אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

התרסקות הצמיחה במשק: התוצר עלה ב-0.8% בלבד ברבעון הראשון

לפי אומדנים ראשוניים שמפרסמת היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מדובר בתוצאות שנמוכות משמעותית מתחזיות מוקדמות שעמדו על 2.6%. לשם השוואה, ברבעון האחרון של השנה שעברה התוצר עלה ב-3.1%. עיקר הצניחה נרשמה במגזר העסקי.

16.05.2016, 13:28 | מיקי פלד

התוצר ברבעון הראשון של השנה עלה ב-0.8% בלבד, זאת לעומת תחזיות מוקדמות שעמדו על 2.6% כך לפי אמדנים ראשוניים שמפרסמת היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. לשם ההשוואה, ברבעון האחרון של השנה שעברה התוצר עלה ב-3.1%.

המספרים הם בחישוב שנתי, כאשר אלו של הרבעון הראשון הם חלקיים וצפויים להתעדכן בחודשים הקרובים, אך אם ללמוד מהעבר סביר להניח שלא יחול בהם שינוי דרמטי.

קראו עוד בכלכליסט

שר האוצר כחלון, צילום: עמית שעל שר האוצר כחלון | צילום: עמית שעל שר האוצר כחלון, צילום: עמית שעל

הנתון המדאיג ביותר הוא של ירידה בשיעור של ארבע עשיריות האחוז בתוצר העסקי ברבעון הראשון וירידה של 12.9% בשווי הייצוא של סחורות ושירותים (למעט יהלומים וסטארט-אפים). העלייה בתוצר ברבעון הראשון משקפת בעיקר עליות בהוצאה לצריכה פרטית (4%) ובהשקעות בנכסים קבועים (7.5%).

הנתון האחרון הוא חשוב במיוחד, שכן הוא זה שקובע במידה רבה את האפשרות של משק להמשיך ולצמוח בעתיד. ההשקעות בנכסים קבועים הם כל אותם השקעות שמבצעים יזמים או המדינה בתשתיות שונות, בין אם מדובר בבניינים חדשים, ברכישת מחשבים וציוד למפעל חדש, פתיחת סניף נוסף של רשת קמעונאית ואפילו ייבוא משאיות וכלי תחבורה אחרים למטרה עסקית. אולם כאשר פורטים את הנתונים החיוביים הללו של הלמ"ס, רואים כי עיקר השינוי היא בבנייה למגורים – שעלתה ב-8.9%, בעוד ההשקעה בכלי תחבורה לצרכים עסקיים ירדה ב-16.1% וההשקעה במכונות וציוד ירדה ב-3.4% בחישוב שנתי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
המצב על הפנים
דירות קונים עם משכנתא, רכבים בליסינג, מזון בכרטיסי אשראי ונסיעות לחו"ל בהלוואה מקרן הפנסיה. כאשר הריבית תעלה וזה יקרה בישראל בכפייה (הריבית בארה"ב תעלה ואז יהיו חייבים ליישר קו מחשש לבריחת הון), כל הלווים הללו יצטרכו להחזיר את ההלוואות ויגלו שהם לא מסוגלים. כל הגאונים שאומרים "הלוואה לא מחזירים הלוואה ממחזרים" – יגלו שאף אחד לא מוכן לתת להם הלוואות זולות ושכולם רוצים את הכסף בחזרה. תשאלו את נוחי דנקנר, אליעזר פישמן וכו' מה קורה שמבול האשראי נעצר. הכל מתרסק. זה מה שיקרה לכל מי שחי על הלוואות היום ומרגיש שהוא על גג העולם.
כלכלן  |  16.05.16
7.
אירן!! פצצה גרעינית!! דעא"ש!! מחבלים!! טרור!! חיזבאללה!!
אני מסתכל לכם בעניים ואומר לכם: ריד מיי ליפס! יש לנו איומים מאירן, מסוריה, ממצרים, מירדן, מזימבבואה, ממיקרונזיה- ואתם מתעסקים בשטויות?? אז מה שהכל יקר, ושמעמד הביניים קורס, ושהדיור יקר מעבר לכל פרופורציה, ושזקנים נזרקים ונזנחים, ושמשפחות שלמות יורדות אל מתחת לקו העוני...העיקר שבטוח ברחובות בזכותי ואין דקירות, דריסות, פיגועים ושאר ירקות. היידה שרה! כן, אני בא מותק, כן, אני מאוד רוצה לטעום את הקוגל שהכנת. יש גלידת פיסטוק לקינוח?
ביבי , ליד שרה  |  16.05.16
6.
ממשלת נתניהו מחרבת את המדינה - יש להעמיד בראש העדיפות את הגדלת הפריון. משמעות הדבר -
רפורמה גורפת: א. להקטנה מיידית של המגזר הציבורי-שלטוני הפרזיטי, המושחת והמנופח, ב. לבטל הזרמות הכספים ההזויות ליהודה ושומרון ולמסחטות של מפלגות סקטוריאליות ועמותות עלומות לצורך שוחד פוליטי, ג. לייעל משמעותית את הוצאות מערכות הבטחון, ד. להעביר כל מי שעדיין צובר זכויות לפנסיות תקציביות לפנסיות צוברות, ה.להשקיע מסיבית בהכשרות למקצועות נדרשים במגזרי תעשיה יצרנית, ו. להעמיק התעסוקה במגזרי האבטלה בעיקר חרדים ומיעוטים, ז. להעמיק גבית המיסים ממשתמטים, מעלימים ומתכנני מס, ח. להקטין מיסים כדי לתדלק את המגזר העסקי יצרני.
פלורליסט  |  16.05.16
לכל התגובות