אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
העליון: ניירות עבודה של רו"ח מבקר אינם חסויים צילום: אלכס קולומויסקי

העליון: ניירות עבודה של רו"ח מבקר אינם חסויים

ההחלטה ניתנה במסגרת ההליכים המשפטיים של חברת חפציבה, שקרסה ב־2007. השופט יצחק עמית קבע כי על רו"ח לחשוף את המסמכים לבקשת מי שתובע אותו על רשלנות

10.05.2016, 08:41 | זוהר שחר לוי

האם קיים חיסיון על "ניירות עבודה" של רואה חשבון מבקר בתביעת רשלנות מקצועית שמוגשת נגדו? בית המשפט העליון סבור שאין חיסיון שכזה.

שופט ביהמ"ש העליון יצחק עמית קבע שאין חיסיון על ניירות עבודה של רואי החשבון, ובפרט כשהחברה שהם מועסקים בה קורסת. ההחלטה ניתנה במסגרת ההליכים המשפטיים של חברת הנדל"ן חפציבה, שקרסה ב־2007. במסגרת ההליכים המשפטיים נגדה הוגשה על ידי המנהל המיוחד מטעם הכונס הרשמי, עו"ד יצחק מולכו, תביעת מיליונים נגד דירקטורים בחברה, משרד רואי החשבון קוסט פירר והבנקים הבינלאומי, לאומי, דיסקונט ומזרחי־טפחות. המנהל המיוחד, בשמו של הכנ"ר, טען בתביעה, שעודנה מתנהלת, כי הנתבעים לא מנעו מהבעלים בועז ומרדכי יונה להוציא מחפציבה ג'רוזלם גולד שלא כדין כ־75 מיליון שקל.

בנוגע למשרד רו"ח קוסט פירר, התביעה טענה נגדו כי הוא "כשל בביצוע הביקורת הפנימית" באופן שהיה מאפשר לגלות את המעילה בחפציבה בשלב מוקדם יותר ולמנוע את גניבת חלק מן הכספים. מנגד, טענו רואי החשבון כי נהגו כדין וכי לא גרמו כל נזק לחברה.

שופט ביהמ"ש העליון יצחק עמית , צילום: אוהד צויגנברג שופט ביהמ"ש העליון יצחק עמית | צילום: אוהד צויגנברג שופט ביהמ"ש העליון יצחק עמית , צילום: אוהד צויגנברג

באי כוחה של חפציבה ביקשו להורות למשרד רו"ח להעמיד לעיונה את "ניירות העבודה" ומסמכים נוספים באשר לעבודתם בחברה. המשרד הסכים להעביר מסמכים אך לא את ניירות העבודה, בטענה שמדובר במסמכים שעל פי הפסיקה הם לשימושו של רואה החשבון בלבד. עוד חשיפת המסמכים הללו תפגע בעבודת רואה החשבון, שיחשוש לתעד את מחשבותיו כדי להימנע מטענות עתידיות נגד איכות עבודתו.

השופטת תמר בזק רפפורט מבית המשפט המחוזי בירושלים דחתה בחודש שעבר את טענות פירמת רואי החשבון והורתה על העברת המסמכים. "אינני סבורה כי קיימת הלכה מחייבת הקובעת חיסיון פסיקתי לניירות עבודה", כתבה השופטת בהחלטתה. "לא שוכנעתי מטיעוני פירמת רואי החשבון כי קיים אינטרס ציבורי המצדיק חיסיון פסיקתי מוחלט לגבי גילוי 'ניירות עבודה' של רואה חשבון מבקר בתובנה המופנית כלפיו ובה טענה להתרשלותו של רואה החשבון בעריכת הביקורת".

משרד רו"ח, באמצעות עורכי הדין ירון קוסטליץ ויואב סגל, ביקש לערער על החלטה זו לבית המשפט העליון, אך בקשתו נדחתה. "להבדיל מהחיסיון הסטטוטורי המוחלט ביחסי עורך דין-לקוח", כתב השופט עמית בהחלטה שנתן בסוף השבוע, "אין חיסיון סטטוטורי או פסיקתי ביחסי רואה חשבון-לקוח".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות