אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יזמי פינוי־בינוי יסייעו לדיירים לשלם דמי ניהול צילום: עמית שעל

יזמי פינוי־בינוי יסייעו לדיירים לשלם דמי ניהול

עיריית רמת גן תתחיל לחייב קבלנים לבנות דירה או שטח מסחר שיירשמו על שם הדיירים, ודמי השכירות שיתקבלו מהם ישמשו לתחזוקת הבניין

24.05.2016, 11:29 | דותן לוי

עיריית רמת גן תתחיל לחייב יזמי פינוי־בינוי לבנות דירות או שטחי מסחר שיירשמו על שם כלל הדיירים בבניין החדש, ואשר דמי השכירות מהם ישמשו לתחזוקה השוטפת של הבניין, כך נודע ל"כלכליסט". היוזמה הזו כבר נמצאת על השולחן זה זמן מה, אולם היא עומדת להתממש במיזם פינוי־בינוי בעיר ברחובות אבא הלל 46, 48 והדקלים 15, 17. מטרת המהלך היא לסייע לתושבים משכבות חלשות שבניינם נהרס לצורך בניית מגדל מגורים ‑ להמשיך ולהתגורר בשכונה, אף שבבניין החדש דמי ועד הבית עשויים להמריא לפי עשרה ויותר מדמי הוועד בבניין הישן.

קראו עוד בכלכליסט

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה רמת גן המליצה לוועדה המחוזית להפקיד את התוכנית להריסת שלושה בנייני מגורים ברחובות אבא הלל והדקלים, ולאשר בניית מגדל בן 23 קומות, ובו 120 דירות שייבנו על קומת מסחר. במסגרת הדיונים על הפרויקט המליצה הוועדה לבחון הוספת יחידות דיור או שטח מסחרי מינימלי שהיקפיהם ייבחנו על ידי יועץ כלכלי והם יירשמו על שם כל בעלי הדירות בבניין כדי שדמי השכירות שייגבו על שימוש בשטחים הללו ישמשו לתשלום דמי הניהול של הבניין. בוועדה אמרו כי הצעד שהוצע על ידי יו"ר הוועדה המקומית נועד לאפשר המשך מגורים בבניין זה על ידי בעלי הדירות אשר יהרסו וייבנו מחדש מתוך ידיעה שלא תמיד ידם של בעלי הדירות משגת את דמי הניהול הגבוהים של תחזוקת בניין רב קומות.

הבניין ברחוב אבא הלל 46,48 ברמת גן. השטחים המושכרים יירשמו כחלק מהרכוש המשותף, צילום: עמית שעל הבניין ברחוב אבא הלל 46,48 ברמת גן. השטחים המושכרים יירשמו כחלק מהרכוש המשותף | צילום: עמית שעל הבניין ברחוב אבא הלל 46,48 ברמת גן. השטחים המושכרים יירשמו כחלק מהרכוש המשותף, צילום: עמית שעל

"המטרה שלנו היא למנוע מתושבים לשלם 1,000 שקל לחודש לדמי ניהול של המגדל, כאשר היום הם משלמים 100 שקל לחודש. אנחנו רוצים שימשיכו להתגורר בשכונה שלהם ולא יידחקו החוצה. מטרה נוספת היא למנוע מצב שבו המגדל ייהפך לסלמס, כך שאם יהיו מצבים שצריך להוציא כסף על תחזוקה או שיפוץ יהיה מאיפה לעשות זאת", אומרת אביבית מאור נמרודי, סגנית ראש העיר ויו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה.

לדברי נמרודי, יש כוונה לקדם את היוזמה גם ברמה הארצית ולהכניסה לתיקון 4 לתמ"א 38. עם זאת, לדבריה, מדובר במתווה שלא יאושר באופן אוטומטי לכל בניין, וכל מקרה ייבחן לגופו. להערכת גורמי מקצוע, בעירייה יש להטמיע את המודל הזה במגדלים בני יותר מ־11 קומות. "העלינו את הנושא וכולם היו בעד. זה חלק מהמדיניות החדשה, ומהיום נביא את הסעיף והלאה כל המגדלים זה יהיה הנוהל והוא לא יבוא על חשבון זכויות הבנייה של היזם. הוא יקבל את היח"ד בתוספת של שתי יח"ד נוספות", הוסיפה נמרודי. לדבריה, צריך לייצר הסכמים משפטיים שיסייעו לעגן את הבעלות על אותן דירות שירשמו כחלק מהרכוש המשותף.

אמיר רוזנבלום, מנכ"ל חברת עידן ש.נ.י ניהול ואחזקת מבנים, אמר שהרעיון מבורך, אבל השאלה היא לאן הולך הכסף. "אם הכספים ישמשו רק להורדת דמי הניהול החודשיים, ולא יפרישו כספים בצד למקרה חירום, לא עשינו שום דבר, וזה יוביל לבעיות בעתיד כשתהיה תקלה באחת ממערכות הבניין".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
שוב הצעה פופוליסטית, ומה עם מס הכנסה, ישבו בשקט?
עוד פעם אביבה נמרודי ? מה עם מס הכנסה? מס שבח? מס רכישה? כולם יישבו בשקט, יראו איך היזם מרוויח עוד דירות הדיירים מרוויחים מימון קבוע להוצאות ומי מפסיד? רשויות המס. נראה לי שהם לא יהיו כל כך פראיירים ובסוף זה יעלה לכולם יותר.
עומר , רמת גן  |  24.05.16
7.
הפתרון הכי טוב: לבנות 2 או 3 חניות לדירה, הדיירים העניים יותר שאין בבעלותם מכוניות ישכירו
ישכירו את החניות לדיירים העשירים של המגדל, אלה שיקנו דירות במחיר מלא הם אנשים מעשירונים עליונים שמחזיקים שתיים ואפילו יותר מכוניות למשפחה. השכרת החניות תעניק לדיירים העניים כ 600 שקל בחודש וגם תקל על מצוקת החניה בסביבה (אפשר להשכיר חניות גם לתושבי הרחוב, לא חייבים רק לתושבי הבניין). רמת גן סובלת ממצוקת חניה זוועתית במרכז העיר.
תושב ר"ג , רמת גן  |  24.05.16
6.
רעיון מבורך - אבל לא יכסה עליות אחזקת בית
דירה נוספת או שטח מסחרי בבנין לא מכניסים 120,000 ש"ח בחודש (120 דירות), ולא קרוב לכך. אם כבר, היחידה הנוספת צריכה להירשם כרכוש משותף בין בעלי הדירות הקיימות בבנין ולא להתחלק בין כלל הדיירים. מי שיכול להרשות לעצמו לקנות דירה במגדל, יכול גם לשלם את דמי הניהול.
24.05.16
לכל התגובות