אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כשלים במעבדות לבריאות הציבור וליקויים בפיקוח על המזון צילום|: SHUTEERSTOCK

דו"ח המבקר

כשלים במעבדות לבריאות הציבור וליקויים בפיקוח על המזון

על פי המבקר, כשלים אלו אחראים בין היתר גם ליוקר מחירי המזון בארץ ביחס לעולם. "יש ריבוי תקנות, צווים ודרישות של גורמי פיקוח שונים המגדילים את הוצאות יצרני המזון והיבואנים וגורמים להתייקרות המזון"

24.05.2016, 16:06 | נורית קדוש

הפקדת הפיקוח על המזון בין מספר רב מידי של גורמים וחוסר תיאום ביניהם, גביית אגרות בסך 200 מיליון שקל מיבואנים שלא כדין, נטל ביורוקרטי חריג על היבואנים וכשלים במעבדות לבריאות הציבור עומדים בראש רשימת הליקויים שמצא מבקר המדינה בבדיקת הפיקוח על המזון בישראל. כשלים אלו אחראים בין היתר גם ליוקר מחירי המזון בארץ ביחס לעולם. "האסדרה בתחום הפיקוח אינה יעילה. יש ריבוי תקנות, צווים ודרישות של גורמי פיקוח שונים המגדילים את הוצאות יצרני המזון והיבואנים וגורמים להתייקרות המזון".

המבקר ממליץ כי המדינה תרכז את סמכויות בקרת המזון והפיקוח עליו בידי גוף אחד, באמצעות הקמת רשות מזון לאומית. עד ליישום צעד זה, ממליץ המבקר כי משרד הבריאות ומשרד החקלאות יטמיעו את דרישות חוק הגנה על בריאות הציבור (מזון) שנחקק בשנה שעברה וישתפו פעולה ביניהם. כדוגמא לחוסר שיתוף הפעולה הקיים והעלול לסכן את בריאות הציבור בארץ, מציג המבקר מקרה בו משרד החקלאות החליט לשלול ממחלבה קטנה את רשיון הייצוא שלה לאחר שמצא בה בעיות תברואה קשות, אולם משרד הבריאות לא ביטל לה את הרשיון ואיפשר לה להמשיך לשווק את מוצריה בשוק המקומי.

ארכיון, צילום: באדיבות ארגון "גישה" ארכיון | צילום: באדיבות ארגון "גישה" ארכיון, צילום: באדיבות ארגון "גישה"

הסכנה לבריאות הציבור בישראל נובעת בנוסף מכך שמשרד הבריאות פועל בשני כובעים בכל הנוגע לתחום המעבדות לבריאות הציבור. מצד אחד כקובע המדיניות והכללים שבסמכותו מתן אישורים למעבדות פרטיות ומצד שני כמפעיל מעבדות לבריאות הציבור הבודקות את המזון וגובות תשלום עבור בדיקות אלו. "מתעורר חשש לפגיעה בשיקול דעתו האובייקטיבי ולקבלת החלטות מוטות. הדבר אף עלול לאפשר התנהלות שונה במקרים דומים". כך, בביקורת עלה שמשרד הבריאות נשא בעלויות ההסמכה של 5 המעבדות הממשלתיות לבריאות הציבור עד שנת 2012, אולם למרות שחדל לעשות כן משנת 2013 ולכן הסמכתן לא חודשה, המשיך המשרד לתת להן תעודות הכרה ואף ציין שהן עומדות בדרישותיו ופועלות לפי התקן שרק הרשות למעבדות יכולה לתת. "בכך עלול המשרד להטעות את הציבור ובייחוד את היצרנים והיבואנים שמניחים כי תעודה מגורם ממלכתי מבטיחה שהמעבדה עומדת בכל הדרישות לבדיקת איכות המזון שהם מגישים לבדיקה, בעוד מעבדה זו עלולה לגרום בסופו של דבר נזק לבריאות הציבור". המבקר ציין עוד כי יש לראות בחומרה את התנהלות משרד הבריאות שמינה ב-15 השנים האחרונה 6 ועדות, ש-5 מהן המליצו על שינוי ארגוני של המעבדות לבריאות הציבור והקמת מעבדה מרכזית אחת, אולם השינוי לא בוצע.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

תגובה אחת לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

1.
רבים וטובים כבר אמרו כי יש צורך בהקמת רשות מזון ממלכתית/ לאומית
ולא רק כדי למונע מקרים כדוגמת פרשת רמדיה.. ביכולתה של הוועדה למנוע את אותן כפל של צווים ותקנות שקיימות כיום מצד משרדי הממשלה השונים, שקשורים לאופן הכנת המזון, שיווקם, שינועם ועוד.. הבעיה היא לא בעודף הרגולציה כי אם במספר מוקדים חשובים שבהם יש כפל של חוקים ותקנות.. רגולציה לכשעצמה בתחום המזון צריכה וראויה שתהיה - וטוב שהיא קיימת - בכדי להבטיח לנו איכות מזון טובה וללא סכנה לבריאותנו - אך אם זאת כפי שכבר הזכרתי קודם - יש מספר כשלים נקודתיים - אמנם הם גדולים, משמעותיים וחשובים - אך עדיין - נקודתיים - שמשפיעים על מחירי המזון שאנו צורכים - ושנובעים בין היתר מאותן כפילויות של חוקים שנגרמים כתוצאה מכך שהסמכויות השונות בתחום המזון, מפוזרות ומבוזרות בין מספר משרדים שונים.. נטל מיותר על יצרניות המזון - נטל כספי על הציבור שמשלם אותו בצורה ישירה על כמעט כל מוצר שהוא רוכש.. ולכן הפחתת הרגולציה לא נחוצה כאן - כי אם לאחד ו/או לנסח מחדש חוקים ותקנות - כך שיהיו "מאוחדים".. לצערי כל הדבר מתמסמס - כי אף משרד איננו מוכן לוותר על סמכויותיו - וחשובים לו יותר הג'ובים וחימום הכיסא (שיהיה לו מה לעשות בתחום משרדו שעליו הוא אמון - כאילו שבאמת לשרים אין מה לעשות מלבד הטיפול באותם הנושאים).. כמעט בכל ממשלה - הצעה בסגנון זה עולה לכנסת - ותמיד היא התמסמסה - מימי בן גוריון ועד היום - והכל מסיבות פוליטיות ולא ענייניות.. ממשיכים לעשות קופה על חשבון הציבור - והציבור סתם יוצא מכך נפסד.. תופעה בזויה זאת כי אם בבחינת אוויל משריש - הייתה צריכה כבר מזמן להיפטר מהעולם.. עצם זה שהשרים גורמים לעליית המחירים - גורם לכך שהם לא משחקים במגרש על הציבור - אלא בינם לבין עצמם.. הציבור לא אמור להשתתף בחגיגה על חשבונו - כאשר הוא יוצא ממנה נפסד - בצורה ישירה וברורה ביותר!!
הפסד של השרים בעזרה לציבור - הפסד של כולנו!!  |  26.05.16