אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צעד ראשון לקראת הבראה: אפריקה במו"מ למכירת שני בתי המלון הגדולים שלה צילום: אריאל שרוסטר

בלעדי לכלכליסט

צעד ראשון לקראת הבראה: אפריקה במו"מ למכירת שני בתי המלון הגדולים שלה

החברה בשליטת לב לבייב ושותפתה באפריקה מלונות, קבוצת נץ, העניקו בלעדיות למשפחת דיין המתמחה בנדל"ן לרכישת קראון פלאזה תל אביב וירושלים תמורת 250–200 מיליון שקל לכל מלון. לאפריקה מלונות יש חוב של 460 מיליון שקל לבנקים

18.05.2016, 06:49 | גולן חזני

אפריקה ישראל, בשליטת לב לבייב, וקבוצת נץ, בשליטת טוני אלישע וצבי איציק, נערכות למכירת בתי המלון שבבעלותן. כל אחת מהן מחזיקה ב־50% מחברת אפריקה מלונות.

אתמול (ג') הודיעה החברה על כוונתה לפתוח במו"מ ולארגן את מצבת התחייבויותיה - זאת עקב ההידרדרות במצב הכלכלי ברוסיה שפגעה בפעילותה במדינה זו והביאה להרעה מהותית במצבה הפיננסי ולסכנת חדלות פירעון.

ל"כלכליסט" נודע כי החברה חתמה על מזכר הבנות, שבו העניקה בלעדיות למשפחת דיין לרכישת שני המלונות הגדולים של הרשת: קראון פלאזה תל אביב וקראון פלאזה ירושלים לפי שווי של 200–250 מיליון שקל כל אחד. משפחת דיין מקיימת בדיקות נאותות לשני המלונות בימים אלה, ובסיומן תחליט אם לבצע את הרכישה. 

קראו עוד בכלכליסט

שווי כל המלונות 730 מיליון שקל

משפחת דיין מחזיקה בנדל"ן, בעיקר בגרמניה, ומעונינת להיכנס לתחום המלונאות בישראל. עד היום ניהלה המשפחה מגעים לרכישת מספר בתי מלון, אולם אלה לא הוכתרו בהצלחה. המשפחה שומרת על פרופיל נמוך וסירבה להתייחס לידיעה. נודע כי היא מתעניינת במלונות העירוניים, שכן הם בעלי אוריינטציה עסקית ופונים בעיקר לקהל של אנשי עסקים, בניגוד למלונות של החברה באילת ובים המלח, המיועדים בעיקר לתיירות ולנופש.

נץ מחזיקה במניות אפריקה מלונות באמצעות נץ מלונותהבורסאית, הנסחרת לפי שווי של 75 מיליון שקל בלבד — שווי המשקף מחצית משווי אפריקה מלונות. קבוצת נץ מחזיקה ב־57% מנץ מלונות, רוק גלן אחזקות ב־22% והציבור מחזיק ב־21% מהמניות. הסיבה לשווי הנמוך של אפריקה מלונות הוא חוב גדול שרובץ עליה, בהיקף של כ־460 מיליון שקל — 340 מיליון שקל לבנק הפועלים והיתר ללאומי. זאת לאחר שבשנים האחרונות הצליחה אפריקה מלונות להקטין את החוב מ־800 מיליון שקל. שווי בתי המלון הרשומים בחברה 730 מיליון שקל.

 

קבוצת נץ כנראה לא תחזיר את השקעתה

קבוצת נץ רכשה את מניותיה במחיר יקר של 180 מיליון שקל ביוני 2012 מאפריקה ישראל, ולפי שווי חברה של 360 מיליון שקל — כלומר פי 2.5 מהשווי כיום. לצד חוב של 800 מיליון שקל מדובר היה בשווי פעילות של 1.2 מיליארד שקל. בניגוד לחברת מנדלסון — השקעה שבה רשמה נץ תשואה מרשימה — מלונות אפריקה היא רכישה לא מוצלחת של הקבוצה, וספק אם תחזיר את ההשקעה בה.

אפריקה ישראל מלונות (מאפ"י) מפעילה את המלונות ברחבי הארץ תחת המותגים קראון פלאזה והולידיי אין, והגדולים ביותר הם קראון פלאזה ירושלים, תל אביב, אילת וים המלח. מלון נוסף של קראון פלאזה ממוקם בחיפה, והולידיי אין באשקלון. שני מלונות נוספים שבבעלותה, לה פלאייה ופאטיו באילת, מושכרים. החברה מנהלת 1,910 חדרי מלון ומעסיקה 1,500 עובדים.

פתאל וישרוטל יתקשו לרכוש את החברה

הכנסות אפריקה מלונות ב־2015 עמדו על 384 מיליון שקל, ונכון לסוף השנה היה לחברה גירעון של 58 מיליון שקל בהון החוזר. החברה סיימה את 2015 בהפסד של 13 מיליון שקל, שהתווסף להפסדים של 20 מיליון שקל ב־2014 ו־11 מיליון שקל ב־2013. בכל אחת מהשנים נרשמו הוצאות מימון של 6 מיליון שקל על הלוואות.

קראון פלאזה תל אביב, עם 246 חדרים וסוויטות, רשום בספרי אפריקה ונץ בשווי של 188 מיליון שקל, וקראון פלאזה ירושלים רשום בשווי של 171 מיליון שקל. במלון 396 חדרים, והחברה מנהלת מגעים לבניית אגף נוסף עם 230 חדרים.

אם העסקה עם משפחת דיין לא תצא לפועל, יעמידו אפריקה ישראל ונץ את הרשת כולה למכירה באמצעות הליך מסודר. זאת, במסגרת מאמציה של אפריקה ישראל לממש את הנכסים הגדולים שלה, לקראת הסדר החוב הגדול שעליו היא אמורה לחתום — הסדר חוב שני.

רכישה של מלוא החברה עשויה להיות בעייתית, מאחר שהשחקנים הגדולים בתחום, הרשתות פתאל וישרוטל, יתקשו לקבל אישור של הממונה על ההגבלים לעסקה כזו בשל הנוכחות שלהם בחלק מהאתרים, וביניהם אילת וים המלח.

מאפריקה ישראל נמסר בתגובה כי "בהיות אפריקה ישראל תאגיד עסקי בעל אופי יזמי מתקבלות מעת לעת פניות יזומות למימוש נכסים ברווח ראוי. ככל שיעמוד על הפרק נושא הטעון דיווח היא תדווח כמקובל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות