אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרן המטבע הבינלאומית מזהירה: בשנה הקרובה צפויה האטה בצמיחה של סעודיה צילום: איי אף פי

קרן המטבע הבינלאומית מזהירה: בשנה הקרובה צפויה האטה בצמיחה של סעודיה

מחירי הנפט הנמוכים יצרו לממלכה הסעודית גירעון שיא של 98 מיליארד דולר בשנה שעברה. עם זאת, הסעודים עושים מאמצים עקביים לקדם שינויים בכלכלה ולצמצם את התלות בזהב השחור

21.05.2016, 09:15 | שירות כלכליסט

צמיחתה של כלכלת ערב הסעודית צפויה להאט השנה עם התמשכותם של הלחצים הנובעים ממחירי הנפט הנמוכים על הכלכלה הגדולה בעולם הערבי - כך העריכה בסוף השבוע קרן המטבע הבינלאומית. הקרן בירכה על מאמצי הממלכה הסעודית לקדם שינויים בכלכלה ולצמצם את תלותה במכירות הנפט הגולמי – מנוע הצמיחה העיקרי שלה.

קראו עוד בכלכליסט

הנסיך הסעודי מוחמד בין סלמאן הודיע בחודש שעבר כי המדינה מפתחת תוכנית מקיפה שאמורה לצמצם באופן דרמטי את תלותה בהכנסות מנפט, ושהיא נוקטת בשורה של צעדים שאותם קרן המטבע ממליצה לה לנקוט זה זמן רב, ובהם צמצום הסובסידיות הממשלתיות, החלת מיסים חדשים, הפרטת נכסים ציבוריים ושיפור יעילות הממשלה.  

הרובע הפיננסי של ריאד, בירת סעודיה, צילום: בלומברג הרובע הפיננסי של ריאד, בירת סעודיה | צילום: בלומברג הרובע הפיננסי של ריאד, בירת סעודיה, צילום: בלומברג

"על מנת להבטיח את הצלחת הצעדים, יהיה על ערב הסעודית לתעדף את הרפורמות ולקבוע את הקצב המתאים ליישומן", אמר לאתר "מרקט ווטץ'" טים קאלן, שעמד בראש משלחת קרן המטבע לממלכה מוקדם יותר החודש.

ממשלת ערב הסעודית כבר החלה בצעדים לצמצום ההוצאות ולהגברת הכנסות ממקורות שאינן מכירות הנפט, בעודה מתמודדת עם צניחה חדה במחירי הזהב השחור בשנתיים האחרונות שיצרו לממלכה גירעון שיא של 98 מיליארד דולר ב-2015.

קרן המטבע הבינלאומית צופה שב-2016, החשבון השוטף והגירעון התקציבי של הממלכה יעמדו, בהתאמה, על 9% וכ-14% מהתוצר. הקרן צופה גם הצמיחה בתוצר תאט ל-12% השנה לעומת 3.5% בשנה שעברה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות