אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לאומי מסיים רבעון עם ירידה חזקה ברווח ל-459 מיליון שקל צילום: לאומי יח"צ

לאומי מסיים רבעון עם ירידה חזקה ברווח ל-459 מיליון שקל

זאת מול רווח של 1.18 מיליארד שקל ברבעון המקביל אשתקד - שבו נהנה הבנק ממכירת מניות החברה לישראל ומובילאיי. התשואה להון ירדה באופן חד ל-6.6% בלבד

19.05.2016, 08:19 | רעות שפיגלמן

בנק לאומיפרסם היום (ה') את דוחות הרבעון הראשון. הבנק בניהולה של רקפת רוסק עמינח רשם רווח נקי של 459 מיליון שקל, מול רווח של 1.18 מיליארד שקל ברבעון המקביל אשתקד - ירידה של 61%.

ברבעון המקביל נרשם לבנק רווח חד פעמי ממכירת מניות החברה לישראל (418 מיליון שקל) וממימוש של מניות נוספות כמו מובילאיי, כאשר מימוש ההשקעה במניות הניב רווח של 114 מיליון שקל. לאחר נטרול הרווחים החד פעמיים הרווח הנקי לרבעון המקביל עומד על 650 מיליון שקל – מה שמשקף ירידה של 30% ברווח הנקי בין הרבעונים.  

קראו עוד בכלכליסט

תשואת הרווח הנקי על ההון עמדה ברבעון על 6.6% - התשואה על ההון לרבעון המקביל היא 19.3% אך בנטרול הרווח החריג שרשם הבנק ממימוש מניות החברה לישראל ומובילאיי ברבעון הראשון של 2015 התשואה ברבעון המקביל עמדה על 11.7%.

הכנסות הבנק מריבית עלו ל-1.65 מיליארד שקל, מול 1.5 מיליארד שקל ברבעון המקביל ב-2015 ,עלייה של 9%.

 

בעקבות שינוי שיעור מס החברות מינואר 2016, נכללה בתוצאות הרבעון הראשון של 2016 הוצאה חד פעמית נטו של 122 מיליון שקל. ברבעונים הבאים צפוי הבנק, כמו יתר הבנקים, להנות מהשפעה חיובית על הרווח בשל כך.

בניגוד לרבעון המקביל שבו נרשמו הוצאות להפסדי אשראי בהיקף של 81 מיליון שקל הפעם נרשמו הכנסות רבעוניות של 123 מיליון שקל, ביון היתר בשל מכירת המניות שהחזיק הבנק בכלכלית י-ם מוקדם יותר השנה תמורת 200 מיליון שקל וביטול חלק מההפרשות רשם הבנק בתקופות מוקדמות יותר, כאשר העריך אז שלא יוכל לגבות את החוב.

הרווחים שרשם הבנק ברבעון המקביל ממימוש השקעות במניות ובאגרות חוב לא עמדו לזכותו הפעם, בעיקר בשל התשואות הנמוכות של שוק ההון ברבעון הראשון של שנה זו. כך, הבנק רשם ברבעון המדווח רווח של 9 מיליון שקל ממכירת אג"ח זמין למכירה, לעומת 24 מיליון שקל ברבעון המקביל, ורווח ממימוש השקעה במניות של 83 מיליון שקל -  לעומת רווח של מעל מיליארד שקל ברבעון המקביל.

בהיבט היעילות חלה הרעה במצב. יחס היעילות (המבטא את היקף ההוצאות ביחס להכנסות) עומד על 74% , זאת לעומת יחס משופר יותר של 66% לסוף 2015.

הבנק הפריש ברבעון הראשון 117 מיליון שקל כתוצאה מהחוק למגבלת שכר הבכירים, במסגרת הפרשה להתחייבויות לעובדים, כאשר מתוכם 36 מיליון שקל בגין חברי הנהלה. לשם השוואה, בנק הפועלים, שהינו מעסיק של כמות העובדים הגדולה ביותר במערכת הבנקאית, הפריש 167 מיליון שקל. ההפרשה שביצע לאומי לא משפיעה על הרווח הנקי אלא תבוא לידי ביטוי בהמשך.

תיק האשראי של הבנק צמח ב-1% במהלך הרבעון הראשון והסתכם ביתרות אשראי של 264.1 מיליארד שקל, כאשר בולטת העלייה בהיקף האשראי לסקטור המסחרי. יתרת פיקדונות הציבור נותרה כמעט ללא שינוי והסתכמה ב- 330.3 מיליארד שקל.

  

  , צילום: אוראל כהן צילום: אוראל כהן   , צילום: אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות