אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחזיקי האג"ח של אפריקה יתפצלו לשתי חזיתות במו"מ להסדר חוב צילום: אוראל כהן

מחזיקי האג"ח של אפריקה יתפצלו לשתי חזיתות במו"מ להסדר חוב

הצבעה של מחזיקי אג"ח כ"ח, שלהם שעבודים חלשים, הפכה את ההחלטה של כלל המחזיקים שתמכו בנציגות אחת. הבנק הרוסי VTB דורש נכסים בשווי 877 מיליון שקל תמורת ויתור על חובו

29.05.2016, 07:29 | גולן חזני

מחזיקי איגרות החוב של אפריקה ישראליקימו שתי נציגויות נפרדות למשא ומתן עם החברה בדרך להסדר חוב. בספירה כוללת של כל המחזיקים הושג רוב לנציגות אחת משותפת לכל שלוש סדרות האג"ח של החברה. ואולם, בהצבעה נפרדת של מחזיקי אג"ח סדרה כ"ח הוכרע כי תוקם נציגות נפרדת.

קראו עוד בכלכליסט

החוב לסדרה כ"ח הוא 594 מיליון שקל והחוב לשתי הסדרות האחרות, כ"ו וכ"ז, הוא 2.63 מיליארד שקל. לסדרות האחרות יש עדיפות על סדרה כ"ח, הן נוכח שעבודים גבוהים יותר והן כי חובה מיועד להיפרע מאוחר מהחוב שלהן. בשל השעבודים החלשים — על מניות החברה־הבת אפי פיתוח — מחזיקי אג"ח כ"ח צפויים להציג עמדה תקיפה יותר מהאחרות במאבק לקראת ההסדר. כבר בשבוע שעבר, יממה לפני ההודעה על יציאה להסדר, הם האשימו את החברה בהעדפת נושים בתשלום ריבית של 32 מיליון שקל למחזיקי כ"ו וכ"ז.

איום על קניון אפימול

 

החברה של לב לבייב עלולה להפסיד את קניון אפימול שבמוסקבה, אשר בבעלותה, כבר השבוע. בדיווח של אפריקה ישראל בנוגע לכניסתה להסדר מול נושיה ציינה כי בכוונתה לבצע עסקת החלפה מול בנק VTB. הבנק הרוסי, שלו חייבת אפי פיתוח 611 מיליון דולר, שלח מכתב ביום חמישי ובו לוחות זמנים לביצוע עסקת ההחלפה. על פי העסקה, אפי פיתוח תמסור לבנק את הקניון, את בניין המשרדים אוזרקובסקיה ואת מלון אקווה מרין, והבנק יוותר על החזר החוב. שווי שלושת הנכסים הללו בספרי אפריקה הוא 877 מיליון דולר, כך שבעקבות העסקה יפחת ההון העצמי של אפי פיתוח ב־266 מיליון דולר. שווי קניון אפימול בספרי אפריקה הוא 685 מיליון דולר, אך בעקבות ירידה בדמי השכירות הוא צפוי לצנוח עד כ־400 מיליון דולר.

לב לבייב ורעייתו בהשקת אפימול, צילום: סיון פרג לב לבייב ורעייתו בהשקת אפימול | צילום: סיון פרג' לב לבייב ורעייתו בהשקת אפימול, צילום: סיון פרג

לבייב יכול להסכים למסירת הנכסים תמורת החוב או לצאת למלחמה בבנק, שינסה לממש את נכסי אפי פיתוח עד לכיסוי החוב. במקרה כזה עלול לבייב לאבד לא רק את שלושת הנכסים במקרה שהבנק יממש אותם במחירים נמוכים יותר, אלא נכסים נוספים של אפי פיתוח.

ההחלפה עדיפה לאפריקה

 

בעקבות המכתב ששלח הבנק חשפה אפריקה לראשונה את הנכסים בעסקת ההחלפה. הבנק הציב ללבייב אולטימטום: עליו להשלים סופית את מסמכי ההחלפה עד 1 ביוני ואת העסקה עד 10 ביוני — או שיוכל למכור נכסים של אפי פיתוח כרצונו עד שיכוסה החוב כלפיו. "אם הבנק יממש את זכויותיו, יש הסתברות גבוהה שהדבר ישפיע באופן מהותי על יכולתה של אפי פיתוח להמשיך בניהול עסקיה, כמו גם על שווי מניותיה", ציינה אפריקה. זו השורה המהותית ביותר בדיווח: עסקת ההחלפה היא האפשרות הכדאית עבורה, ואף שלבייב יאבד במסגרתה את שלושת הנכסים המהותיים של החברה, היא תיוותר ללא חוב נוסף.

אפי פיתוח נסחרת בלונדון, ולפי כללי הבורסה שם, העסקה כפופה לאישור אסיפת בעלי המניות. משום שנותרו כשבועיים בלבד עד השלמת העסקה, אפריקה לא יכולה לזמן אסיפת בעלי מניות. לפיכך היא מנצלת סעיף בתקנות בלונדון שמעניק לחברה בקשיים פיננסיים חמורים פטור מאישור זה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות