אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברת נדל"ן אמריקאית מוסיפה שעבוד ראשון כדי לגייס בישראל צילום: יורם אשהיים

בלעדי לכלכליסט

חברת נדל"ן אמריקאית מוסיפה שעבוד ראשון כדי לגייס בישראל

פרינסטון הולדינגס האמריקאית והחתם שמוביל את הנפקתה בישראל, לאומי פרטנרס, שינו את מבנה גיוס האג"ח על רקע נפילת אורבנקורפ הקנדית שגייסה בישראל וקרסה בתוך ארבעה חודשים בלבד. פרינסטון מבקשת לגייס 100 מיליון דולר ביוני

17.05.2016, 07:44 | אורן פרוינד

חברת הנדל"ן האמריקאית פרינסטון הולדינגס (Princeton Holdings), שנמצאת שבועות ספורים לפני גיוס אג"ח של 100 מיליון דולר בישראל, החליטה לשנות את מבנה ההנפקה שלה ברגע האחרון. כך נודע ל"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

עם הפנים לאורבנקורפ

פרינסטון החליטה להעניק למחזיקי האג"ח שעבוד ראשון על כמה בנייני משרדים בניו יורק כדי להבטיח את הצלחת הגיוס. מדובר בצעד חריג לחברות הנדל"ן האמריקאיות שלרוב מגייסות את הכסף בישראל מבלי להעניק ביטחונות למחזיקי האג"ח. מתוך 17 חברות נדל"ן אמריקאיות שגייסו אג"ח בישראל, רק שתיים מהן (דלשה וברוקנדלד אפריל) גייסו עם ביטחונות עבור המחזיקים.

עופר גרינבאום, צילום: יורם אשהיים עופר גרינבאום | צילום: יורם אשהיים עופר גרינבאום, צילום: יורם אשהיים

הסיבה המרכזית לשינוי ההנפקה והוספת הבטוחות היא הנפילה של חברת הנדל"ן הקנדית אורבנקורפ שגייסה 180 מיליון שקל ממשקיעים ישראלים וקרסה בתוך ארבעה חודשים בלבד. בעקבות קריסתה החמירה רשות ני"ע את הבדיקות שלה, רואי החשבון החלו לפעול במשנה זהירות, ועכשיו גם החתמים החלו בצעדי מנע כדי לשמור בחיים את גל ההנפקות האמריקאיות בישראל.

פרינסטון הולדינגס, שעוסקת באחזקה של בנייני משרדים ברחבי ארה"ב ונמצאת בבעלות האחים ג'ו ואלי טבק, תצא להנפקה במהלך יוני הקרוב. החברה מבצעת את ההנפקה באמצעות גוף החיתום לאומי פרטנרס בניהולו של עופר גרינבאום שזו הנפקת החוב השלישית שהוא מוביל בקרב חברות הנדל"ן האמריקאיות. זאת לאחר שהוביל את הנפקת חברת מויניאן ואת קרן הריט KBS (בשיתוף עם פועלים אי.בי.אי).

פרינסטון הולדינגס מביאה לישראל פורטפוליו של בנייני משרדים באזורים ניו יורק, סן דייגו, סקרמנטו ויוסטון בשווי של 300 מיליון דולר. ההון העצמי של החברה מסתכם, על פי ההערכות, ב־100 מיליון דולר. מרבית הנכסים של החברה מושכרים לגופי ממשל אמריקאיים, בין היתר לרשות הסמים האמריקאית DA ולמשרדים ממשלתיים נוספים. כל החוזים שלה חתומים לטווח ארוך, ולכן מדובר בנכסים יציבים.

ניו יורק, צילום: Corcoran ניו יורק | צילום: Corcoran ניו יורק, צילום: Corcoran

הפורטפוליו של החברה כולל גם כמה נכסים שנרכשו לאחרונה לצורך פיתוח ונקיים מחובות ומשעבודים. אלו הם הנכסים שהחברה החליטה לשעבד עבור מחזיקי האג"ח הישראלים. ככל הידוע, שוויים של הנכסים בספרים גבוה מ־100 מיליון דולר כך ששווי הבטוחה גבוה מהחוב. תמורת ההנפקה צפויה לשמש את החברה להחלפת חובות, השבחת נכסים ורכישה של נכסים חדשים.

נמדר בדרך

עוד לפני ההנפקה של פרינסטון, חברה אמריקאית נוספת תנסה את מזלה בתל אביב. חברת נמדר שבבעלות היזם האמריקאי יגאל נמדר תנסה לגייס 100 מיליון דולר בתל אביב בשבועות הקרובים.

נמדר צפויה לצאת לרוד שואו כבר בשבוע הבא ותהיה הראשונה לבחון את הנכונות של הגופים המוסדיים להשתתף בהנפקה לאחר המחדל באורבנקורפ.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות