אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הודעה דרמטית של לבייב: פותח במו"מ על הסדר חוב שני צילום: ארטיום דגל

הודעה דרמטית של לבייב: פותח במו"מ על הסדר חוב שני

שש שנים לאחר ההסדר הראשון, אפריקה ישראל הודיעה על כוונתה לפתוח במו"מ ולארגן את מצבת התחייבויותיה - זאת עקב ההידרדרות במצב הכלכלי ברוסיה שהביאה להרעה מהותית במצבה הפיננסי ולסכנת כניסה לחדלות פירעון

17.05.2016, 21:47 | גולן חזני

שש שנים לאחר הסדר החוב הראשון שביצעה, קבוצת אפריקה ישראליוצאת רשמית להידברות על הסדר חוב נוסף: החברה מדווחת הערב (ג') כי תחל במו"מ על ההסדר ועל ארגון מחדש של מצבת ההתחייבויות שלה - דבר שהיה באוויר זה כמה שבועות. חובותיה של אפריקה עומדים על 3.2 מיליארד שקל, כולם לשלוש סדרות של אג"ח - כ"ו, כ"ז וכ"ח.

קראו עוד בכלכליסט

ההודעה באה על רקע החרפת המצב הכלכלי ברוסיה - כולל הפיחות בשער הרובל, ירידת ההכנסות מהנפט והסנקציות עקב העימות באוקראינה - החרפה שפגעה בפעילותה במדינה זו והביאה להרעה מהותית במצבה הפיננסי של החברה. לפי ההודעה, "התפתחויות האחרונות ברוסיה הצפויות להציב את החברה בסכנה מוחשית של חדלות פירעון, מחד, ותלותה המובהקת של יכולת הפירעון של התחייבויות אפריקה ישראל בהצלחתה לממש נכסים במהלך השנים הבאות, מאידך - מעצימים את תנאי אי הוודאות בפניהם ניצבת כיום אפריקה ישראל. ומעוררים ספק רב ביכולתה להמשיך וליישם בהצלחה מלאה את מהלכיה הנדרשים לשם פירעון התחייבויותיה במועדן".

"לאור זאת, הגיע דירקטוריון החברה לכלל מסקנה כי לשם מתן מענה הולם לסיכונים המצויינים לעיל, כמו גם לשינויים נוספים לרעה שעוד עלולים לחול בהמשך, ומתוך ראייה שקולה ומידת האחריות לשפר את סיכוייה של אפריקה ישראל בהתמודדותה עם פירעון התחייבויותיה, יש לפעול לארגון מחדש של חוב החברה", נמסר בהודעה.

.

צילום: עמית שעל

הבנק הרוסי דורש פירעון הלוואה

הטריגר להסדר החוב הינו דרישת הבנק הרוסי VTB להעמיד הלוואה של 191 מיליון דולר לפירעון מיידי. הלוואה זו והלוואה נוספת שגם אותה קיבלה החברה הבת אפי פתוח המחזיקה בפעילות ברוסיה, עומדת לפירעון מיידי עד סוף החודש ותמורתה צפוי הבנק לקחת לידיו את שני הנכסים המרכזיים של החברה ברוסיה: קניון אפימול ובניין המשרדים באוברקובסקאיה. השווי שבו רשומים שני הנכסים בספרי אפריקה גבוה ב-266 מיליון דולר מהיקף ההלוואות, כך שלמעשה מימוש הנכסים ע"י הבנק הרוסי משמעותו מחיקה של 266 מיליון דולר מנכסי אפי פתוח. עם זאת, לאחר מכן תישאר אפי עם נכסים בשווי חצי מיליארד דולר וללא חוב. אפריקה מנסה להתמודד עם דרישת הבנק הרוסי אבל הסיכויים הולכים ופוחתים ובסוף החודש יוכל הבנק לקחת לידיו את הנכסים. לפי ההערכות, הכנסות הקניון אפימול צפויות לעמוד ב-2016 על פחות מ-50 מיליון דולר לעומת תחזיות עם הקמתו להכנסות שנתיות של 100 מיליון דולר.

"ההסדר ידרוש שינוס מתניים ותרומה מכל המעורבים - החברה, בעלי המניות ומחזיקי האג"ח. זאת כדי להביא את החברה למצב של חברה בריאה, שהמחזיקים יקבלו קצת מזומן והחוב יהיה ריאלי", אמר המנכ"ל אברהם נובוגרוצקי ל"כלכליסט" הערב.

בכך רומז נובוגרוצקי כי לבייב יהיה מוכן  להזרים מאות מיליוני שקלים לחברה תמורת מחילה של מחזיקי האג"ח על חלק מהותי של מיליארד שקל ויותר מהחוב. כפי שנחשף ב"כלכליסט" לאחרונה, העבירה אפריקה הצעה זו ברוח לא פורמלית לגופים המוסדיים הגדולים. אלה יקימו בקרוב נציגות ויחלו במו"מ מול החברה.

"לבייב נמצא ברוסיה ועושה ימים כלילות כדי לשנות את רוע הגזירה ולמצוא פתרון למצב", אומר נובוגרוצקי, "ניסינו למכור את הנכסים לצדדים שלישיים אבל ללא הצלחה. אנשים לא ממהרים לרכוש היום נכסים ברוסיה. אנחנו מנסים להביא לפריסה של החוב, אבל הבנקים הרוסים לחוצים גם הם ולא מוכנים כרגע. גם למחזר את ההלוואות בלתי אפשרי".

למה החלטתם לצאת עכשיו למהלך?

"בתנאים שבהם אנחנו עלולים לאבד את הנכסים האלה, הולך להיות קשה להחזיר את החובות בארץ. עד היום חשבנו שנוכל לשרת את השנתיים הקרובות, חשבנו שרוסיה תתרומם. אבל עכשיו הבנו שרוסיה לא הולכת להתרומם בשנתיים הקרובות והבנו שצריך להיפגש עם מחזיקי החוב".

ש: למה לא תמכרו את החברות הבנות?

"קיבלנו הצעות אבל במחירים לא כדאיים, שהיו מעניקים תמורה פחות גבוהה מהדיבידנדים שהחברות האלה אמורות להכניס בשנים הקרובות".

ההסדר הקודם של החברה נערך ב-2010 ועמד על 7.5 מיליארד שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

30 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

לכל התגובות