אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חקירה נגד עליבאבא בארה"ב; במוקד: דיווחי המכירות ב"יום הרווקים" צילום: בלומברג

חקירה נגד עליבאבא בארה"ב; במוקד: דיווחי המכירות ב"יום הרווקים"

החקירה של רשות ני"ע האמריקאית עוסקת גם בדיווחים הפיננסיים לגבי פעילות הלוגיסטיקה וההפצה של עליבאבא

25.05.2016, 17:53 | שירות כלכליסט

ענקית המסחר המקוון עליבאבא חשפה כי היא נחקרת על ידי רשות ני"ע האמריקאית (SEC) בשל נהלי החשבונאות שלה והאופן שבו היא מדווחת את הנתונים מיום המכירות הגדול שלה "סינגלס דיי".

מניות החברה נפלו ב-3% לפני פתיחת המסחר.

קראו עוד בכלכליסט

עליבאבא מסרה כי עודכנה שהרגולטורים מחפשים אחר הפרות פוטנציאליות של חוקי ני"ע הפדרליים. במסגרת החקירה, רשות ני"ע ביקשה לקבל מסמכים ומידע על חברה לוגיסטית עם קשרים קרובים לעליבאבא וכן לגבי נתוני המכירות של החברה מה-11 בנובמבר, יום המכירות הגדול של האתר, שנחשב כמהדורה הסינית של בלאק פריידי.

ג ג'ק מא, יו"ר עליבאבא | צילום: בלומברג ג

"הנושא הזה עדיין מתמשך, כפי שקורה עם כל הליך רגולטורי, אנחנו לא יכולים לחזות מתי הפרשה תסתיים", נמסר בהצהרה.

מההצהרה לא ברור במה מתמקדת החקירה, אך בעבר הוטחה בעליבאבא ביקורת על כך שהיא מדווחת את מכירות ה"סינגלס דיי" במונחים של נפח סחורות נקי (GMV). שיטה זו מחשבת את השווי הכספי של פעילויות הקנייה לאורך פרק זמן

מוגדר, אך היא אינה לוקחת בחשבון מגבלות מסוימות כמו החזרים של לקוחות או אם למוכר אוזלת הסחורה והוא אינו יכולה לספק את ההזמנה.

בשנה שעברה דיווחה החברה הסינית כי המכירות, לפי שיטת חישוב GMV, עמדו על 14.3 מיליארד דולר בסינגלס דיי.

תחום ההתמקדות השני של החקירה הוא קאיניאו נטוורק (Cainiao Network) פלטפורמת לוגיסטיקה והפצה שמנהלת את מרבית המשלוחים של עליבאבא, ו-47% ממנה בבעלות עליבאבא.

האופן בו היא מדווחת את הביצועים הפיננסים של קאיניאו ספג גם כן ביקורת ממשקיעים. החברות אמנם מתנהלות בנפרד, אך הנשיאה של קאיניאו, ג'ודי טונג חברה בוועדת השותפות של עליבאבא, הנחשבת לבעלת השפעה גדולה. עם זאת, בדו"ח השנתי שלה דיווחה עליבאבא כי קאיניאו רשמה הפסד שנתי של 617 מיליו יואן (94 מיליון דולר) ב-2015 והכנסות בגובה 3.1 מיליארד יואן (472 מיליון דולר).

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות