אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מומחים: "לדחות את המשחקים האולימפיים - בגלל וירוס הזיקה" צילום: אימג'בנק, Gettyimages

מומחים: "לדחות את המשחקים האולימפיים - בגלל וירוס הזיקה"

רופאים וחוקרים בכירים ממליצים לדחות את מועד פתיחת האולימפיאדה בברזיל, שמתוכנן לאוגוסט הקרוב, או להעבירה למקום אחר; החשש: ספורטאים ומבקרים יידבקו - ויפיצו את הווירוס ברחבי העולם

28.05.2016, 14:12 | שירות כלכליסט

150 רופאים וחוקרים בכירים בעולם ממליצים לדחות את מועד פתיחת המשחקים האולימפיים בריו דה ז'נירו, שמתוכנן לאוגוסט, או להעבירם למקום אחר, בשל וירוס הזיקה. הרופאים הציגו את ההמלצה במכתב ששלחו לארגון הבריאות העולמי (WHO) ביום שישי. המכתב מתווסף לחששות הולכים וגוברים מצד רופאים וספורטאים לנוכח משבר הזיקה בברזיל.

קראו עוד בכלכליסט

במכתב, הרופאים תוהים האם חוסר הנכונות עד כה של ארגון הבריאות להעביר המלצה לגבי שינוי המועד או המקום של האולימפיאדה, נובע למעשה מניגוד אינטרסים עם הוועד האולימפי הבינלאומי. שני הגופים חתמו לפני שש שנים על מזכר הבנות לשיתוף פעולה עתידי.

"ספורטאים, משלחות ועיתונאים רבים מתקשים להחליט האם להשתתף באולימפיאדת ריו", נכתב. "אנחנו מסכימים עם ההמלצה של המרכז האמריקאי לפיקוח על מחלות, שלפיה עובדים צריכים לשקול לדחות נסיעות לאזורים שבהם יש הידבקות פעילה בווירוס הזיקה. אם כולם היו מקשיבים להמלצה הזו, אף ספורטאי לא היה צריך לבחור בין סיכון הבריאות שלו והשתתפות בתחרות אליה הוא מתאמן כל חייו".

ריו דה ז ריו דה ז'נרו | צילום: אי פי אי ריו דה ז

החשש אינו נוגע רק לספורטאים, אלא גם למאות אלפי המבקרים הצפויים באולימפיאדה. גורם נוסף לדאגה הוא ההשפעה הפוטנציאלית שתהיה לכל המבקרים הללו על הפצת הווירוס במדינות נוספות ברחבי העולם. "אנחנו חוששים מהאפשרות שהיתוש יגיע למקומות שהוא לא נמצא בהם, כמו הודו", הסביר ד"ר קפלן. "אנשים יידבקו...ואנשים מגיעים לריו מכל רחבי העולם".

ברזיל נפגעה בצורה הקשה ביותר מווירוס הזיקה, אף שהוא התפשט כבר ל-58 מדינות נוספות. הווירוס גורם למומים בעוברים, שנולדים עם ראשים קטנים ומוח לא מפותח. עד כה דווחו בברזיל 20 אלף מקרים הקשורים לזיקה.

בין החותמים על המכתב נמנים אמיר אטארן מאוניברסיטת אוטוואה, שפרסם מוקדם יותר החודש מכתב במגזין "טיים" שבו קרא לא לקיים את האולימפיאדה; ד"ר ארתור קפלן, מנהל המרכז לאתיקה רפואית באוניברסיטת ניו יורק, וכן לי אינגל וכריסטופר גפני מאוניברסיטת ציריך.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות