אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פייסבוק מכחישה הטיה אבל משנה את תהליך בחירת "הנושאים החמים" צילום: theverge.com

פייסבוק מכחישה הטיה אבל משנה את תהליך בחירת "הנושאים החמים"

הרשת החברתית דוחה את הטענות להטיה בבחירת ודירוג הכתבות והנושאים החמים, אבל מודה כי ייתכן והיו מקרים נקודתיים כאלה והודיעה שמעתה תתבסס ההצפה על מידת הפופולריות של השיחות ברשת

24.05.2016, 11:15 | נמרוד צוק
תפנית חדשה בפרשת הנושאים החמים בפייסבוק: החברה עדיין מכחישה כי היתה הטיה פוליטית שיטתית או מכוונת בבחירת הנושאים והכתבות שהוצפו באיזור "טרנדינג טופיקס" בשירות, אבל הודתה כי ייתכן והיו מקרים נקודתיים כאלו והצהירה על שורה של שינויים באופן הטיפול בבחירת הכתבות.

קראו עוד בכלכליסט

ההחלטה הוצגה בפוסט שפרסם אתמול היועץ המשפטי של החברה, קולין סטרץ', בו הוא מפרט את ממצאי החקירה הפנימית שנערכה בנושא בתגובה לפניית מועצת המסחר של הסנאט האמריקאי. במהלך החקירה ערכה החברה ראיונות עם בודקי הכתבות והממונים עליהם, בחנה את מדיניות העריכה ואת היישום שלה ובדקה את נתוני ההצפה של הכתבות כדי לראות האם יש ממש בטענות על הטיה אנטי שמרנית בבחירת התכנים. בנוסף, נפגשו החוקרים עם מספר דמויות בולטות בצד הימני של המפה הפוליטית כדי לשמוע את חוות דעתן.

פייסבוק: אולי, במקרה, היו תקריות מבודדות, צילום: pixabay.com פייסבוק: אולי, במקרה, היו תקריות מבודדות | צילום: pixabay.com פייסבוק: אולי, במקרה, היו תקריות מבודדות, צילום: pixabay.com

המסקנות, אומרים בפייסבוק, סותרות את הטענות שהועלו בכלי תקשורת כמו ה"גארדיאן" ו"גיזמודו", על פיהן כלי תקשורת שמרניים מסוימים הוחרמו על ידי העורכים, וידיעות המזוהות עם אג'נדה ליברלית זכו לקידום מיוחד. "הנתונים שלנו מראים כי נושאים מהצד הליברלי והשמרני הוצגו במידה זהה, ולמעשה הנושאים שהתקשורת טענה כי נמנענו מלהציג הוצגו ברשימת הנושאים החמים מספר רב של פעמים", כתבה החברה. עם זאת, אומרים בפייסבוק, החקירה הראתה "כי לא ניתן לשלול בודאות את האפשרות של תקריות מבודדות במהלכן בוצעה הטיה לא מכוונת של הסיקור או פעולות לא ראויות", כלשון ההצהרה.

על אף הטענות הודיעה החברה כי היא תבצע שורה של שינויים בתהליך סינון הכתבות כדי להמנע מביקורת עתידית: יופסק השימוש בשתי רשימות אתרי החדשות ששימשו אותה להערכת החשיבות של נושאים חמים, רשימת אלף האתרים שהרכיבו פיד RSS עליו התבססו העורכים בבחירת נושאים חשובים שלא זכו לדירוג גבוה מספיק על ידי האלגוריתם האוטומטי, ורשימת 10 אתרי החדשות המובילים ששימשה ככלי עזר לבחירה, והעורכים יחדלו ממתן דירוג חשיבות ידני לנושאים, מעתה והלאה, אומרים בחברה, תתבסס ההצפה של נושאים על מידת הפופולריות של השיחה סביבם ברשת החברתית בלבד, כאשר תפקידם העתידי של עורכי איזור הנושאים החמים לא ברור עדיין.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות