אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בגלל ההפסד: גזית גלוב חותכת דיבידנד לראשונה זה 17 שנה צילום: עמית שעל

בגלל ההפסד: גזית גלוב חותכת דיבידנד לראשונה זה 17 שנה

הוצאות מימון כבדות והפסד ממכירת דורי גררו את חברת הנדל"ן המניב להפסד של 278 מיליון שקל ברבעון הראשון לעומת רווח של 376 מיליון שקל ברבעון המקביל. החברות-הבנות האמריקאיות נסחרות מעל לשווי בספרים, אך המצב הפוך באירופה

28.05.2016, 18:54 | אלי שמעוני

החובות הכבדים וההסתבכות בדורי העיקו על תוצאות גזית גלוב ברבעון. חברת הנדל"ן המניב שבשליטת חיים כצמן ודורי סגל סבלה מהוצאות מימון כבדות ומהפסדים ממכירת דורי, שהובילו אותה להפסד של 278 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2016. זאת לעומת רווח של 376 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

קראו עוד בכלכליסט

מצב החברה גרם להנהלה להקטין לראשונה זה 17 שנה את חלוקת הדיבידנד. הדיבידנד שיחולק ברבעון השני עומד על 35 אגורות למניה, ויעמוד בכל 2016 על 1.51 שקלים למניה. זאת בניגוד למדיניות שהוכרזה בנובמבר 2014, שלפיה יחולקו 1.84 שקלים למניה בשנה. זוהי תפנית מהותית בגזית גלוב, שהנהלתה הקפידה במשך כל השנים להגדיל את חלוקת הרווחים לבעלי המניות. הקטנתו השנה מהווה אבן דרך שלילית עבורה.

הכנסות החברה משכירות ברבעון הראשון הסתכמו ב־1.53 מיליארד שקל, לעומת 1.52 מיליארד שקל ברבעון המקביל אשתקד - עלייה קלה של 0.8%.

ה־FFO (רווח נקי בניכוי הפחתות חד־פעמיות) עמד על 135 מיליון שקל בלבד, ירידה של 16% לעומת הרבעון המקביל ב־2015. ה־FFO למניה נפגע אף יותר וצנח ב־23%. זאת בשל הנפקת מניות שנערכה לאחרונה וחילקה את הרווח המצומק על פני היקף גדול יותר של מניות.

אטריום: השווי בספרים עולה על שווי השוק

רוב פעילותה של גזית גלוב מבוצעת על ידי חברות־בנות ציבוריות. גזית גלוב מחזיקה 35% מאקוויטי וואן הפעילה בארה"ב, 39% בפירסט קפיטל שבקנדה, 43% בסיטיקון שפועלת בעיקר במדינות הנורדיות ו־55% באטריום, שמתמקדת במזרח אירופה ובמרכזה.

בנוסף לאחזקתה בחברות הציבוריות פועלת גזית גלוב באופן ישיר בישראל, בגרמניה ובברזיל.

קניון G של גזית גלוב ביקנעם. החברה הקפידה להגדיל את הדיבידנד לבעלי המניות, צילום: פז בר קניון G של גזית גלוב ביקנעם. החברה הקפידה להגדיל את הדיבידנד לבעלי המניות | צילום: פז בר קניון G של גזית גלוב ביקנעם. החברה הקפידה להגדיל את הדיבידנד לבעלי המניות, צילום: פז בר

דו"חותיה של החברה חושפים פער בין שווי השוק של החברות לבין שווין בספרים. בעוד החברות האמריקאיות נסחרות מעל לשווי שלפיו הן רשומות בספרי גזית גלוב, החברות שפועלות באירופה נסחרות מתחת לשווי זה.

הפער השלילי הגדול ביותר הוא באטריום, שבה שווי האחזקה נמוך בכ־ 1.5 מיליארד שקל מהשווי שלפיו היא רשומה בספרים. מנגד, באקוויטי וואן יש פער חיובי של 1.95 מיליארד שקל לעומת השווי בספרים.

מכירת דורי בגלל סכסוך שותפים גררה הפסד

מלבד הוצאות המימון הכבדות סבלה גזית גלוב מהפסד בשל מכירת דורי. בתחילת הרבעון מכרה גזית גלוב במהלך בזק את השליטה בקבוצת ההנדסה דורי. המכירה נעשתה במחיר נמוך במיוחד שיצר לחברה הפסד של 195 מיליון שקל.

דורי נמכרה בתגובה לסכסוך בין דורי לבין משפחת אדלסבורג, שותפתה בתחנת הכוח דוראד. המשפחה רכשה מניות של דורי בבורסה ומנעה מגזית גלוב לבצע הצעת רכש למניות הללו. כשהבחינו בגזית גלוב כי לא ניתן למחוק את המניה מהמסחר, מכרו את המניות לעמוס לוזון ב־9 מיליון שקל בלבד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות