אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד הכלכלה לקראת דיון על שדה בריר: אין ראייה שעובדי כיל חולים יותר בסרטן צילום: ענר גרין

משרד הכלכלה לקראת דיון על שדה בריר: אין ראייה שעובדי כיל חולים יותר בסרטן

בדיקה של משרד הכלכלה לבקשת שר הבריאות לא מצאה נתונים שעובדי רותם אמפרט של כיל סובלים מסרטן יותר משאר האוכלוסייה. הנתונים אמנם חלקיים אבל נותנים גב לטענת כיל שרוצה לאפשר לה לכרות פוספטים בשווי של 60 מיליארד שקל ליד ערד

30.05.2016, 07:01 | מיקי פלד וספי קרופסקי

נתונים חדשים שמתכוון משרד הכלכלה להציג היום בפני חברי הכנסת של ועדת הכלכלה ינסה לתת גב לכריית הפוספטים של כיל בשדה בריר שליד ערד. בדיקה של הרפואה התעסוקתית הראשית של משרד הכלכלה, ד"ר לובה פושנוי הראתה כי אין לה אינדיקציות לכך שעובדי רותם אמפרט – החברה הנכדה של כיל שעוסקת בכריית פוספטים – חולים יותר בסרטן או מחלות נשימה מאשר האוכלוסיה הכללית. במסמך שחיברה כותרת ד"ר פושנוי כי ללא האינדיקציות מהשטח אין לה את היכולת לקבוע מה מצב התחלואה בקרבו עובדי רותם. משרד הכלכלה הוא מהתומכים הבולטים במתן אישור הכרייה לכיל בשדה בריר בשל ההשלכות הכלכליות של הכרייה בשדה, שכולל פוספטים בשווי של 60 מיליארד שקל.

קראו עוד בכלכליסט

הבדיקה של ד"ר פושנוי נעשתה לאחר בקשה של שר הבריאות יעקב ליצמן, שמוביל את המאבק בכרייה. אלא שליצמן ביקש ממשרד הכלכלה לקבל מכיל נתונים על תחלואת העובדים באופן ישיר, בעוד ד"ר פושנוי טוענת כי אין לה סמכות לכך והיא מסתמכת על דיווחים שוטפים על מצב הבריאות של העובדים, לדוגמה באמצעות המרפאות, תלונות עובדים, תביעות לביטוח לאומי להכרה כנפגעי עבודה וכדומה. בנוסף, למשרד הכלכלה אין נתונים על גמלאים של רותם אמפרט שמתגלים בגופם סרטן או מחלת נשימה, בין שכתוצאה מהעבודה במכרה ובין שלא.

שר בריאות יעקב ליצמן, צילום: אלכס קולומויסקי שר בריאות יעקב ליצמן | צילום: אלכס קולומויסקי שר בריאות יעקב ליצמן, צילום: אלכס קולומויסקי

משרד הכלכלה הוא מהתומכים הבולטים במתן אישור הכרייה לכיל בשדה בריר בשל ההשלכות הכלכליות של הכרייה בשדה, שכולל פוספטים בשווי 60 מיליארד שקל.

הכרייה בשדה בריר היא אחד המאבקים המשמעותיים ביותר שיש לכיל כיום מול רשויות המדינה, במקביל כמובן למאבק על הארכת הזיכיון לכרייה בים המלח. לטענת כיל, אם רותם אמפרט לא תקבל את אישורי הכרייה, תיאלץ החברה להיסגר ולפטר מאות עובדים, לא כולל הפגיעה הקשה ביצוא הישראלי ובכלכלת הנגב. מנגד, המתנגדים שרובם מגיעים מערד, כסייפה והפזורה הבדואית חוששים מההשלכות הבריאותיות של הכרייה ומסתמכים על מחקר של מומחה אמריקאי שבדק עבור משרד הבריאות את ההשלכות ומצא כי המשמעות היא תוספת של עוד נפטר אחד בערד בכל שמונה שנים.

בדצמבר אישרה המועצה הארצית לתכנון ובנייה את הכרייה, ולמעשה עתה המועצה עצמה היא זו שגם אמורה לתכנן איך תתבצע הכרייה. ברגע שהמועצה תאשר את התוכנית המפורטת כיל למעשה תוכל להכין את התוכניות שלה ולקבוע לוח זמנים לעלייה על הקרקע, שאמורה לכלול גם שנה של פיילוט שבו ייבדק אם יש כמות מסוכנת של חלקיקים מהמכרה שמגיעה לבתי התושבים בערד וכסייפה.

הדיון היום בוועדת הכלכלה ייערך על רקע איומו של יו"ר הוועדה איתן כבל שלא לאשר את הכרייה כל עוד לא יוכח שאין פגיעה בריאותית בתושבי ערד והסביבה. עם זאת, למעשה לכבל יהיה מאוד קשה לכפות את עצירת הכרייה, ראשית משום שהנושא לא דורש את אישור הוועדה, ושנית מכיוון שלא ברור אם יהיה לו רוב לכך, מאחר שכל משרדי הממשלה ושריהם תמכו בכרייה מלבד משרדי הבריאות והביטחון.

