אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ליקויים בהתנהלות דירקטוריון החברה הממשלתית רותם תעשיות צילום: דרור סיתהכל

דו"ח המבקר

ליקויים בהתנהלות דירקטוריון החברה הממשלתית רותם תעשיות

בביקורת שנערכה בין השנים 2011-2013 עלו ליקויים קשים בהתנהלות החברה העוסקת בפיתוח ושיווק של טכנולוגיות חדשניות בעלי זיקה לקריית המחקר הגרעיני

24.05.2016, 16:10 | רעות שפיגלמן

דו"ח מבקר המדינה מצביע על ליקויים קשים בהתנהלות דירקטוריון החברה הממשלתית רותם תעשיות – זאת במסגרת ביקורת שערך בין 2011-2013.

רותם עוסקת בפיתוח ושיווק של טכנולוגיות חדשניות וידע, בעלי זיקה לפעילויות הקריה למחקר גרעיני. כך, מצביע המבקר על רכישתו של מפעל כימיה בשנת 2008 בסכום של 5.4 מיליון שקל מבלי שניתן לכך אישור הדירקטוריון מראש - אלא רק בדיעבד. המפעל שנרכש הוא בעל פוטנציאל תפוקה גבוה בהרבה מצרכי רותם ולכן נגזרות מכך עלויות אחזקה גבוהות מאוד - משמעויות אלה לא הובאו לידיעת הדירקטוריון לפני הרכישה.

הדו"ח אף מבקר את הנהלת החברה שלא הקפידה על דיווח מלא ומדוייק לדירקטוריון. אחת מהמלצות הדו"ח היא כי על חברת רותם להקפיד על דיווחים מדויקים ומלאים. מנגד דירקטוריון רותם נדרש להגביר את פיקוחו על החברה ועל פעילותה תוך בדיקה שפעילות החברה תואמת את מטרותיה.

המבקר גם מצביע על ליקויים בחטיבת שביט – חטיבה בחברת רותם העוסקת בהיערכות לטרור בלתי קונבנציונאלי ולחירום. שביט סיפקה שירותי ייעוץ לרשות הלאומית לחירום כאשר אספקה של שירותים כאלו לא תואמת את הייעוד של החטיבה.

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

בנוסף, יועצים של שביט שהועסקו על ידי הוועדה לא קיבלו את האישורים הנדרשים מרותם והועסקו בהיקף שעות גבוה מזה שאושר.

ולקינוח - ליקוי בחטיבת ציוד הבטיחות שפעלה ברותם מ-1998. החטיבה נמכרה לחברת רותם בטיחות ש-60% מבעליה הם משקיעים פרטיים כאשר אחד המשקיעים היה מנהל החטיבה שנמכרה. הביקורת מצביעה על חשש שהחטיבה נמכרה במחיר זול מדי, כמו גם על תשלום של 2.2 מיליון שקל שקיבל מנהל החטיבה לשעבר בגין חלוקת רווחים. תשלום זה לא הופיע בשום הסכם שנחתם עם המנהל. היועץ המשפטי של רותם אף לא התנגד לתשלום זה.

דו"ח המבקר גם מעלה חשד כי רותם בטיחות התקשרה בהסכם מול משרד החקלאות להפעלת מחסן חירום ללא ביצועו של מכרז.

תגובת רותם תעשיות: "דו"ח מבקר המדינה מתייחס לדברים שהתרחשו לפני כמעט עשור, הלקחים מהדו"ח וההמלצות כבר הופקו ויושמו."
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות