אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

"חלום הבלהות של שוק ההון": איך מענישים בישראל על עבירת שימוש במידע פנים?

החוק מאפשר להטיל עד חמש שנות מאסר על ביצוע העבירה, אך העונש החמור ביותר שנגזר עד היום עומד על 30 חודשי מאסר; בעקבות החשדות נגד חיים כץ ומוטי בן ארי

17.05.2016, 20:12 | תומר גנון

בכל מה שקשור למאבק בשימוש במידע פנים, העבירה בה נחשדים שר הרווחה חיים כץ וכן מוטי בן ארי כפי שנודע היום (ג'), יש לישראל עוד דרך ארוכה לצעוד, עד אשר תיישר קו עם מדינות כגון ארה"ב שבה סוחרים על בסיס מידע פנים נכנסים לשנים רבות לכלא.

קראו עוד בכלכליסט

רק בתחילת 2014 הציב שופט בית המשפט המחוזי בת"א, חאלד כבוב, רף חדש לענישה על עבירות של שימוש במידע פנים במה שהגדיר כעבירה שהיא "חלום הבלהות של שוק ההון". כבוב הטיל על היחצ"ן צביקה רבין, שהורשע בכ-40 עבירות של שימוש במידע פנים, את העונש החמור ביותר שניתן אי פעם בישראל - 30 חודשי מאסר בפועל. עונש, נציין, שקוזזו ממנו בהמשך 8 חודשי מאסר על ידי בית המשפט העליון אך עדיין השאיר אותו כחמור ביותר שנגזר.

עד רבין רף הענישה המקסימלי היה 10 חודשי מאסר, על אף שהחוק בישראל מאפשר להטיל עד 5 שנות מאסר. וגם רף זה נקבע רק באפריל 2013 על ידי בית המשפט העליון ששלח, לראשונה, אדם שסחר במניה על בסיס מידע פנים למאסר מאחורי סורג ובריח - סמנכ"ל השיווק של חברת אלספק. "הגענו בהליך זה לקו פרשת המים", כתבה בהחלטה המשנה לנשיא דאז מרים נאור. "נפל דבר, הוטל ואף אושר עונש של מאסר בפועל. מי שיעבור בעתיד עבירות של שימוש במידע פנים, מוטב שיידע כי הוא צפוי לעונשי מאסר בפועל - עונשים חמורים בהרבה מזה שהוטל הפעם".

חיים כץ, צילום: אביגיל עוזי חיים כץ | צילום: אביגיל עוזי חיים כץ, צילום: אביגיל עוזי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות