אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מסתמן: בקשה לפירוק אי.די.בי בימים הקרובים צילום: אוראל כהן

מסתמן: בקשה לפירוק אי.די.בי בימים הקרובים

מחזיקי האג"ח הארוכות מנסים להקדים תשלום של 400 מיליון שקל למחזיקי האג"ח הקצרות. בתוך כך הוגשה תביעה נגזרת נגד דסק"ש

24.05.2016, 08:45 | גולן חזני

מקורבים למגעים בין אי.די.בי פתוח למחזיקי אג"ח ט' מעריכים כי אפסו הסיכויים לפשרה וכי בימים הקרובים יקבל בית המשפט בקשה לפירוקה מעו"ד גיא גיסין, המייעץ לנאמן האג"ח הרמטיק.

קראו עוד בכלכליסט

המחזיקים פועלים להגיש את הבקשה לפני 10 ביוני, אז אמורה אי.די.בי פתוח לפרוע למחזיקי האג"ח הקצרות כ־400 מיליון שקל. מחזיקי אג"ח ט' הארוכה טוענים כי התשלום ירוקן את קופת החברה.

למרות זאת המסחר באג"ח נמשך. מצב זה עשוי להצביע כי המחזיקים נותנים סיכוי למשא ומתן, אך ייתכן כי הוא נובע מטענת החברה כי אין עילה לפירוק או לפירעון מיידי. באסיפה שדנה בעניין השתתפו כ־60% ממחזיקי סדרה ט', ו־95.2% מהמצביעים תמכו בבקשת הפירוק, בראשם קרן DK, קלירמרק, מנורה ומיטב דש.

אדוארדו אלשטיין, צילום: אוראל כהן אדוארדו אלשטיין | צילום: אוראל כהן אדוארדו אלשטיין, צילום: אוראל כהן

המחזיקים דורשים שאלשטיין יפקיד בנאמנות 400 מיליון שקל, כך שהתשלום לאג"ח הקצרות מסדרות ז' ו־י' יהיה מכיסו ולא מהקופה. אלשטיין טוען כי הזרים לא מזמן את הסכום הזה במיוחד עבור אותו תשלום. מאי.די.בי נמסר כי "זהו מהלך סחטני מתוך אינטרסים צרים, שאין לו בסיס, שאינו מקדם פתרון לטובת כל בעלי העניין בחברה ושעלול לגרום נזק עצום לה".

אי.די.בי מבקשת לבצע גיוס אג"ח נוסף של 300 מיליון שקל, שיגובה במניות כלל ביטוח ונועד להבטיח את התשלומים הבאים. החברה קיבלה אישור מהנושה הגדול שלה, בנק הפועלים, לשעבד מניות של החברות־הבנות כלל ביטוח ודסק"ש לשם קבלת אשראי חדש בעתיד. המחזיקים דורשים כי חלק מהבטוחות יועבר אליהם.

בתוך כך מתפתחת לאלשטיין חזית נוספת בדסק"ש, המחזיקה ב־40% מחברת אדמה. בעלים של שתי מניות בדסק"ש הגיש תביעה נגזרת נגדה, נגד אדמה ונגד דירקטורים המכהנים באדמה מטעם בעלת השליטה כמצ'יינה הסינית. כמצ'יינה הציעה לרכוש את סינג'נטה ב־43 מיליארד דולר.

אלא שכפי שנחשף ב"כלכליסט", דסק"ש ואי.די.בי יכולות להטיל וטו על העסקה, על פי ההסכם לרכישת השליטה באדמה מ־2011. לפני כחודשיים יצאו לסין אלשטיין, המנכ"ל שולם לפידות וסגן יו"ר אדמה עמי אראל כדי לדון עם כמצ'יינה לגבי זכות הווטו, הפיצוי לדסק"ש והסדרת יחסי התחרות בין אדמה לסינג'נטה בעתיד.

בתביעה מתבקש בית המשפט להורות על ביטול כהונת הדירקטורים מטעם כמצ'יינה באדמה. דסק"ש מתבקשת להצהיר כי כמצ'יינה הפרה את ההסכמות עמה ותהיה אחראית לנזקים שייגרמו לה עם רכישת סינג'נטה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות