אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מאיפה תממן המדינה ערבויות למחיר למשתכן? צילום: עמית שעל

מאיפה תממן המדינה ערבויות למחיר למשתכן?

האוצר התחייב להעמיד ערבויות לבנקים שיתנו משכנתאות לרוכשי מחיר למשתכן בעפולה ובלוד, אבל טרם מצא לכך מקור תקציבי. מדובר בסכום שיכול להגיע למאות מיליוני שקלים

10.05.2016, 07:08 | אביב גוטר ועמרי מילמן

המדינה תעמיד ערבות לבנקים לטובת משכנתאות שיקחו רוכשים בפרויקטים של מחיר למשתכן בעפולה ובלוד — כך סוכם בישיבה שנערכה אתמול בין נציגי משרד האוצר בהובלת ראש מטה הדיור אביגדור יצחקי, נציגי משרד הבינוי והשיכון והקבלנים. זאת בהמשך לדרישות שהציבו הבנקים לזוכים ברכישת דירות בפרויקטים אלו, שכללו העמדת הון עצמי של 40% ממחיר הדירה כתנאי לקבלת משכנתא. ערבות המדינה תינתן, בהתאם, על 40% ממחיר הדירה, והבנקים יוכלו להעניק משכנתאות בהתאם ליכולת ההחזר של כל רוכש ולשיקולים מקצועיים של הבנק.

קראו עוד בכלכליסט

הדרישה האבסורדית

מה שטרם התברר הוא המקור התקציבי לערבויות המדינה. באוצר אומרים שטרם החליטו, ושעדיין מתנהלים דיונים בעניין. ערבויות מדינה מסוג זה, שניתנות על ידי אגף החשבת הכללית באוצר, נקבעות לפי דרגת הסיכון - ככל שהוא גבוה יותר, כך התקציב שנדרש לגיבוי הערבות גבוה יותר. לפי הערכות, התקציב שיידרש האוצר להקצות לערבויות הללו יכול להגיע למאות מיליוני שקלים. מצד שני, מדובר בפרויקטים שיתקדמו באופן הדרגתי וייתכן שאף יוערכו בסיכון נמוך - מה שעשוי להקל את המעמסה התקציבית.

בשוק הנדל”ן למגורים טוענים כי המתווה שגובש באוצר מסתמן כפתרון האולטימטיבי לסיטואציה שנוצרה וכי מדובר בכיוון חיובי שעונה על דרישות הבנקים, אם וכאשר יימצא המקור התקציבי לכך. אולם ל”כלכליסט” נודע כי הבנקים עלולים לדרוש מהמדינה לערוב להם עד השלמת הפרויקט - כלומר מעבר ל־40% שהובטחו בשלב זה. דרישה כזאת היא בעלת פוטנציאל להכשיל את המתווה, אם כי עדיין מוקדם לומר אם כך יהיה.

זוכים בפרויקטים בעפולה ובלוד שהגיעו לבנק הפועלים לפני כחודש, לאחר שפורסם כי זהו הבנק היחיד שמוכן לתת להם משכנתאות, נתקלו בסעיף ‘שלב הבנייה’. לפי סעיף זה, הבנק התנה את הענקת המשכנתא בסיום בניית השלד של הקומה שבה הדירה הנרכשת. הדרישה הציבה את הרוכשים בבעיה מול הקבלנים, שכן על פי חוזה המכר עליהם להעביר תשלום בהיקף 33% ממחיר הדירה (לאחר שהשתמשו בהון העצמי לתשלום 7% ממחירה במעמד החתימה), ורבים מהם נזקקו למשכנתא כדי לעמוד בו.

כנס מחיר למשתכן בעפולה, צילום: אפי שריר כנס מחיר למשתכן בעפולה | צילום: אפי שריר כנס מחיר למשתכן בעפולה, צילום: אפי שריר

 

הקבלנים תומכים

הערבות תינתן על הפרויקטים שנבנים בימים אלה בעפולה ובלוד. בעפולה מוקמים בימים אלה שני פרויקטים של דורם ובונים בעמק, שבונות 167 ו־71 דירות בהתאמה. בלוד בונים האחים זוהר וצפריר שרבט עשרה בניינים, בהם שניים שזוכים לליווי בנקאי כך שהערבות אינה רלבנטית עבורם. לרוכשים בשמונה הנותרים תינתן ערבות.

האחים שרבט העבירו אתמול מכתב לדיירים: "בישיבה שהסתיימה כעת בין נציגי החברה לבין משרד האוצר מסתמן פתרון, כך שיאושרו תשלומי המשכנתא על ידי הבנקים בהתאם לחוק המכר ולנספח התשלומים עליו בחוזה. הפתרון יוטמע סופית בסניפי הבנקים ככל הנראה כבר בשבוע הבא".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות