אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אקסלנס: העלאת ריבית בחודש יוני בארה"ב? אין סיכוי צילום: בלומברג

אקסלנס: העלאת ריבית בחודש יוני בארה"ב? אין סיכוי

על פי יניב חברון, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות, הפד לא יכול להרשות לעצמו להעלות את הריבית. נתוני המאקרו שהתפרסמו לאחרונה היו פושרים במיוחד ומשאל העם בבריטניה שיתרחש שבוע לאחר מכן עלול לזעזע את השווקים

24.05.2016, 10:53 | אמיר רוזנבאום

חברי הועדה המוניטרית של הפדרל ריזרב, הבנק המרכזי של ארה"ב בראשותה של ג'נט ילן, צפויים להתכנס באמצע חודש הבא (15.6) ולדון בנוגע לגובה הריבית הרצויה במשק האמריקאי.

על פי יניב חברון, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אקסלנס, "אין סיכוי להפתעות והריבית תישאר על כנה ברמה של 0.25%-0.5%".

קראו עוד בכלכליסט

פרוטוקול החלטת הריבית של חודש אפריל שפורסם בשבוע שעבר היה אופטימי מהרגיל. בעקבות הפרסום, זינקו הציפיות להעלאת ריבית בחודש יוני מ-19% ל-32%.

על פי חלק מחברי הועדה הדבר הנכון יהיה להעלות את הריבית כבר בהחלטה הקרובה ביוני, זאת במידה והנתונים הכלכליים יוסיפו להתחזק והאינפלציה תתקרב ל-2%. עם זאת, מספר חברים גם טענו כי תמונת המצב והאיתותים הכלכליים לא יהיו מספיק ברורים באמצע יוני ולכן העלאת הריבית עשויה להיות טעות קטלנית.

ג ג'נט ילן | איור: דניאל גולדפרב ג

חברון הסביר בסקירתו השבועית כי "בפעם האחרונה שחברי הפד שינו את הטון שלהם בצורה דרמתית והפכו לפסימיים הרבה יותר הייתה בעקבות הקריסה בשוק המניות בעולם בפתיחת השנה, גם באוגוסט אשתקד ראינו תרחיש דומה".

יחד עם זאת ציין כי "לא בטוח שצריך משבר בשוק המניות כדי לשנות את הטון של חברי הפד ואת ציפיות הריבית. גם הידרדרות בנתוני המאקרו יכולה לעשות את העבודה כפי שעשתה עבור אירופה ויפן".

 

לדבריו, הפד לא יכול להרשות לעצמו להעלות את הריבית כבר בחודש יוני. נתוני המאקרו שהתפרסמו לאחרונה היו פושרים יחסית, האינפלציה בכללותה מעט לוחצת אבל אינפלציית מחירי הצריכה ליבה עדיין תקועה ברמה של 1.6%-1.7%. למרות הרצון להעלות את הריבית, בפד מודעים היטב לפגיעה בכלכלה ובצמיחה בעקבות התחזקות אפשרית של הדולר, עדות לכך ניתן היה למצוא בביקורת של שר האוצר האמריקאי על האפשרות להתערבות נוספת של יפן במטבע במסגרת הדיונים ב-G7.

בנוסף, עד לחודש יוני אין סיכוי שיצטברו מספיק עדויות לחוזקה של הכלכלה באמריקאי ולסיכון האינפלציה וחשוב לזכור שבפעם האחרונה שבפד העלו את הריבית, חודש וחצי לאחר מכן ראינו את הנגידה האמריקאית מפוחדת ומבוישת ואומרת "תפסו אותנו לא מוכנים".

יניב חברון כלכלן ראשי ומנהל מחלקת מחקר ואסטרטגיה, צילום עודד קרני יניב חברון כלכלן ראשי ומנהל מחלקת מחקר ואסטרטגיה | צילום עודד קרני יניב חברון כלכלן ראשי ומנהל מחלקת מחקר ואסטרטגיה, צילום עודד קרני

מלבד כל אלה מוסיף חברון, שבועיים לאחר החלטת הריבית לחודש יוני צפוי להתרחש משאל העם בבריטניה, כאשר ההסתברות ליציאה של בריטניה על פי הסקרים עומדת על 50%. תרחיש של יציאה יטלטל את השווקים והפד לא ייקח סיכונים מיותרים.

"בשורה התחתונה בפד לא יעלו את הריבית בחודש יוני, גם במידה והנתונים ישתפרו מעט בחודש הקרוב, אבל ללא הידרדרות משמעותית בנתונים בחודשים הקרובים, הציפיות להעלאת הריבית עשויות להשתפר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות