אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחזיקי אג"ח כ"ח אפריקה טוענים להעדפת נושים צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

מחזיקי אג"ח כ"ח אפריקה טוענים להעדפת נושים

יום לפני שאפריקה ישראל הכריזה על יציאה להסדר חוב, שילמה החברה תשלומי ריבית בהיקף 33 מיליון שקל לסדרות כ"ו וכ"ז. כעת טוענים מחזיקי סדרה כ"ח כי המעשה הוא בבחינת העדפת נושים משום שהחברה ידעה כי לא תהיה מסוגלת לעמוד בחובותיה בזמן

22.05.2016, 06:56 | גולן חזני

מחזיקי אג"ח אפריקה ישראל צפויים להתכנס היום (א') לראשונה מאז הכריזה החברה שבשליטת (48%)לב לבייב על יציאה להסדר חוב עם נושיה, אך כבר נרשמת התפתחות ראשונה בגזרת האג"ח. ביום שני שעבר, יממה לפני שאפריקה ישראלהכריזה על היציאה להסדר, שילמה החברה תשלומי ריבית בהיקף 32.6 מיליון שקל למחזיקי אג"ח מסדרות כ"ו וכ"ז. ל"כלכליסט" נודע כי במשרדי אפריקה התקבל ביום חמישי האחרון מכתב נזעם ממחזיקי סדרה כ"ח, המאשים את אפריקה בהעדפת נושים בעצם התשלום.

תשלום חפוז.

קראו עוד בכלכליסט

המחזיקים, באמצעות היועץ המשפטי של הנאמן עו"ד אופיר נאור, טוענים כי במועד התשלום ידעו המנהלים הבכירים וחברי הדירקטוריון כי החברה חדלת פירעון. כמו כן, לטענת המחזיקים, הם התכוונו מראש לפעול לארגון מחדש של חובות החברה. "בוודאי שכך נוכח שהחברה ונציגיה מקיימים זה כמה שבועות ישיבות ושיחות עם גופים פיננסיים בדבר התנאים המסחריים של הליך הסדר החוב", מציינים המחזיקים במכתב.

בהמשך מצטטים מחזיקי האג"ח במכתבם את לשון ההודעה של אפריקה מליל שלישי 17 במאי על אודות הפתיחה במו"מ עם מחזיקי האג"ח של החברה כי "החברה לא תוכל להמשיך בביצוע תשלומים בגין קרן וריבית לנושיה הפיננסיים על פי לוחות הסילוקין הנוכחיים". לטענת המחזיקים, אפריקה ידעה זה זמן רב כי לא תוכל לעמוד בתשלומים במועדם, ואף קיימה שיחות עם נאמן האג"ח הרמטיק על אודות ההסדר ביום ששילמה לשתי הסדרות תשלומי ריבית. "בנסיבות האלה התשלום מהווה העדפת נושים אסורה שבה החברה מעדיפה נושים מסוימים ומפלה נושה אחר שעה שהיא עצמה יודעת שלא תוכל לעמוד בפירעון חובותיה במועדם ובכוונתה לפעול להסדר נושים", לשון המכתב.

מחזיקי האג"ח של סדרה כ"ח דורשים מאפריקה לשלם גם להם את סכום הריבית היחסי שלו הם זכאים - 6.8 מיליון שקל (אם כי במועד מאוחר יותר) כדי שלא להיות מופלים לרעה. המחזיקים מזהירים את אפריקה ישראל והדירקטורים שלה כי אם לא יפעלו לתיקון האפליה, הם יהיו אחראים לתוצאות העדפת הנושים על כל המשתמע ממנה. הם גם מציבים לחברה אולטימטום לתשובה עד היום, יום ראשון, בשעה 17:00.

 , צילום: עמית שעל צילום: עמית שעל  , צילום: עמית שעל

החוב לסדרה כ"ח עומד על 594 מיליון שקל. היקף חוב שתי הסדרות האחרות, שבידיהן שעבודים גבוהים יותר, הוא 2.63 מיליארד שקל. היום ב־14:30 תתקיים אסיפת מחזיקי אג"ח של שלוש הסדרות שעל סדר יומה מינוי נציגות.

הסדר החוב שאפריקה ישראל פועלת לגבש יהיה השני של החברה אחרי שנאלצה לעשות כך גם ב־2010. מצבה הפיננסי של אפריקה הידרדר על רקע החרפת המצב הכלכלי ברוסיה. הטריגר להסדר החוב הנו דרישת הבנק הרוסי VTB להעמיד הלוואה של 611 מיליון דולר לפירעון מיידי.

הקרב על המומחה

מאחורי הקלעים כבר ישנו מאבק על זהות המומחה הכלכלי מטעם בית המשפט שימונה בהסדר. ל"כלכליסט" נודע כי החלו מגעים ראשוניים עם איל גבאי, מי ששימש כמומחה בהסדר של אי.די.בי. האסיפה תתקיים במלון קראון פלאזה. המלון נמצא בבעלות אפריקה מלונות. כפי שפורסם ב"כלכליסט" אפריקה ישראל מקיימת מו"מ מול משפחת דיין למכירת מלון זה ומלון קראון פלאזה ירושלים תמורת 200–250 מיליון שקל.

מאפריקה נמסר בתגובה כי: "התשלום שבוצע לסדרות כ"ו וכ"ז היה בכפוף למתווה הביניים עליו חתמה החברה בפברואר 2016 בהסכמת שלוש סדרות החוב. במסגרתו נהנו מחזיקי כ"ח מהקדמה של כשנתיים במועד הפירעון של תשלום קרן. אי־תשלום הריבית לסדרות כ"ו וכ"ז נבע מטעמים טכניים, לפיהם הקדימה החברה את תשלום הריבית עבור התשלום המקורי במרץ. ואת יתרת הריבית פרעה במועד המקורי שנקבע למאי 2016. לפיכך, אין כל בסיס לטענה בדבר העדפת נושים אותם ביצעה החברה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות