אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת הכספים אישרה ערבות של 550 מיליון שקל ל"מחיר למשתכן" צילום: אפי שריר

ועדת הכספים אישרה ערבות של 550 מיליון שקל ל"מחיר למשתכן"

יו"ר מטה הדיור, אביגדור יצחקי: "עלינו לדאוג שמי שמשתתף בפרויקט יוכל לקבל משכנתא שתעמוד על 75% משווי הדירה"

23.05.2016, 12:15 | עמרי מילמן

ועדת הכספים אישרה הבוקר לממשלה להקצות ערבות של 550 מיליון שקל לטובת תוכנית "מחיר למשתכן" - תוכנית הדגל של האוצר בתחום הדיור.

קראו עוד בכלכליסט

בדיון אמר יו"ר מטה הדיור, אביגדור יצחקי "הבנקים באו מולנו מסיבות שלא מן העניין לפרט פה, ואמרנו שיתנו משכנתא רק בשלב מאוחר של הפרויקט, עלינו לדאוג שמי שמשתתף בפרויקט יוכל לקבל משכנתא שתעמוד על 75% משווי הדירה. כרגע נוצר מצב שהזכאים לא מקבלים משכנתאות. בחנו את כל האופציות האפשרויות, יצרנו מצב שבו לא יקרו מצבים כאלה יותר ואנו מחייבים את כל משתתפי הפרויקטים לתת ערבות שתאפשר את המשכנתא".

 יו"ר מטה הדיור, אביגדור יצחקי , צילום: אסי אפרתי יו"ר מטה הדיור, אביגדור יצחקי | צילום: אסי אפרתי  יו"ר מטה הדיור, אביגדור יצחקי , צילום: אסי אפרתי

לדבריו מדובר על 1,500 דירות, בלוד ועפולה, שלהן צריך לתת פתרונות. הערבות שתינתן תהיה למעשה ערבות לבנקים על ביצוע הפרויקט כדי שאלו יעניקו את המשכנתאות ללקוחות, כלומר המדינה לוקחת על עצמה את ההתחייבות שהפרויקט יבוצע.

בנוגע לפרויקטים עתידיים, מחייבים את הקבלנים לקחת ערבות לפי חוק מכר, כך שבאוצר לא צופים כי פרויקטים בעתיד יחייבו את הגדלת הערבויות. אם זאת במידה ויהיה צורך כזה יידרשו באוצר לשוב לוועדת הכספים ולאשר ערבות נוספת.

ח"כ אראל מרגלית (המחנה הציוני) אמר במהלך הדיון כי "הבקשה נובעת מכך אומר שכל התוכנית שלכם לא עומדת על הרגליים. מחיר למשתכן -  זו פעם ראשונה שעשיתם ניסיון לדיור בר השגה, בעצם אם המדינה צריכה להתערב זה אומר שהעסק לא עובד".

אולם במהלך הדיון בוועדה לא התקיים דיון על משמעות הגדלת ערבויות המדינה שייגזר בגובה של 550 מיליון שקל שרלוונטי במיוחד לאור התנגדויות רבות למהלך שנשמעות מצד פקידי באוצר על כך שהמהלך בעיקר מגדיל את הביקושים ומחלק הטבות בצורה לא שיווינית. לכל ערבות יש תרגום בתקציב שנקבע על פי תוחלת הסיכון שלו, שייקבע בקרוב באוצר, ככל הנראה בגובה של עשרות מיליוני שקלים.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
אריק שרון-זל בנה 161000ד בשנתיים-ובנתיים:ייבא קראוואנים-שהורידו מחיר דיור ב 15-20%
מחסור הדיור= מכוון=בהוראה=ונומק= הנימוק: דאגה לעמיד בנקים =שימו לב -לא דאגה לאזרח ולצעיר ולחסר הדיור=דאגה לשירקהה= מי שנתן את ההוראה המנומקת וההזוי- זה =בובו טורס= מי ששינע את את בובו טורס- זה הנגיד שברח ( תיזכורת = אול-מרק(ת) טורס = לבובו טורס= מי שטען שרהמ = זה שקרו ונוכל =- זה צר הביט-חון החדש !!! הונאת מחסור הדיור =מחייב וועדת חקירה= מדוע יור האופוזציה לא מצאה לנכון לארגן וועדת חקירה?!!!! כי גם "הבושי" וגם "הברק " מתכננים להיתכנס עם ,,,,,
כותבי תרחישים1-12-15  |  24.05.16
לכל התגובות