במשרד הבריאות הבהירו כי "אין שינוי בעמדתם בעניין שדה בריר וכי האחריות על קיום התסקיר היא על המשרד להגנת הסביבה בהתייעצות עם משרד הבריאות, וכי טרם הוגשה דרישה קונקרטית מפורטת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
מכרה בבריר יסכן את תושבי העיר
הר בריר נמצא 3.8 ק"מ מראשוני הבתים בערד, אבל לחברת רותם אמפרט אין בעיה לעוות את האמת ולציין שהר בריר נמצא במרחק רב יותר ולהעלים מהמפות שהגישו שכונה גדולה בכניסה לערד, שכונת גבים, הכל כדי לעוות את המציאות לפי רצונם. זה גם לא מנע מיו"ר ועד עובדי רותם אמפרט, משה חדד, לצעוק בדיון "ערד מתה" - אז משה הבאר שבעי הלא יקר בכלל, ערד חיה וקיימת, שוקקת חיים ויש בה את האוויר הטוב בארץ ואווירה מעולה. ערד תמות אם יהיה מכרה, תמות מסרטן. לכי"ל יש עתודות כרייה לעוד 30 שנה גם בלי בריר, אפשר לכרות במקומות בהם כורים היום רק יותר לעומק, אפשר לכרות בהר נשפה, אבל אסור לכרות בבריר, אסור להקריב את בריאות תושבי ערד על מזבח הרווחים להנהלת כי"ל ולעידן עופר. "בריר: לא ניתן לזה לכרות" וזה לא יקרה.
ערדניקים רוצים לנשום , ערד  |  31.05.16
3.
רופאי בריאות הציבור: משרד הכלכלה מפזר "מסך עשן"
ההסתדרות הרפואית בישראל איגוד רופאי בריאות הציבור 29/05/2016 התייחסות איגוד רופאי בריאות הציבור של הר"י למענה משרד הכלכלה והתעשייה לפניית שר הבריאות מפברואר 2016בנושא "נתוני תחלואה של עובדי רותם-אמפרט . התייחסות משרד הכלכלה והתעשייה לפניית שר הבריאות מעידה כי משרד הכלכלה אינו דואג לאינטרס הציבורי ואיננו מהסס לפזר "מסך עשן" בסוגיה קרדינלית. תוכן ותזמון מענה משרד הכלכלה לקראת הדיון החשוב מחר בועדת הכלכלה נועד להסתיר את המחדל באי ביצוע תסקיר השפעה על הבריאות לפני קבלת ההחלטה על אישור כריית פוספטים בשדה בריר. לא ניתן כלל להסיק מתחלואת עובדי רותם-אמפרט לפגיעה הצפויה לתושבי ערד והאיזור מהקמת מכרה הפוספטים ורק תסקיר השפעה על הבריאות מקיף ובלתי תלוי יכול לבסס קבלת החלטות מבוססת נתונים. במכתבה של הרופאה התעסוקתית הראשית לא צורפו כל נתונים. יתר על כן, כפי שציינה, אין בידם סמכות לקבלת נתוני תחלואה בקרב עובדים באופן כללי, כלומר אין למשרד הכלכלה נתונים מלאים אלא נתונים חלקיים ביותר מהמרפאות התעסוקתיות, שלא הוצגו. לכן טענתה כי "לפי הנתונים הנמצאים בידינו לא נמצאה אינדיקציה לעודף התחלואה התעסוקתית..." היא טענה מופרכת ונטולת אחיזה במציאות או ביסוס מדעי כלשהו. לא צורפה שום השוואה המאפשרת בחינה של טענה זאת ולא נבדקו כלל תחלואות רלוונטיות ותחלואת סרטנים ספציפיים. המסמך הפנימי שצורף והוכן על ידי חברת כי"ל טועה ומטעה באופן מכוון. השיטות האפידמיולוגיות שגויות, לא נותחו נתוני התחלואה הרלוונטים ואין כלל השוואה לאוכלוסיית עובדים, שלרוב בריאה יותר ("אפקט העובד הבריא)" אלא לאוכלוסייה הכללית. בדיקה אמיתית של תחלואת עובדי רותם-אמפרט מחייבת איסוף נתונים מתאימים ומלאים ושימוש בשיטות אפידמיולוגיות מתאימות על ידי מומחים בלתי תלויים באפידמיולוגיה/בריאות הציבור, ופרסום התוצאות באופן שקוף המאפשר בקרת עמיתים והציבור. ברור כי במקרה זה לא בוצעה בדיקה שכזאת. אנו חוזרים וממליצים לאמץ את עמדת משרד הבריאות שלא לאשר את כריית הפוספטים בשדה בריר בשל הפגיעה הבריאותית בתושבים עקב הכרייה העתידית, ולקדם חקיקה שתעגן את נושא ביצוע תסקירי השפעה על הבריאות בתהליכי תכנון. בברכה פרופ' נדב דוידוביץ', יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור ד"ר חגי לוין, מזכיר איגוד רופאי בריאות הציבור
יעקב לקס , ערד  |  31.05.16