אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
העיר רמת גן מחזירה עטרה ליושנה

העיר רמת גן מחזירה עטרה ליושנה

המרכז המתחדש של העיר מוכיח שישנה אלטרנטיבה למטרופולין תל אביב

17.05.2016, 09:22 | בשיתוף אפריקה ישראל מגורים
בדומה לערים גדולות אחרות בארץ ובעולם, רמת גן, שנחשבה במשך שנים לאחת האיכותיות והיקרות בישראל, עוברת תהליך התחדשות של מרכז העיר.

מלבד טווחי מחירים אטרקטיביים יחסית לתל אביב, רמת גן שהחלה כיישוב כפרי שמשך אליו עשרות מתושבי אחוזת בית (תל-אביב דאז), שקצו בתהליך העיור ביישובם לטובת ציונות כפרית במיטבה, מציעה כיום מגוון יתרונות הממצבים אותה שוב כאלטרנטיבה אמיתית למטרופולין השכנה.

רמת גן, שהייתה בראשיתה יישוב כפרי קטן ומבוסס על עבודה עברית, משכה אליה עשרות מתושבי אחוזת בית. עם המעבר מחקלאות שהייתה נהוגה במרכז העיר, לתעשייה מודרנית ענפה, הפכה רמת גן תוך זמן קצר לנקודת עניין ואבן שואבת משמעותית לקהל הרחב.

במשך שנים נחשבה רמת גן לאחת הערים האיכותיות והיקרות בישראל. מרכז העיר, שנודע כתוסס, שוקק חיים, ובעל מגוון שימושים שכללו מסחר, תעשייה, מגורים, תרבות ופנאי, היה ללב לבה הפועם של העיר. בסביבתו ובדרכים הראשיות ארלוזורוב – ביאליק - אבא הלל, התקיימו עד תחילת שנות ה-80 מסחר ענף, תרבות בילוי ופנאי, נערכו אירועים חברתיים, הוקמו שכונות עצמאיות רבות ומוקמו מוסדות ממשלתיים וכלכליים חשובים דוגמת מבנה העירייה, מתחם הבורסה ליהלומים, בית כופר היישוב וכיוצא באלה.

כפי שהתרחש בערים אחרות בישראל ובעולם, עם השנים החלה רמת-גן לסבול מדעיכתו של אותו מרכז אורבני בולט, שאיבד אט-אט חלק גדול מהפונקציות שאפיינו אותו כמוקד מסחר, תרבות, ופעילות אנושית וכלכלית. הסיבה העיקרית לכך הייתה התמקדותו של הפיתוח העירוני ובין היתר הקמתם של מרכזי קניות דוגמת קניון איילון, שכונות ענק ומתחמי תעסוקה בשולי העיר. יחד עם זאת, הבנייה הצפופה והנמוכה שהייתה אופיינית והתאימה לתכנון בעבר, הביאה למחסור באלטרנטיבות ובשטחי בניה למגורים במרכז העיר.

כשמוקדים של מסחר ותעשיה עתירת-ידע החלו לנוע אל שולי העיר ולעבר קצה מרחב המטרופולין, גם האנשים החלו יוצאים מהמרכז ומוצאים אלטרנטיבות מגורים בפרברי העיר. במקביל להזדקנותה של האוכלוסייה הוותיקה במקום, שיפור אמצעי התחבורה אל תל-אביב דילל את מרכז העיר מאוכלוסייה. תהליכים אלו לא פסחו גם על תחום התרבות ומרכז העיר החל להתפשט מנכסיו התרבותיים וחדל להיות מוקד חיי התרבות.

בשנים האחרונות, בישראל בכלל וברמת גן בפרט, התגברה המודעות לחשיבותם של מרכזי הערים הוותיקים והדיון בנושא זה החל לתפוס חלק אינטגרלי מסדר יומן של הרשויות המקומיות. הרשויות הפנימו שהפעילות העירונית מתכתבת עם המרכז באופן רציף, ולכן ללא מרכז חזק ומתפקד, נוטה העיר להפוך לאוסף של תחומי עניין מבודדים ומנותקים זה מזה.

בעקבות כך ובדומה לערים גדולות אחרות ברחבי העולם שסבלו ממרכז עירוני הולך ודועך, דוגמת ניו יורק, מדריד ופראג, ראשי הערים והמתכננים ברמת גן הבינו שחיזוק מרכז העיר על-ידי פיתוח וחידוש המרחב הציבורי הינו תנאי הכרחי למשיכת התושבים חזרה אל מרכז העיר.

