אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרן נוי תגדיל את השקעתה בתחנת הכוח בכוכב הירדן צילום: סיון פרג'

קרן נוי תגדיל את השקעתה בתחנת הכוח בכוכב הירדן

הקרן שמשקיעה בפעילויות תשתית תרכוש את חלקה (19%) של אנלייט במיזם התחנה ההידרו־אלקטרית. עלות בניית תחנת הכוח נאמדת ב־1.7 מיליארד שקל

16.05.2016, 16:12 | ליאור גוטמן

קרן נוי תחליף את חברת אנלייט כאחד היזמים שמקימים את פרויקט תחנת הכוח ההידרו־אלקטרית כוכב הירדן. כך נודע ל"כלכליסט". אנלייט דיווחה כי היא נוטשת את הפרויקט "לאור השלב המקדמי שבו מצויים תהליכי הפרויקט", וכי "החברה טרם ביצעה השקעות בפרויקט ומכרה את האופציה שנרכשה על ידיה במקור במחיר גבוה ממחיר רכישתה".

קראו עוד בכלכליסט

עלות העסקה נאמדת בכמה עשרות מיליוני שקלים. עם הסגירה הפיננסית של הפרויקט (גיוס המימון הנדרש להקמת ותפעול הפרויקט) תחזיק קרן נוי ב־19% מתחנת הכוח. שאר האחזקות מתחלקות שווה בשווה בין האצ'יסון הסינית ותהל הישראלית. עבור קרן נוי בניהולם של פיני כהן גיל-עד בושביץ ורן שלח מדובר בכניסה ראשונה לפרויקט ייצור חשמל שמשלב מים. זאת לצד אחזקות של הקרן בתחנות כוח תרמו־סולאריות, עיר הבה"דים ומחצית מכביש 6.

פרויקט אגירה שאובה כוכב הירדן ממוקם בין קיבוץ נווה אור למושב השיתופי מולדת והוא אחד המיזמים הראשונים בישראל לייצר חשמל בעזרת מים. מדובר בשני מאגרים ששוכנים זה מעל זה, ובשעות שבהן הביקוש לחשמל גבוה, אמורים המים להישאב מהמאגר תחתון למאגר העליון ולחזור לתחתון באופן חופשי. בדרך חזרה למטה המים אמורים להפעיל זוג טורבינות שייצרו חשמל.

פיני כהן גיל-עד בושביץ ורן שלח, צילום: סיון פרג פיני כהן גיל-עד בושביץ ורן שלח | צילום: סיון פרג' פיני כהן גיל-עד בושביץ ורן שלח, צילום: סיון פרג

באפריל האחרון דווח שסינו היידרו הסינית וג'נרל אלקטריק יבנו יחדיו את תחנת הכוח, שאמורה להפיק 340 מגה־ואט (כ־2.5% מכוח הייצור המקסימלי של חברת החשמל). עלות בניית התחנה נאמדת ב־1.7 מיליארד שקל. ג'נרל אלקטריק נבחרה עבור עבודות התפעול והתחזוקה לתקופה של 18 שנה תמורת 16 מיליון שקל.

מכיון שמקור הפקת החשמל הוא מים, המיזם נחשב לתחנת כוח ירוקה, והוא אמור להגדיל את מסגרת ייצור החשמל מאנרגיות מתחדשות בישראל. מסגרת שעומדת כעת על 2.5% בלבד מכלל ייצור החשמל, רחוק ב־50% מהיעד שהממשלה הציבה עוד בעשור הקודם ושהיה אמור להיות מושלם עד דצמבר 2014.

מי שאמור להוביל את המימון, שמיועד לספטמבר הקרוב, הם הבנקים הפועלים ולאומי. תהל מעריכה הכנסות שנתיות של כ־200 מיליון שקל ב־18 שנות הפעילות הראשונות של התחנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות