אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשטרה ממליצה: כתבי אישום נגד ספקים ויועצים חיצוניים שרימו חברות ממשלתיות

המשטרה ממליצה: כתבי אישום נגד ספקים ויועצים חיצוניים שרימו חברות ממשלתיות

הסתיימה חקירה נגד עשרה יועצים וספקים בגין שורת עבירות כלכליות, בהן שוחד, מרמה והלבנת הון. על פי החשד, יועצים לגופים ממשלתיים, ובהם רכבת ישראל ועיר הבה"דים, גבו עמלות מספקים תמורת קידום בחירתם לביצוע פרויקטים

22.05.2016, 18:08 | תומר גנון
היחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית של המשטרה (היאל"כ) סיימה לחקור חשד למנגנון שיטתי של מרמה על ידי יועצים חיצוניים וספקים שהועסקו בפרויקטים שונים, בין היתר עבור חברות ממשלתיות ולקוחות מהמגזר הציבורי, כמו רכבת ישראל ועיר הבה"דים, תוך ביצוע עבירות הלבנת הון ומס וכן תוך ביצוע שוחד על ידי חלק מהמעורבים.

קראו עוד בכלכליסט

על פי הודעה שפרסמה היום (א') המשטרה, בסיומה של החקירה התגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע שורת עבירות ובהן קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, רישום כוזב במסמכי תאגיד, הלבנת הון ועבירות נוספות על ידי עשרה חשודים - יועצים וספקים. בעניינו של אחד היועצים גובשה בנוסף לעבירות המרמה, תשתית ראייתית לביצוע עבירות שוחד והפרת אמונים ובעניינו של אחד הספקים גובשה גם כן תשתית ראייתית לביצוע עבירת שוחד.

החקירה נוהלה על ידי מחלק חקירות ייעודי העוסק בחשיפת שחיתות ציבורית בחברות הממשלתיות, בשיתוף פעולה עם חקירות מרכז ברשות המסים ובליווי פרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה). על פי ההודעה, ראשיתה בתלונה שהוגשה מטעם רכבת ישראל, ואשר העלתה חשד לכך שיועץ חיצוני שנשכר מטעם הרכבת לפרויקט בתחום המטבחים התעשייתיים, פעל לקידום ענייניו של ספק מסוים במכרז, תמורת עמלה מהספק. בהמשך בוסס חשד לכך שהשיטה נהוגה בקרב יועצים וספקים נוספים בתחום זה והחקירה הורחבה לכדי בחינת חשדות אלה.

עיר הבה"דים, צילום: אוראל כהן עיר הבה"דים | צילום: אוראל כהן עיר הבה"דים, צילום: אוראל כהן

בחודש יוני 2015 החלה החקירה הגלויה עם מעצרם וחקירתם של מספר יועצים וספקים חשודים. במהלך כל שלבי חקירת הפרשה, נחקרו עשרות מעורבים, חלקם באזהרה, בוצעו חיפושים, נתפסו ונבחנו מסמכים ומוצגים רבים ובוצעו מגוון פעולות חקירה וכן נתפסו נכסים, רכוש וחשבונות בנק לצרכי בקשת חילוט.

החשד: הונו בצוותא

מממצאי החקירה, כך לפי ההודעה, עולה כי מספר חברות ייעוץ בתחום המטבחים התעשייתיים אשר נשכרו על ידי גופים שונים, בהם גופים ציבוריים וממשלתיים, חברו לבעלים ומנהלים בחברות המספקות שירותים בתחום זה והונו בצוותא את החברות והגופים ששכרו את שירותיהם.

על פי חומר החקירה, פעלו היועצים באופן שיטתי ומובנה לגביית עמלות מספקים בתמורה לקידום בחירתם לביצוע פרויקטים, תוך שהגופים אשר שכרו את שירותי הייעוץ ועבורם מבוצע הפרויקט אינם מודעים לכך שהם מחויבים על העמלה וסומכים את ידיהם על היועצים שבחירת הספקים, המפרטים והתעריפים מבוססים על שיקולים מקצועיים. החקירה ביססה חשד להתנהלות השיטתית ולביצוע שורת עבירות מרמה במספר פרויקטים וכלפי מספר גופים, חלקם ציבוריים וממשלתיים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות