אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעקבות פרשת ענבל אור: שרת המשפטים מקדמת פיקוח על קבוצות רכישה צילום: עמית שאבי

בעקבות פרשת ענבל אור: שרת המשפטים מקדמת פיקוח על קבוצות רכישה

איילת שקד תגיש בקרוב לממשלה הצעת מחליטים להקמת צוות מיוחד שיבחן את הסדרת תחום קבוצות הרכישה בחקיקה; בין הנושאים שיעלו לדיון - הגדרת החובות של מארגני קבוצות רכישה, הטלת חיובים לפי חוק המכר והגדרת מקורות הליווי הפיננסי של פרויקטים

15.05.2016, 12:56 | רוני זינגר

שרת המשפטים, איילת שקד, תביא בקרוב לממשלה הצעת מחליטים להקמתו של צוות מיוחד שיבחן את נושא קבוצות הרכישה. ההצעה הממשלתית מגיעה בעקבות פרשת ענבל אור וקריסת חברת אור סיטי נדל"ן שעסקה בארגון קבוצות רכישה של דירות. ההצעה נמצאת בימים אלה בשלבי גיבוש אחרונים ובמרכזה הקמת צוות שבראשו יעמוד המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, ארז קמיניץ, שיבחן את ההיבטים השונים בתחום קבוצות הרכישה וכן ימליץ על ההסדרת הנושא בחקיקה ככל שימצא זאת לנכון.

קראו עוד בכלכליסט

ההצעה עוסקת במגוון נושאים ובהם החובות שיש להחיל על מארגני קבוצות, הצורך בהסדרה חוקית של העיסוק בארגון הקבוצות, הטלת חיובים לפי חוק המכר על המארגנים, ליווי פיננסי של פרויקטים, הבטחת הזכויות של המתקשרים בקבוצות רכישה בכל מה שקשור למועד מסירת הדירות וטיב הבנייה עצמה, נושא טיב זכויות בקרקע של המתקשרים בקבוצה עד להשלמת הרישום שלהם על הדירה והבטחת זכויות המתקשרים לאורך כל התהליך.

על פי ההצעה, הצוות יגבש המלצות בתוך 60 יום ויגיש אותן לשרת המשפטים, שתוכל בהתאם לקדם חקיקה בנושא. ההצעה תגובש בתיאום עם משרדי הממשלה הרלוונטיים ובראשם משרד השיכון והיא כאמור נולדה על רקע פרשת ענבל אור שבה התברר כי רוכשי דירות רבים נותרו לא מוגנים ובלא מענה.

ענבל אור. קריסת החברה שבבעלותה זרזה את הצורך בהסדרת תחם קבוצות הרכישה, צילום: שאול גולן ענבל אור. קריסת החברה שבבעלותה זרזה את הצורך בהסדרת תחם קבוצות הרכישה | צילום: שאול גולן ענבל אור. קריסת החברה שבבעלותה זרזה את הצורך בהסדרת תחם קבוצות הרכישה, צילום: שאול גולן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

20 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

20.
הצעה מבעל ניסיון אישי מוצלח
כאחד שקנה דירה דרך קבוצת רכישה, אני מבקש לציין מספר נקודות, שלדעתי, הביאו להצלחת הפרויקט: יזם הקבוצה קיבל אופציה על הקרקע, ובמקביל פנה למשרד אדרכלים שתכנן את הבניין. לאחר מכן קיבל הצעות מחיר ממספר קבלני מפתח, עפ"י המפרט שהכינו האדריכלים. הדבר נתן אינדיקציה מדויקת למחיר הסופי. את כל התהליך ליווה עו"ד שהפך לעו"ד הקבוצה, וכמובן, סגר הסכם עם בנק מלווה. היזם מכר את יחידות הקרקע, כאשר כל חבר בקבוצה בחר את הדירה שנראית לו (כמובן שלאחר שמישהו בחר דירה, ושילם דמי רצינות, היא ירדה מהמלאי המוצע. כל הכספים נשמרו בנאמנות בחשבון נאמנות בפיקוח עוה"ד. לאחר שכל הדברים התגבשו, נבחר ועד של חברי הקבוצה שניהלו את כל הדברים (בשלב זה יצא היזם מהתמונה), כשחברי הקבוצה נדרשו לקבל החלטות עקרוניות במספר נושאים חשובים, שעיקרם הוא החלטה על קבלן הביצוע, חברת הפיקוח ואישורר האדריכלית. לדעתי, התנהלות כזו מקטינה מאוד את הסיכונים והחשיפות.
חבר קבוצה , כאן  |  15.05.16
19.
קבוצות רכישה כושלות וגנבים סיבה לעליית מכירי הדירות
קבוצות רכישה בהרבה מקרים טומנים מלכודת לרוכשים בלי שום בטחונות כבר שנים הכל תקוע בבית שמש. ולא זז כלום. ובנתיים אלפי רוכשים שוכרים דירות בעל כורחם ונו כמובן חוסר גדול לדירות וכו'. סוף סוף השרה מתעוררת. הציבור משווע להגנה ועזרה מצד הרשויות כי רבו הרמאים.
יעל.  |  15.05.16
18.
הבלוף הכי גדול במדינה - תמ"א 38 למינה וסוגיה השונים
תמ"א 38 מוגדרת "כתכנית בנין ארצית להתגוננות מפני רעידות אדמה" היכן יש סיכון לרעידת אדמה בישראל - הסיכוי הגבוהה הוא לאורך השבר הסורי אפריקאי דהיינו לאורך בקעת הירדן . מסתבר משום מה שמעט מאד אישורים ובקשות לחיזוק מבנים על פי התמ"א הנ"ל הוגשו בישובים הקרובים לבקעת הירדן , הסיבה ערך נמוך של הקרקע לבניה, שמהווה את הרוח ליזמים. אם נבדוק יותר לעומק את התפלגות הבקשות לפי אזורי המגורים . מתברר שרק באיזורי הביקוש בערים , כגון מרכז הכרמל בחיפה שם מרוכזות מרבית הבקשות בעיר זו. המסקנה מכל זאת , תמ"א 38 נועדה להעשיר את העשירים תחת הכותרת "התחדשות עירונית" - הקשר לרעידות אדמה הוא תירוץ קלוש בלבד. תחשבו לבד מי מרויח מכך ולאיזה קבוצת בוחים הוא שייך
הרשלה , אוסטרופולי  |  15.05.16
16.
מרוב חוקים לא רואים את היער
מתי נבין כולנו שהבעיה היא לא ענבל אור ולא איילת שקד ושום חוק לא יעזור נקודה. אנחנו עם של קניבלים שלא מבינים שהתנהגות החייתית וההתבהמות הכללית פוגעת בסופו של דבר בכל אחד מאיתנו. לכל מנעול יש מפתח והפיתרון אינו טמון באוסף של חוקים לא יעילים . שימו לב כל מספר שנים צץ לו הגנב התורן. כרגע אין לי פיתרון מעשי אבל אם הטענות נגד אור נכונות היא צריכה לקבל מאסר עולם על קונה שרימתה. סה"כ 450 שנה. שתירקב בכלא.
אלייהו , חדרה  |  15.05.16
לכל התגובות