אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מתקפת הספאם של שושנה ומבצע העוקץ של לילך: הודעות SMS שיפילו אתכם בפח צילום: שאטרסטוק

מתקפת הספאם של שושנה ומבצע העוקץ של לילך: הודעות SMS שיפילו אתכם בפח

האם גם אתם קיבלתם SMS מסתורי, שמיועד לכאורה ל"שושנה" ועוסק במתכון לעוגה או בקשה מ"לילך" להתקשר אליה? הראשון יכניס אתכם לרשימה של ספאמרים והשני מנסה לגרום לכם להתקשר למספר פרימיום

24.05.2016, 12:29 | עומר כביר

בימים האחרונים מקבלים משתמשי הסלולר בישראל הודעת SMS שלשונה "הי שושנה, שלחתי לך את המתכון לעוגה למייל כמו שדיברנו". מי שניסה להתקשר למספר שממנו נשלחה ההודעה או להשיב לה לא זכה למענה.

קראו עוד בכלכליסט

לפי מידע שנמסר ל"כלכליסט" מגורמים בשוק הסלולר, מדובר בהודעה שנשלחה בהיקף עצום, לעשרות אלפי ואולי אף מאות אלפי מכשירי סלולר בישראל. משתמשים רבים חוששים שמדובר בווירוס או שמענה להודעה יכניס אותם לתוכנית כלשהי שבגינה ישלמו מדי חודש סכומי כסף גדולים.

המציאות מפחידה הרבה פחות, אבל עדיין לא נעימה. לדברי הגורמים, מדובר בבדיקה שמבצעים ספאמרים ששולחים הודעות פרסומיות. ספאמים ב-SMS נשלחים באמצעות מערכות אוטומטיות שבהן משלם השולח פר הודעה, בלי קשר לאם היא נשלחה למספר פעיל או לא. אם מקבל ההודעה משיב לה, שולח הספאם יודע שמדובר במספר פעיל ומכניס אותו לרשימה לשליחת מסרים פרסומיים. בדרך זו יכולים המפרסמים לקצר משמעותית את רשימת הטלפונים שלהם ולהקטין את עלויות המשלוח.

אם קיבלתם גם אתם הודעה דומה, ההמלצה שלנו היא לא לענות ולדווח עליה לחברת הסלולר שלכם, כדי שתוכל לנסות לאתר ולחסום את השולח.

עדכון: בעקבות הפרסום התקבל במערכת "כלכליסט" מידע על הודעת SMS חשודה נוספת שנשלחה למספר גדול של משתמשים בימים האחרונים, לכאורה מאדם בשם "לילך". "היה לי יום נורא שבא לי לבכות. תתקשר לעודד אותי", נכתב בהודעה, בצירוף מספר טלפון שמתחיל בספרות 1901.

במקרה זה מדובר בעוקץ שעלול לעלות לכם כסף רב. המספר שנמסר הוא מספר פרימיום שהתקשרות אליו כרוכה בתשלום יקר לכל דקת שיחה, ואשר משמש לרוב לשירותים מפוקפקים דוגמת שיחות סקס או שירותי ייעוץ של אסטרולוגים, מיסטיקנים ושאר שרלטנים.

המטרה של העוקץ היא להפיל משתמשים תמימים בפח ולחלץ מהם כמה שקלים באמצעות ביצוע השיחה המיותרת. אם קיבלתם הודעה זו או הודעה דומה אין להתקשר למספר שמופיעה בה או למספר שממנו נשלחה בשום אופן, ומומלץ לדווח על כך מידית לחברת הסלולר. אם נפלתם קרבן לעוקץ, ייתכן שיש מקום גם להגיש תלונה במשטרה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

12.
כלכליסט - לא פספסתם קצת?
הרי את הכספים גובות חברות הסלולאר ומעבירות לספקי ה"תוכן", זה לא עקיצה אנונימית ויש מי שמשתף פעולה. הרי מכל 1 ש"ח שלקוח מחוייב, חברות הסלולאר מרוויחות בערך חצי שקל, ולכן הם בעצם מרוויחים (אפילו יותר מספקי התוכן בעצמם). אלו ספקי תוכן שחברות הסלולאר מאפשרות להם לעשות את הפעולות האלה באמצעותן ולהעביר להם תשלומים. אפשר לקבל את תגובות חברות הסלולאר ומשרד התקשורת?
אזרח  |  22.01.17
לכל התגובות