אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המדינה מקדמת הצעת חוק: חובות שלא נגבו תוך 3 שנים – לא ייגבו כלל צילום: Marc Israel Sellem, Jerusalem Post

המדינה מקדמת הצעת חוק: חובות שלא נגבו תוך 3 שנים – לא ייגבו כלל

החוק צפוי לחול על תשלומים אזרחיים כמו מסים וארנונה ולא יכלול קנסות משטרה. כיום רשאיות הרשויות לפתוח בהליכי גבייה עד שבע שנים מהיום שבו הפך חובו של האזרח לחלוט. לאחר התיקון בחוק תתקצר התקופה לשלוש שנים בלבד

16.05.2016, 07:04 | רוני זינגר

חובות שלא נגבו בתוך שלוש שנים לא יוכלו להיגבות כלל – כך מציעה שרת המשפטים איילת שקד בהצעת חוק חדשה שהיא מקדמת.

קראו עוד בכלכליסט

על פי ההצעה, רשויות ממשלתיות ומקומיות לא יוכלו לגבות חובות מאזרחים, אם חלפו שלוש שנים מאז שהחוב הפך לחלוט. מדובר על תשלומים אזרחיים כמו מסים וארנונה. החוק לא יחול על קנסות משטרה ולא על פסקי דין שההוצאה לפועל מטפלת בהם.

מדובר בשינוי החוק הקיים כאשר כיום נהוג לפעול על פי חוק ההתיישנות ואילו שקד מבקש לבטל זאת ולהחיל על הגביה את דיני השיהוי. על פי דיני השיהוי לא יהיה ניתן, כאמור, לגבות חוב אלא בתוך 3 שנים למעט במקרים חריגים שייקבעו על ידי היועץ המשפטי לממשלה.

מימין אביחי מנדלבליט היועץ המשפטי לממשלה ואיילת שקד שרת המשפטים, צילום: יאיר שגיא מימין אביחי מנדלבליט היועץ המשפטי לממשלה ואיילת שקד שרת המשפטים | צילום: יאיר שגיא מימין אביחי מנדלבליט היועץ המשפטי לממשלה ואיילת שקד שרת המשפטים, צילום: יאיר שגיא

כיום רשאיות הרשויות לפתוח בהליכי גבייה עד שבע שנים מהיום שבו הפך חובו של האזרח לחלוט, ולאחר התיקון בחוק תקופה תתקצר, כאמור, לשלוש שנים בלבד.

ממשרד המשפטים נמסר כי הסיבה להחלת דיני ההתיישנות על גביית החובות היתה החשש שהרשויות לא יפעלו לגבות את חובו של האזרח (גבייה אקטיבית), ובמקום זאת ימתינו זמן ממושך עד שהאזרח יזדקק לשירותיהן, ואז ידרשו את פירעון החוב כתנאי למתן השירות (גבייה פאסיבית). אלא שבעניין זה קיימת מזה שנים הנחיית היועץ המשפטי לממשלה, אשר נותנת מענה טוב יותר לבעיה, מקצרת את התקופה לשלוש שנים (למעט בנסיבות חריגות) ולפיכך אין עוד צורך בהחלת דיני ההתיישנות על גביית התשלומים.

כעת, כאמור, הוראת היועץ המשפטי לממשלה תהפוך להצעת חוק שסיכוייה לעבור גבוהים שכן מדובר בהצעה של שרת המשפטים.

ממשרד המשפטים נמסר עוד כי הצעת החוק צפויה לזרז את הרשויות לגבות את החובות הציבוריים באופן מהיר יותר.

שרת המשפטים איילת שקד מסרה אתמול כי "תזכיר החוק שהפצתי היום ממשיך את המגמה שלי להתיר קשיים בירוקרטיים מיותרים ולהקל על האזרח ככל הניתן, בלי לפגוע באינטרס הציבורי.

אין סיבה שרשות ממשלתית או מקומית תשהה את גביית חובותיה לתקופה כה ארוכה. דבר שכזה מבזבז כספי ציבור לשווא וגורם לעוגמת נפש לאזרחים שכעבור תקופה כה ארוכה נדרשים להיזכר בחוב ישן. התיקון ימנע את העוול וייטיב הן עם האזרח והן עם המדינה”.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
כמו GTA
אתה מבצע עברה ומתחמק מהחוק לתקופה מסויימת עד שהכוכבים יורדים אם נתפסתה תשלם סכום בדיחתי ואם הצלחתה אז היידה ספר לחבריך לאומת זאת האזרח הרגיל יאיז להסתבך עם החוק ויקבל $@!%$%!@# כך שהחזקתי עסק שלוש שנים ושילמתי בהוראת קבע לעיריית תל אביב ארנונה שיום אחד החליטה שאני צריך לשלם כפול 8 !!! מאלף לחודשיים ל8 אלף לוחדשיים לעסק באיזור תעשייה מטונף בזונות סמים הימורים סודנים. שלחו לי חשבון רטרו אקטיבי כולל כנסות 230 אלף שקל פשטתי רגל 4 שנים בתי משפט עורך דין הכי נחשב ( עוד מאה אלף שקל ) והשופטת שולחת את הצדדים לפשרה שוב ושוב עד שאחרי 4 שנים של חוסר חיים ( חשבון בנק מעוקל ) ניכנעתי ושילמתי סך הכול כולל הוצאות משפט 300 אלף שקל אבלל הייי גם אולמרט שילם משהו דומה על גניבה בזדון של כמה מיליונים... זאת מדינה פחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח גמרו לי עסק זעיר וקטן של 12 שנה שהתחלתי מאפס קטשו אותו דק דק ועוברים למסכן הבא. החוק הזה יטיב עם אלה שכב טוב להם ! מי שיכול להרשות לעצמו לא לשלם מי שיכול להרשות לעצמו הליך משפטי מי שיכול להרשות לעצמו עיקולים מי ששם זין אחד גדול על המערכת או חלק ממנה הפשפש הקטן יעמוד על 4 ויקבל !ין
16.05.16