אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פלוג: ללא לימודי ליבה לחרדים צפויה האטה בצמיחה בישראל

פלוג: ללא לימודי ליבה לחרדים צפויה האטה בצמיחה בישראל

בנאומה בכנס אלי הורביץ החריפה נגידת בנק ישראל את הטון נגד חוסר המעש בהתמודדות עם הבעיות המבניות של המשק הישראלי, ואמרה כי ללא שיפור דרמטי במערכת החינוך ישראל לא תסגור פער מול מדינות המערב

25.05.2016, 10:53 | מיקי פלד

"ללא שינוי משמעותי במערכת החינוך צפויה ההאטה בקצב הגידול של ישראל" כך אמרה היום (ד') נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, בכנס אלי הורביץ לכלכלה וחברה של המכון הישראלי לדמוקרטיה (פורום קיסריה לשעבר). פלוג הקדישה את מרבית דבריה להשפעה של מערכות החינוך והבריאות על הצמיחה העתידית של ישראל. לדברה, יש לשפר באופן ניכר את הלימודים בכלל המשק, אך במיוחד להכניס לימודי מתמטיקה ואנגלית למערכת החינוך החרדית לבנים, כדי לאפשר להם להשתלב בשוק העבודה הכללי, באופן שלא ימשוך את המשק למטה. הדברים של פלוג נאמרים חודש לאחר שתשובת המדינה לעתירה של חרדים לשעבר על כך שלא למדו תכני ליבה, האשימה את ההורים של אותם חרדים לשעבר בכך שבחרו שילדיהם לא ילמדו לימודי ליבה.

קראו עוד בכלכליסט

"בחינה של חטיבת המחקר בבנק בחנה את האפקטיביות של סוגים שונים של השכלה במערכת החינוך מבחינת שוק העבודה. נמצא שממוצע של 17 שנות לימוד גבר חרדי שקולות מבחינת כושר ההשתכרות ל-10 שנות לימוד בקרב האוכלוסייה הכללית. מנגד, לא נמצאו פערים מהסוג הזה למשל לגבי ההשכלה של נשים חרדיות או גורמים אחרים. "האפקטיביות של ההשכלה במערכת החינוך בקרב בנים חרדים לא מקנה את הכישורים הנדרשים לשוק העבודה במידה מספקת וזה משתקף לא רק בשיעורי השתתפות נמוכים בשוק העבודה אלא גם בשכר מאוד נמוך", אמרה פלוג והוסיפה כי "משנת 1974 ועד 2011 מחצית מהצמיחה של המשק נבעה משיפור איכות כח האדם וההשכלה שלו."

 פלוג הוסיפה עוד כי מערכת החינוך הנוכחית לא מספקת את הצרכים של שוק העבודה ולראיה "ההישגים של מערכת החינוך נמוכים יחסית בהשוואה בינלאומית וזה פוגע בתרומה של ההשכלה כיום לפריון של העובד הישראלי בעתיד. מחקר של ה-OECD בדק ומצא שבישראל אין כמעט תרומה של ההון האנושי לצמיחה העתידית".

נגידת בנק ישראל קרנית פלוג נגידת בנק ישראל קרנית פלוג נגידת בנק ישראל קרנית פלוג

הנגידה הצביעה על הצורך ברכישת השכלה לצורך השתלבות בשוק העבודה, שאף יוסיף יתגבר. לדבריה "אם אנחנו לוקחים את האפקטיביות הזו ומחברים אותה למגמה הדמוגרפית של גידול בשיעור האוכלוסייה החרדית באוכלוסייה העתידית מקבלים שממוצע שנות הלימוד האפקטיביות צפוי לגדול בצורה בשנים הבאות והעוצמה. לכן חשיבות השאלה עד כמה בתי הספר החרדים ייכללו נושאים כמו מתמטיקה ואנגלית".

 

לדבריה "כדי לתמוך בצמיחה בת קיימא וגם מכלילה, כלומר שכולם ייהנו ממנה ותביא לעלייה ברמת החיים, נדרשת תכנית אסטרטגית מרחיקת לכת כדי לשפר את ההון האנושי של כלל האוכלוסייה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות