אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרשת השוחד בחברת החשמל: הפרקליטות וסימנס ישראל ינסו להגיע להסדר צילום: אלעד גרשגורן

פרשת השוחד בחברת החשמל: הפרקליטות וסימנס ישראל ינסו להגיע להסדר

הצדדים הגישו לבית המשפט בקשה לנהל הליך גישור פלילי במקביל לדיונים בכתב האישום. החברה מואשמת בהעברת תשלומי שוחד בהיקף של 9.5 מיליון דולר ל-6 בכירים בעבר ובהווה בחברת החשמל, בתמורה למידע והטיית מכרזים בהיקף של למעלה מ-3 מיליארד שקלים

18.05.2016, 19:54 | תומר גנון

פרשת השוחד בחברת החשמל: הפרקליטות וסימנס ישראל ינסו להגיע להסדר שיסיים את ההליכים הפליליים נגד החברה. כך עולה מהודעה משותפת שהגישו אתמול (ג') הצדדים לבית המשפט המחוזי בת"א, ובה בקשה לנהל הליך גישור פלילי במקביל לדיונים בכתב האישום. בהודעה מבקשים בא כוחה של החברה, עו"ד נדב וייסמן, והתובעת בתיק, סגנית מנהלת מחלקת ני"ע בפרקליטות עו"ד יהודית תירוש-גרוס, למנות שופט שאינו דן בתיק על מנת שינהל את הגישור.

קראו עוד בכלכליסט

כתב האישום נגד סימנס ישראל ושישה בכירים בעבר ובהווה בחברת החשמל, הוגש בתחילת החודש. הוא מייחס לסימנס ישראל מעורבות בתשלומי שוחד בהיקף של 9.5 מיליון דולר (38 מיליון שקלים), כסף שהעובר מהחברה האם סימנס, וזאת בתמורה למידע והטיית מכרזים בהיקף של למעלה מ-3 מיליארד שקלים בין השנים 2001-2005. 

מטה סימנס, צילום: בלומברג מטה סימנס | צילום: בלומברג מטה סימנס, צילום: בלומברג

במקביל הודיעה הפרקליטות כי הגיעה להסדר מותנה להפסקת ההליכים הפליליים נגד הקונצרן הגרמני, בתמורה לכך שיודה וייקח אחריות על תשלומי שוחד בהיקף של 2.5 מיליון דולר שהעביר לבכירים באמצעות חברת הבת סימנס ישראל, וכן ישלם קנס של 160 מיליון שקלים לקופת המדינה. חברת הבת סימנס ישראל נכללת בכתב האישום בשל השימוש שנעשה בה להעברת כספי השוחד.

הבכירים בעבר ובהווה בחברת החשמל שנגדם הוגש כתב אישום על עבירות של קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים, שהרשעה כוללת בהן יכולה להוביל לעד עשר שנות מאסר הם: דוד קון, לשעבר המשנה למנכ"ל החברה, יו"ר ועדת מכרזים וסמנכ"ל ייצור והולכה); יעקב (יאשה) חאין (לשעבר המשנה למנכ"ל החברה, וסגן מנהל אגף הייצור בתקופה הרלוונטית); חיים בר-נר (לשעבר סגן מנהל אגף לתכנון הנדסי ומנהל מחלקה); ד"ר דוד אלמקייס (כיום סמנכ"ל תכנון ופתוח, שכיהן כסגן מנהל אגף תכנון); יונה שוויצר (מנהל אגף התכנון ההנדסי לשעבר); צבי אייל (מנהל מחלקה באגף התכנון לשעבר).

על פי כתב האישום, שהטיוטה שלו נחשפה לראשונה ב"כלכליסט", בין השנים 2005-1999 יצרה סימנס קשרים עם בכירים בחברת החשמל, במסגרתם נתנה להם טובות הנאה שונות, ובכלל זאת שילמה להם סכומי כסף ניכרים, בהיקף של מיליוני דולרים לחשבונות שנפתחו בשוויץ או במזומן, על מנת שאלה יתמכו בקידום האינטרסים של סימנס בהתקשרויותיה מול חברת החשמל.

מדובר במכרזי ענק ובהם: רכישת 3 טורבינות בשווי כולל של 600 מיליון יורו בקירוב; רכישת מערכת לניתוב ושליטה על חלוקת החשמל בשם DMS בהיקף של 80 מיליון יורו ורכישת מסדר מפסקים מבודדי גז (GIS) עבור תחנת המיתוג בגזר בהיקף של 22 מיליון יורו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
מה קורה פה
עם מי הבכירים הכושלים יעשו עסקת טיעון עם חברת החשמל ופרקליטיה ? הרי אותם בכירים יש להם עדיין השפעה על אותה חברת חשמל ופרקליטיה - הם הרי היו הבוסים שלהם בעבר הלא רחוק והראיה לכל הוא זה שקנה את המערכת החשמלית הכושלת ונחשד בלקיחת שוחד עדיין עובד בחברה כי הוא היחיד שמכיר את כישלונות המערכת . בקיצור הם יצאו בגישור , כי לפרקליטות אין כוח ואין זמן להתמודד אתם וחבל
טוני  |  28.12.16
3.
אדם מרכזי בפרשת השוחד שלא נתפס עדיין מושך בחוטים בפרקליטת
ישנו ובסבירות עליונה ולכאורה שעו"ד ידוע מאד הקשור קשר עמוק לשחיתות הזו ושיש לו מהלכים חזקים מאד בפרקליטות לסגור באופן הזה את העיסקה,כפי שדאג לסגור כנגדו באופן אישי עבירות פליליות חמורות בעבר!!! עדי המדינה לא חשפו אותו עד היום בעקבות המידע העצום שיש באמתחתו עליהם ועל שחיתויות ברמות הרבה יותר גדולות של החברה המושחתת סימנס,מידע שיכול לבטל את חסינותם של עדי המדינה ומידע חיוני ביותר לסימנס לגבי גובה השחיתויות הענקיות שהתבצעו בעבר ובאותה השיטה מול בכירי חברת החשמל ושעלול לפתוח תיבת פנדורה עצומה לגבי מעורבותו של האיש הנכלולי והמושחת וזה עשוי לחסוך מאות מליוני דולרים אם לא מליארדים קנסות לסימנס לכשהשערוריה תפרוץ. מציע לעצור במיידית את המו"מ הפסול הזה שנועד ל"השתיק" את הפרשה בצורה מבישה כזו.
שלמה , אשדוד  |  19.05.16