בשנים האחרונות אנו עדים לתופעת התחדשות המרכז העירוני של רמת גן, כתגובה לאותן בעיות עירוניות שהובילו בעשורים האחרונים. תהליך ההחייאה של מרכז העיר, שואף לחבר בין כל השחקנים הפועלים בגבולותיו עד למיצוי מרבי של פוטנציאל ההתחדשות שהוא טומן בחובו, כך שייתן מענה הן לזוגות צעירים והן לקהל הגמלאים הוותיק שמתגורר במקום.

לפרטים נוספים אודות מגדל סביון מופת >>

מרכז העיר שנהנה מהכנסות גבוהות בזכות בנייני המשרדים באזור הבורסה ומנגישות מצוינת לנתיבי איילון ורכבת ישראל, חווה תהליך התחדשות המתאפיין במגוון היבטים, ביניהם:

שימור ושיקום פיזי של פנינים היסטוריות, אושר מתווה לתכנית שימור פנינים תרבותיות שמרביתן במרכז העיר, במטרה לאפשר לעירייה לקדם את נושא ההתחדשות העירונית, במקביל להכנת תכנית שימור המורשת הבנויה והאתרים ההיסטוריים הפזורים ברחבי רמת-גן; ייזום נדל"ן למגורים, קידום הליכי יזמות, תכנון ובניה רבים ליצירת אלטרנטיבות מגורים במרכז רמת-גן. קיימת עדות בשטח לתנופת הפיתוח האדירה במרכז העיר שמתבטאת בהקמת מבני מגורים חדשים וביצוע התחדשות עירונית, ואנו מתחילים לראות הגירה של צעירים רבים למרכז העיר; חידוש תשתיות לצד שינויים תחבורתיים, בנייתה של תשתית לרכבת הקלה והקו האדום של הרכבת הקלה שמתוכנן לחבר את מרכז רמת גן במהירות לפתח תקווה ממזרח ותל אביב ממערב, עידוד השימוש בקווי לילה ובאופניים על ידי הקמת תשתיות מתאימות ועוד; פיתוח אזורי בילוי ותרבות, לדוגמא קידום פרויקט נרחב לחידוש רחובות הבורסה דוגמת רחוב תובל והפיכת האזור כולו לאזור בילוי, מסחר ופנאי. כמו כן, רחוב ביאליק שהולך והופך ל"דיזינגוף" של רמת גן, מושך אליו חנויות בוטיק וחנויות מותגים רבות המגלות את הפוטנציאל של האזור; עידוד עסקים קטנים, עיריית רמת-גן לקחה על עצמה את היוזמה להכשיר את כניסת השוק הפרטי לתוך הערים, ולחולל צמיחה כלכלית עירונית ופיתוח עירוני פיזי.

מלבד היתרונות המובהקים שהעיר מציעה של נגישות טובה לתחבורה ציבורית, סמיכות למרכזי תעסוקה ומסחר בתל אביב, ותואר העיר הירוקה בישראל ש-25% משטחיה הם שטחים ירוקים, למחירי הנדל"ן השפעה משמעותית מאוד על ההגירה החיובית למרכז העיר רמת גן. כיום, ניתן למצוא במרכז רמת גן דירות במחירים אטרקטיביים יחסית לתל אביב.

הודות לאלה ובדיוק כמו לפני 66 שנים, רמת גן מיצבה עצמה שוב כאלטרנטיבה אמיתית לשכנתה, מטרופולין תל אביב.

כתוצאה מהמיצוב המחודש של העיר, החליטה אפריקה ישראל מגורים להמשיך את פועלה ברמת גן והקימה את פרויקט המגורים היוקרתי מגדל סביון מופת. מגדל סביון מופת נבנה במיקום פסטורלי בצומת הרחובות הרצל וקריניצי הנהנים מנגישות גבוהה לכל אזור גוש דן ובקרבת מרכזי קניות ומקומות בילוי.

המגדל, במסגרתו יתבצע שחזור מלא של אולם מופת המיתולוגי בבית מועצת פועלי רמת גן, יתנשא לגובה של 28 קומות ויכלול תמהיל דירות מרווחות בנות 4 ו-5 חדרים, דירות גן ומיני-פנטהאוזים.

לרשות דיירי המגדל יעמדו מועדון כושר, מועדון דיירים, חניון תת קרקעי בן 5 קומות ועוד.

לפרטים נוספים אודות הפרוייקט לחץ כאן>>

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות