבריאות יעקב ליצמן , צילום: אלכס קולומויסקי שר הבריאות יעקב ליצמן | צילום: אלכס קולומויסקי שר הבריאות יעקב ליצמן , צילום: אלכס קולומויסקי

כך, למשל, עמותת רפואה וישועה של חסידות גור (החסידות של השר ליצמן) המסייעת לאנשים בעלי צרכים מיוחדים, קיבלה בשנה שעברה סכום של 285 אלף שקל - עלייה של 172% לעומת 2014 אז קיבלה מענק של 105 אלף שקל. ב־2013 היא קיבלה מענק של 104 אלף שקל, אך ב־2012 כשליצמן היה סגן שר הבריאות, היא קיבלה 438 אלף שקל. ב־2010 ו־2011, שגם בהן ניצב ליצמן בראש המשרד, קיבלה העמותה מענקים מצומצים יותר של 74 אלף שקל ו־124 אלף שקל בהתאמה.

גם עמותת בית חם - תורה עם דרך ארץ, המסייעת בין השאר לשקם אנשים עם מוגבלויות, קיבלה ב־2015 242 אלף שקל - עלייה של 74% לעומת 2014, אז קיבלה העמותה מענק בסך 139 אלף שקל. ב־2013 עמד סכום המענק על 70 אלף שקל. אגודת רפואה וחיים ויזניץ, המסייעת בארגון סעד רפואי ובציוד רפואי, קיבלה ב־2015 כ־151 אלף שקל - עלייה של 5% לעומת 2013 אז קיבלה מענק בסך 143 אלף שקל. ארגון חיים לילד, המסייע לחולים במחלות כרוניות, קיבל ב־2015 מענק של 101 אלף שקל - עלייה של 99% מהשנה שלפני כן, אז הועברו לו 51 אלף שקל.

על פי הנתונים, המכון ללימודי המשך לרפואת שיניים בחיפה קיבל ב־2015 מענק של 75 אלף שקל. זה היה מענק ראשון אחרי ארבע שנים בהן לא קיבל מענק בכלל, וזאת על רקע ביקורת מצד רופאי שיניים שהרפורמה שקידם ליצמן בכהונתו הקודמת למתן טיפולי שיניים חינם עד גיל 18.

שרת הריאות לשעבר, יעל גרמן, צילום: עמית שעל שרת הריאות לשעבר, יעל גרמן | צילום: עמית שעל שרת הריאות לשעבר, יעל גרמן, צילום: עמית שעל

 

בין העמותות שמענקן קוצץ: עמותה המסייעת לחולי סרטן

ישנם ארגונים המזוהיים עם המגזר החרדי שהמענק שלהם קוצץ בתקופת ליצמן. כך למשל ארגון סעד ומרפא המסייע לחולים ונזקקים, שקיבל תקצוב בתקופת השרה גרמן אך הפסיק לקבל בתקופת ליצמן. ישנם מספר ארגונים אחרים שקיבלו תקצוב בתקופת השרה גרמן הפסיקו לקבלם מאז נכנס ליצמן למשרד. כך סאנרייז ישראל המסייעת לילדים חולי סרטן וארגון אור לעולם המסייע לנכים ולנזקקים, קיבלו מענקים בסך עשרות אלפי שקלים בתקופת גרמן והפסיקו לקבל עם כניסת ליצמן.

ממשרד הבריאות נמסר: "הקריטריונים לקבלת תמיכות שקופים וידועים. ההחלטה לאשר או שלא לאשר ארגון או עמותה לנושא תמיכות, נתונה בידי אנשי המקצוע הפועלים לפי דרישות הקבועות בחוק והנוהל התקין. אין לשר או בא כוחו כל נגיעה או השפעה בנושא".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

46 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

45.
המדינה מפוצצת בכסף אבל הרשעים מהאוצר תמיד יגידו שאין כסף לכלום...
הבעיה נעוצה בחלוקה המעוותת. הרי יכלו כבר מזמן לבנות עוד בתי חולים, להוסיף מחלקות ומיטות לבתי החולים הקיימים, אבל התירוץ הקבוע של הרשעים מהאוצר הוא ש"אין תקציב". ומדוע "אין תקציב"? כי הכסף המיותר מועבר במחשכים לחרדים, להתנחלויות, לחברת חשמל, לנמלי ישראל, למקומבנים, לחזירים, לפנסיה התקציבית במערכת הבטחון ולאלף קומבינות נוספות. אז איך יישאר כסף למה שבאמת צריך??? אז אני קורא מכאן לכל מי שיכול - תעלימו הכנסות ככל האפשר. זה צו השעה...
סו אלן  |  10.05.16
לכל התגובות