אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"הרבה גלריות הן של נשות יהלומנים משועממות" צילום: טל שחר

"הרבה גלריות הן של נשות יהלומנים משועממות"

המאפר ירין שחף החליט להגשים חלום ולפתוח גלריה לאמנות. לרגל המאורע הוא מספר על האהבה שלו לתחום ולא חוסך ביקורת מעולם האמנות ומהקהל: "אנשים תולים פוסטר מאיקאה במקום תמונה מקורית"

30.05.2016, 08:42 | אלעד בילו
"סליחה על ההכללה, אבל במקרים רבים בעלות גלריה הן נשות יהלומנים משועממות", אומר המאפר ובעל בית הספר למקצועות האיפור ירין שחף, "כלומר, במקרה השוביניסטי הזה הבעל הוא העשיר, האשה נורא רצתה עסק, היא מחוברת לאמנות ופתחה גלריה. זה לא ממש רווחי אבל זה מסוג עסקי הנשמה למיניהם. לעומת זאת יש שחוסכים שקל לשקל ומקימים גלריות מהממות עם אמירה, ונכון שהן נמצאות בדרום תל אביב אבל הן יופי של מקומות, לא הגלריות של בן יהודה של אשת היהלומן. ואני באיזשהו מקום באמצע, אני נותן בית לאמנים ונהנה מזה".

בעוד כמה ימים יציין שחף 30 שנה של הדרכה ולימוד איפור. לרגל המאורע החליט לממש חלום ולהעניק לעצמו גלריה. לפני חצי שנה עבר בית הספר שלו לבניין שלם בשכונת מונטיפיורי בתל אביב (הנושא את השם "בית ירין שחף"), ובקומתו השלישית נפתח עכשיו חלל לאמנות בשם Pass, Port .

ירין שחף, צילום: טל שחר ירין שחף | צילום: טל שחר ירין שחף, צילום: טל שחר

באמצעות הגלריה הוא רוצה להנגיש את האמנות. "לכולם יש בתים ולכולם יש קירות", הוא מסביר, "וכשאני מבקר אצל אנשים אני שואל את עצמי מה הם תולים. חלקם תולים תמונות של ילדים וסבתא וזה בסדר גמור. מדי פעם יש צייר במשפחה שצייר אגרטל עם פרח וזה בסדר גמור. חלקם קונים פוסטרים באיקאה. מעבר לאלמנט הפטריוטי של לפרנס אמן רעב מהארץ, הם יכולים לקבל לעצמם תמונה יפהפייה שהיא רק שלהם, במקום פוסטר כזה שיש באלף בתים בארץ ובשבדיה".

"יום אחד כשימות האמן אולי התמונה תהיה שווה יותר, אז למה פוסטר מאיקאה?", ממשיך שחף. הוא סבור שעוד לא ברור איך אמנות מקורית תוכל לגבור על פוסטר מאיקאה, אבל "זה פיצוח שבא לי לטפל בו".

שחף מוכר כמאפר מוכשר הפועל בעיקר בישראל ובברלין. עוד לפני שהקים את בית הספר שלו ב־1986 עבר בהפקות אופנה, פרסומות וסרטים, אבל אמנות תמיד היתה תחביב שלו.

רישום של יובל ישראלי רישום של יובל ישראלי רישום של יובל ישראלי

"גלריות, פתיחות, סגירות, אני חי ונושם את זה", הוא מגלה. הוא לא מחפש להרוויח מהגלריה. הוא ישמח אם יקנו ממנו אמנות, אבל הוא סבור ש"אם נמכור עבודות זה יהיה ברמת נס". יותר מהכל חשוב לו לתמוך באמנים. "באולם הזה יכולתי להקים סלון כלות, כלכלית היה הרבה יותר כדאי. יש מעט גלריות שבאמת מוכרות ושורדות במבחן הזמן", הוא מוסיף, "כל השאר נעלמות". כרגע הגלריה שלו רק מציגה ולא מייצגת או מטפחת אמנים, אבל "נראה מה יהיה בשנה הבאה", הוא אומר.

ציור ועור שמנוני

הפגישה שלנו מתקיימת ביום שישי ב־11 בבוקר. שכונת מונטיפיורי עדיין מנמנמת, אבל בית הספר של שחף שוקק חיים, מלא בצעירות הלומדות איפור. בין שיעור ב'עור בוגר' לשיעור ב'הצלחה עסקית', בטיפוס במדרגות בדרך לגלריה תלויות יצירות רבות שיצר שחף עצמו. בינתיים במעלית מודבקים טקסטים דוגמת "עדיף במדרגות, יפה בדרך" או "רד/י ברגל! חוויות יפות בדרך".

סגנון עבודותיו המקשטות את המסדרונות הוא קולאז'ים דאדאיסטיים צבעוניים ואבסטרקטיים עם פזילה לגיבורי־על. הוא מעולם לא הציג את ציוריו ("ואני לא דוחף לכיוון הזה"), ובגלריה עצמה "אין פיפס של ציור שלי". הוא גם לא אוצר את התערוכה. "אין לי סיי בבחירה של הדברים", מסביר שחף, "לי יש תדמית של מורה לאיפור וזה ייראה קצת שעטנז לאנשים, מה פתאום הוא אוצר? אולי מדי פעם ייכנס הטעם האישי שלי אבל הניהול האמנותי של אוצר מקצועי".

צילום של ברק רובין, צילום: ברק רובין צילום של ברק רובין | צילום: ברק רובין צילום של ברק רובין, צילום: ברק רובין

לאוצר הגלריה הוא מינה את ליאב מזרחי — אמן, מורה ואוצר עצמאי בעל שם. פרויקט ידוע שאצר מזרחי היה מחווה לאמן הגרמני ג'וזף בויס בסוף השנה שעברה: שבע תערוכות על פועלו והשפעתו על האמנות הישראלית שהציגו במקביל.

דאעש בגלריה

התערוכה הראשונה בגלריה, המוצגת בימים אלו ועד 1 ביולי, נקראת "סודותיה של איזיס". זוהי תערוכה קבוצתית "המשחקת על משחק המילים של ISIS (דאעש)", הוא מסביר, ומשלבת שני רעיונות המלווים את האנושות: יצירת חיים וזריעת מוות.

האמנים השונים בתערוכה חוקרים את הדואליות הזו בטכניקות שונות של ציור, וידיאו ארט וצילום. בין המשתתפים אפשר למצוא את אסי משולם, זוכה פרס שרת התרבות; מרב סודאי, שעבודותיה נמצאות באוספים מוזיאליים ופרטיים רבים; והצייר צוקי גרביאן, מרצה בבית הספר לרישום וציור פיגורטיבי "התחנה" בתל אביב.

מחירי העבודות נעים בין 1,500 ל־30 אלף שקל. ומה באשר לאמנות בביתו הפרטי של שחף? "רכשתי פה ושם כמה יצירות של אריק ונונו, שהוא ריאליסט מקסים, ויש סופרת ששמה ענת עינהר והיא גם מציירת. כל הכריכות של ספריה הן עבודות שלה והיא מציירת מדהים, אבל היא ממש לא פושרית לעצמה, אז קניתי חמש עבודות שלה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות