אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בקרוב: מטוס קל חשמלי שימריא מהחצר שלכם

בקרוב: מטוס קל חשמלי שימריא מהחצר שלכם

המטוס, שעומד במרכז מיזם אירופי, יוכל להסיע שני נוסעים לטווח של עד 500 ק"מ וייטען באמצעות שקע חשמל. מפתחיו מקווים לשווק אותו כבר ב-2018

15.05.2016, 22:43 | שירות כלכליסט
מטוס קל שיטען ע"י שקע חשמל בקרוב לא יהיה רק מדע בדיוני: מטוס כזה, שיוכל להמריא מגינת הבית, אבל לא יפריע לשכנים בזכות מנועיו החשמליים הוא החזון של מיזם "לילאום" (Lilum). את המטוס האולטרה-לייט מפתח צוות גרמני בחסות סוכנות החלל האירופית (ESA), שמקווה לשווק אותו כבר ב-2018.

קראו עוד בכלכליסט

כלי הטיס של מיזם "לילאום" כלי הטיס של מיזם "לילאום" כלי הטיס של מיזם "לילאום"

המטוס עדיין בשלב אבטיפוס, אבל מפתחיו מספרים כי הוא צפוי להמריא ולנחות אנכית, כמו מסוק, ממשטח חלק בגודל 125 מ"ר. הוא צפוי לטוס לטווח של עד 500 ק"מ במהירות של עד 400 קמ"ש. תא הטיס שלו, הדומה בצורתו לביצה, יכיל שני מושבים וגודלו הזעיר יאפשר לו להמריא ללא תלות בלוחות זמנים של טיסות מסחריות.

צוות הפיתוח שלו מתגאה בכך שהמטוס יהיה שימושי, יעיל וידידותי לסביבה. "המטרה שלנו היא לפתח כלי טיס לשימוש יומיומי, שלא דורש שדה תעופה או תשתיות המורכבות אחרות. כדי להפחית זיהום ורעש, אנחנו משתמשים במנועים חשמליים, שיאפשרו טיסה במרחבים עירוניים".

מטוס "לילאום". דומה להליקופטר מטוס "לילאום". דומה להליקופטר מטוס "לילאום". דומה להליקופטר

מנגד, הטיסה במטוס אפשרית רק באור יום בתנאי מזג אוויר מצויינים, אז תשכחו מנחיתה מול הבר האהוב בתל אביב. כמו כן, ההמראה תעשה לרוב משדות תעופה, בניגוד להצהרת סוכנות החלל כי ניתן יהיה להמריא אפילו מחצרות של בתים פרטיים. בנוסף, הטייס יחוייב ברשיון טיסה להטסת מטוס קל.

והמחיר? עוד לא נקבע, אך בסוכנות החלל מבטיחים כי הוא יהיה זול יותר מקנייה ותחזוקה של מטוסים קלים אחרים. לטענת המפתחים "המטרה שלנו היא לא לשווק את המטוס כצעצוע לעשירים, אלא ככלי תחבורה בר השגה לציבור הרחב".

מטוס "לילאום". יטוס למרחקים, אבל רק בתנאי מזג אוויר מצויינים מטוס "לילאום". יטוס למרחקים, אבל רק בתנאי מזג אוויר מצויינים מטוס "לילאום". יטוס למרחקים, אבל רק בתנאי מזג אוויר מצויינים

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

21 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

19.
אין סיבה שהשמים לא יהיו פתוחים
החשיבה שצריך רשות מנהלת לשמים פרימיטיבית ומקובעת. בארה"ב כבר עשרות שנים השמים פתוחים עד גובה 300 רגל (100) מ' , אפשר לטוס על מה שרוצים ללא רישין, בנוסף, טיסה באלטרהלייט אינה מחייבת רישיון. האוטרהלייט כיום עם גלגלים מתקפלים, מדחף עם פסיעה משתנה ועוד, מטוס לכל דבר. רק כאן צריך לפרנס עשרות פקידים מיותרים במנהל התעופה.- בושששששה. כאן לא מסוגלים לחשוב על חופש.... מדינה בקיבעון
פו הדב , בין ערבי הנחל  |  17.05.16
לכל התגובות