אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האגרה בוטלה, הגבייה שלה תימשך עוד עשור צילום: עמית שאבי

האגרה בוטלה, הגבייה שלה תימשך עוד עשור

מפרק רשות השידור מתריע כי קצב גביית חובות של אי־משלמי האגרה, שעומדים על 660 מיליון שקל, אטי מדי. 98 מיליון שקל מתוכם הם תשלום עבור הוצאות הגבייה לחברה חיצונית ולשכת ההוצאה לפועל, שמקבלות גם עמלה על כל תיק

19.05.2016, 07:02 | אלירן מלכי

למפרק רשות השידור, כונס הנכסים הרשמי (כנ"ר) דוד האן, ייקח עוד לפחות עשור לגבות את מלוא החובות לרשות השידור שגובהם 660 מיליון שקל, כך עולה מהנתונים שחושף המפרק. החוב מורכב מקרן החוב וקנסות בסכום של 367 מיליון שקל שבטיפול חברת גבייה, ועוד 195.5 מיליון שקל שבטיפול ההוצאה לפועל. על אלה יש להוסיף כ־98 מיליון שקל שהמפרק ייגבה עבור הוצאות גבייה לחברת הגבייה וההוצאה לפועל. על פי הנתונים, גם לאחר שהמפרק יעביר את המפתחות לתאגיד השידור הציבורי באוקטובר, הוא לא יסיים את תפקידו ברשות השידור עוד שנים ארוכות וימשיך לטפל בחובות לרשות השידור.

קראו עוד בכלכליסט

החובות עצמם נובעים מאגרות רשות השידור שלא שולמו עד שנת 2015. באותה שנה בוטלה האגרה לאלתר אך חובות העבר לרשות השידור לא נמחקו והרשות המשיכה את תהליכי הגבייה. כאשר פורסם לראשונה כי הממשלה מתכוונת לבטל את האגרה, הרבה צופים הפסיקו לשלם את האגרה לפני החלטת הממשלה, מה שהגדיל את החוב לרשות השידור ל־880 מיליון שקל בסוף 2015. במשרד הכנ"ר מצביעים על העובדה שאם לא יבוצעו פעולות אכיפה משמעותיות הכוללות, בין היתר, הרתעה מאי־תשלום, משך הגבייה ייקח קרוב לעשור.

מפרק רשות השידור עובד עם כמה משרדי עורכי דין לצורך גביית חובות האגרה מסרבני תשלום המקבלים עמלות על כל תיק. במשרדי ההוצאה לפועל רשומים יותר מ־70 אלף תיקים נגד חייבים לרשות השידור. חברת הגבייה שרשות השידור עובדת איתה היא מ.ג.ע.ר העוסקת בגבייה מינהלית, בטרם התיק עובר להליכים משפטיים והוצאה לפועל. עבור שירותיה החברה מקבלת תשלום חודשי של 50 אלף שקל לצד עמלות שהחברה מקבלת על כל תיק.

קצב גביית החובות הוא אטי ועומד על 70–80 מיליון שקל בממוצע בשנה. בשנת 2012 הצליחה רשות השידור להכניס לקופתה 395 מיליון שקל מתשלום אגרת טלוויזיה בלבד, כאשר 70 מיליון שקל נגבו באמצעות הליכי הוצאה לפועל. ב־2013 הכניסה הרשות לקופתה 385 מיליון שקל מאגרת טלוויזיה, ו־304 מיליון שקל ב־2014, והצליחה לגבות 80 ו־38 מיליון שקל בהתאמה. בשנת 2015 בוטלה האגרה לחלוטין.

גורם בכיר במשרד המפרק אמר כי "כלפי הרשות יש חובות עתק שהיו יכולים לעזור לתאגיד השידור הציבורי. דווקא עכשיו, כשהתאגיד בהקמה, סכומי הכסף האדירים שחייבים לרשות היו יכולים לסייע מאוד לתאגיד. העובדה שהחוב יושב כיום ולא מקדמים את גבייתו היא דבר חמור ביותר".

דוד האן. אין פעולות אכיפה משמעותיות, צילום: נמרוד גליקמן דוד האן. אין פעולות אכיפה משמעותיות | צילום: נמרוד גליקמן דוד האן. אין פעולות אכיפה משמעותיות, צילום: נמרוד גליקמן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות