אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מדוע הניצחון המשפטי של גוגל על אורקל משמעותי למפתחים

מדוע הניצחון המשפטי של גוגל על אורקל משמעותי למפתחים

חבר מושבעים בסן פרנסיסקו פסק לטובת גוגל לאחר שאורקל תבעה אותה על הפרת זכויות יוצרים במערכת ההפעלה אנדרואיד. אורקל מתכוונת לערער על ההחלטה

29.05.2016, 10:51 | עומר כביר

ניצחון לגוגל: חבר מושבעים פדרלי דחה את תביעת הפיצויים שהגישה אורקל נגד ענקית הטכנולוגיה, לאחר שזו השתמשה, לטענת חברת התוכנה, בחלקים מטכנולוגיית ג'אווה במערכת ההפעלה אנדרואיד ללא רישיון. לו היתה מפסידה בתביעה, גוגל היתה עלולה לשלם פיצויים של עד 9 מיליארד דולר.

קראו עוד בכלכליסט

בעת פיתוח אנדרואיד עשתה גוגל שימוש בכלי הפיתוח של ג'אווה, שבבעלות אורקל, מבלי לשלם תמלוגים לחברה. גוגל טענה בתגובה שהשימוש שעשתה נופל תחת הגנת "שימוש הוגן", שכן היא ניצלה רק כמות זעירה מהתוכן שמוגן בזכויות יוצרים.

אנדרואיד לוליפופ. זו כבר הפעם השלישית שהתביעה מגיעה לבית המשפט, צילום: ויקיפדיה אנדרואיד לוליפופ. זו כבר הפעם השלישית שהתביעה מגיעה לבית המשפט | צילום: ויקיפדיה אנדרואיד לוליפופ. זו כבר הפעם השלישית שהתביעה מגיעה לבית המשפט, צילום: ויקיפדיה

אורקל תבעה, ובמשפט שנערך בבית המשפט המחוזי הפדרלי בסן פרנסיסקו, שהסתיים ב-2012, קבע חבר מושבעים שגוגל הפרה את זכויות היוצרים של אורקל. ואולם בית המשפט ביטל את הפסיקה אחרי שהשופט בתיק, וויליאם אלסופ, פסק שלא ניתן לרשום זכויות יוצרים על תוכנה. ב-2014 הפך בית דין לערעורים קביעה זו, ואחרי כמה גלגולים חזרה הסוגיה לבית המשפט פדרלי בסן פרנסיסקו.

כעת דחו המושבעים את טענות אורקל להפרת זכויות יוצרים ופסקו שהשימוש של גוגל בג'אווה נופל תחת הגנת שימוש הוגן. אורקל מתכננת לערער על ההחלטה, אך משפטנים אמרו לבלומברג שהחברה תתקשה להפוך את ההחלטה בערכאה גבוהה יותר.

אנליסט IDC אל הילווה אמר לסוכנות הידיעות שההחלטה היא בשורות טובות לעשרות אלפי מפתחי וחברות תוכנה, שכן היא תאפשר להם לשלב בפיתוחים שלהם קוד שמסייע להתקשורת בין פלטפורמות תוכנה. "הרבה אנשים נשמו לרווחה", הוא אמר.

פרופ' טיילר אוצ'ואה מבית הספר למשפט של אוניברסיטת סנטה קלרה, שעוקב אחרי הסכסוך המשפטי מאז 2010, אמר לבלומברג: "הפסיקה תסייע לחברות לדעת שהן פועלות בצורה הוגנת, ושהן עתידות לנצח אם תוגש נגדן תביעה על הפרת זכויות יוצרים".

מאורקל נמסר בתגובה: "אנחנו מאמינים שגוגל פיתחה את אנדרואיד באמצעות העתקה לא-חוקית של טכנולוגיית ליבה של ג'אווה. אורקל הגישה את התביעה כדי לעצור את ההתנהגות הלא-חוקית של גוגל. אנחנו מאמינים שיש מספר עילות לערעור".

מגוגל נמסר: "הפסיקה שלפיה אנדרואיד עושה שימוש הוגן בכלי הפיתוח של ג'אווה היא ניצחון לאקוסיסטם של אנדרואיד, לקהילת מתכנתי ג'אווה ולמפתחי תוכנה שמשתמשים בשפות פיתוח פתוחות וחופשיות על מנת לבנות מוצרים צרכניים חדשניים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
לא ממש. אפל וסמסונג, למשל, התכתשו לא מעט
לא ממש. אפל וסמסונג, למשל, התכתשו לא מעט סביב ענייני זכויות יוצרים. קצת מגוחך לטעון שאחת מהן מתדרדרת טכנולוגית. להערכתי, כל משפטי זכויות היוצרים מנוהלים על ידי החלקים הלא-טכנולוגים בארגונים - משפטנים, אנשי פיתוח עסקי וכו' - ואין להם קשר אמיתי לטכנולוגיה של החברה.
BlueBlowdryer  |  02.07.16
3.
זה מאוד משנה למפתחים
אם אורקל היתה מנצחת ... מפתחי תוכנה כל הזמן משתמשים בממשקים קיימים ולפעמים מפתחים מימוש שונה לממשק קיים. ברגע שבית המשפט מכיר בכך שממשק מוגן בזכויות יוצרים, גם אם הוא פתוח, וניתן לתבוע על שימוש בו זה פתח לאינסוף תביעות. באופן כללי חברות קטנות ומפתחים עצמאיים פשוט לא מסוגלים להתמודד עם שום תביעה משפטית, גם אם הם היו יכולים לנצח בה בסופו של דבר. זה היה עלול להיות תקדים מאוד מאוד מסוכן.
א  |  29.05.16
2.
הכתב משתדל, אבל מדובר בנושא די טכני ודי מורכב
ג'אוה פותחה ע"י סאן ונרשמה "כחופשית". מה בדיוק חופשי זה פתח לדיונים. אורקל קנתה את סאן עם הזכויות לג'אוה. גם סאן וגם אורקל מכרו רשיונות לשימוש במנועים של ג'אוה שפותחו על ידן. גורמים בקהילת הקוד הפתוח מימשו מנועים חופשיים לג'אוה. לא ברור עד כמה ברשיון ועד כמה לא. בגלל שלאורקל היה אינטרס לדחוף את ג'אוה ולא היה שום גורם משמעותי לתבוע ממנו כסף היא לא התנגדה. גוגל פיתחה את אנדרואיד על בסיס ההגדרות של ג'אוה ומנוע מקהילת הקוד הפתוח. היא לא העתיקה קוד מהמנוע של אורקל אבל היא כן שכפלה את הממשקים. עסקי הרשיונות והמנועים של אורקל דעכו בגלל ההצלחה הפנומנלית של אנדרויד (או מסיבה אחרת). אורקל תבעה תחת הטענה שהממשקים מוגנים בזכויות יוצרים.
א  |  29.05.16
לכל התגובות