אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרשת ענבל אור מגיעה לכנסת: "הכתובת היתה על הקיר והרשלנות של המדינה" צילום: אוראל כהן, עומר מסינגר

פרשת ענבל אור מגיעה לכנסת: "הכתובת היתה על הקיר והרשלנות של המדינה"

ועדת הכלכלה בראשות ח"כ איתן כבל התכנסה במטרה לבחון האם הכללים להקמת קבוצת רכישה מחייבים רענון; לטענת משתתף בדיון יש כיום במגזר החרדי 5,000 לקוחות הממתינים לדירה במסגרת קבוצות רכישה; אור שהוזמנה לדיון בחרה לא להגיע

23.05.2016, 17:42 | אביב גוטר
ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, התכנסה היום ביוזמת בקבוצות הרכישה הנדל"ניות, על רקע פרשת ענבל אור והחשש לפגיעה בציבור. היו"ר כבל פתח את הדיון ואמר כי: "מטרת הדיון היא לבחון, בעקבות פרשת ענבל אור, האם הכללים הקיימים המאפשרים הפעלת קבוצות רכישה מחייבים ריענון או שיפור, כדי למנוע מצב שאנשים נשארים בלי כספם ובלי קורת גג".

קראו עוד בכלכליסט

לישיבה הוזמנו ענבל אור ומשרד רו"ח שטיינמץ-עמינח אך הם בחרו שלא להגיע. בישיבה הופיעו גם נפגעי קבוצות רכישה שסיפרו סיפורים קשים על שיטות השיווק והדרך שבא מצאו עצמם משלמים ולא מקבלים דבר בתמורה. אחד המשתתפים בדיון, נתן רוזנבלט, סיפר כי כבר תשע שנים הוא מחכה לדירה וכי במגזר החרדי יש עוד 5,000 משפחות דומות.

ח"כ יעקב פרי אמר כי כשבאים להסדיר את הנושא צריך לוודא שלא שופכים את התינוק עם המים, כך שקבוצות הרכישה יישארו אטרקטיביות מבחינה כלכלית. עם זאת הוא הוסיף כי "רגולציה תביא להתייקרות, אך אם הרוכשים יקבלו יותר ודאות יש לכך ערך".

ענבל אור. בחרה שלא להגיע, צילום: מוטי קמחי ענבל אור. בחרה שלא להגיע | צילום: מוטי קמחי ענבל אור. בחרה שלא להגיע, צילום: מוטי קמחי

ח"כ איילת נחמיאס ורבין אמרה כי "הכתובת הייתה על הקיר והרשלנות היא של המדינה. אחרי פרשת ענבל אור יש את פרשת אדמה וזה לא קשה לחזות את העתיד ואת הפרשה הבאה והממשלה הייתה צריכה לשים את האצבע בסכר הרבה קודם".

יו"ר לשכת עורכי הדין, עו"ד אפי נוה, ציין כי הלשכה ניסחה הצעת חוק פרטית יחד עם ח"כ אלי כהן והוסיף כי לא צריך להרוס את התחום אלא להסדיר אותו. בהמשך הוסיף כי: "האירוע של ענבל אור הוא תמרור אדום המחייב פעולה. מתווך צריך לעבור מבחנים ולקבל רישיון לפני שהוא מוכר דירה, אבל אדם שרוצה לארגן קבוצות רכישה יכול פשוט לקום בבוקר ולעשות את זה בלי שום רגולציה".

לוטם אזולאי, המייצג רוכשים מפרויקט שדרות הילד ברמת גן של ענבל אור, הגיע אף הוא לוועדה ואמר כי למעשה לפני 3 שנים מכרו לו אוויר. "אם עורכי הדין היו עושים את העבודה שלהם זה לא היה קורה", אמר. הוא אף סיפר כי בפרויקט יש שתי דירות עם הערות אזהרה כפולות ובעיות נוספות. עו"ד נוה אמר בתגובה כי "לפי מה שאתה מתאר היא רימתה אתכם וזה מעשה פלילי". "הפרסומים על דירת 4 חדרים ברמת גן במחיר של 1.3 מיליון שקל הם מנותקים מהמציאות. 

רוני מאנה, מארגן קבוצות רכישה, שהשתתף בדיון אמר: "יש אין סוף נוכלויות אבל כשעושים קבוצת רכישה בצורה נכונה אין תלונות".

היו"ר כבל סיכם ואמר כי בכוונתו לבחון את לוח הזמנים לעבודת הצוות הבין משרדי. הוא אף תבע מהממשלה, עוד לפני שתתקדם החקיקה, לצאת בקמפיין שיסביר לאנשים מהם 10 הדיברות לרכישת דירה. באשר למגזר החרדי אמר היו"ר כבל כי הוא ייפגש עם חברי הכנסת החרדים כדי לבדוק כיצד ניתן לטפל בבעיות שעלו בדיון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
מי שקונה בקבוצה רכישה לוקח סיכון
מי שקונה בקבוצה רכישה לוקח סיכון תמורה לעסקה הכלכלית לו.! א. ערבות בנקאית מלאה על הפרויקט . ב. אין חוק מכר מול הגוף שעושים מולו את העסקה ג. לא לוקחים עורך דין אישי לוקחים סיכונים כדי לחסוך ומשלמים מחיר מה קרה? זאת אחריות דבר ראשון של האדם באופן אישי ואחרי זה המדינה צריכה לבצע תיקונים.
חיים  |  24.05.16
6.
לכל החכמים
לכל החכמים הזהירים-ישנם נוכלים כמו ענבל אור שאומרים לך שיש הארת אזהרה על שימך בקרקע אך לא אומרים שהקרקע לא שולמה והעורך דין של הקבוצה לא טורח להגיד זאת גם כן,ויוצא שהקרקע על שימך ושילמו מתוך 100 אחוז אולי 20 אחוז מסך עלות הקרקע!אז לכל החכמים הזהירים,אני מקווה שנוכלים יצליחו לעשות לכם את זה גם.שתבינו שכמה זהיר שתהיה יש נוכלים יותר חכמים מימך!
גבי  |  23.05.16
לכל התגובות