אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דובר הטוטו לשעבר: "צריך שמים פתוחים בהימורים" צילום: ישראל יוסף

דובר הטוטו לשעבר: "צריך שמים פתוחים בהימורים"

מדינות אירופה מסירות בזו אחר זו ובקצב מהיר את החסמים האחרונים ומאפשרות לגופים מסחריים להתחרות במונופולים הממשלתיים על ההימורים באינטרנט. ומה קורה בישראל? מפגרים מאחור ובגלל זה הספורט סובל

31.05.2016, 09:10 | ברוך דגון

הטוטו הוא מקור ההכנסה העיקרי של הספורט בישראל. הכנסות הטוטו עמדו ב־2015 על כ־3 מיליארד שקל, שהניבו הכנסה נטו לספורט של כ־555 מיליון שקל. ביחד עם הסכמים שיווקיים, העביר הטוטו לספורט הישראלי כ־650 מיליון שקל, שאמורים לכלכל כ־3,300 קבוצות, אגודות ואיגודים ביותר מ־60 ענפי ספורט, וגם להוות מקור כספי לבניית מתקני ספורט בכל רחבי הארץ.

קראו עוד בכלכליסט

חסות ווינר בליגת העל. יש יותר כסף בחסויות מחברות מתחרות, צילום: ראובן שוורץ חסות ווינר בליגת העל. יש יותר כסף בחסויות מחברות מתחרות | צילום: ראובן שוורץ חסות ווינר בליגת העל. יש יותר כסף בחסויות מחברות מתחרות, צילום: ראובן שוורץ

אם נוסיף את הכנסת מפעל הפיס, נגיע להכנסות של 10 מיליארד שקל בשנה מהימורים חוקיים בישראל.

במקביל, על פי נתוני המשטרה מגלגל שוק ההימורים הלא חוקיים בארץ כ־15 מיליארד שקל בשנה, מחציתם מהימורי ספורט. חלק מכספים אלה מעודדים פעילות עבריינית מקיפה והלבנת הון ומגיעים לידיים פרטיות בלבד. כמה הספורט הישראלי מקבל מההימורים הללו, שחלקם מתבצעים באתרים לגיטימיים לחלוטין בחו"ל? כלום.

מרוצי סוסים. חוק המועצה להסר ההימורים הספורט נחקק לפני 50 שנים, ונערכו בו אך שינויים מעטים בעיקר כדי להתאימו לווינר ולמירוצי הסוסים רייסר החדשים יחסית, צילום : אם סי טי מרוצי סוסים. חוק המועצה להסר ההימורים הספורט נחקק לפני 50 שנים, ונערכו בו אך שינויים מעטים בעיקר כדי להתאימו לווינר ולמירוצי הסוסים רייסר החדשים יחסית | צילום : אם סי טי מרוצי סוסים. חוק המועצה להסר ההימורים הספורט נחקק לפני 50 שנים, ונערכו בו אך שינויים מעטים בעיקר כדי להתאימו לווינר ולמירוצי הסוסים רייסר החדשים יחסית, צילום : אם סי טי

300 מיליארד  דולר בשנה

על פי דו"ח של ארגון ההגרלות וההימורים העולמי WLA מגלגל שוק ההימורים וההגרלות העולמי, הכולל כ־150 מפעלי הימורים לאומיים מיותר משמונים מדינות, כ־300 מיליארד דולר בשנה. מפעלים לאומיים אלה שומרים על רווחיות גבוהה מאוד ומשכילים להפוך כ־29% מההכנסות לרווחים. זאת בעוד, שהטוטו הישראלי "משיג" רווח נטו של כ־18% אחוז מכלל הכנסותיו ומפעל הפיס מתקרב לממוצע העולמי עם רווח של כ־24%.

הטוטו ב-2015 הטוטו ב-2015 הטוטו ב-2015

במשך שנים רבות היו הארגונים הלאומיים השחקן היחיד בזירה והממשלות שמרו בקנאות אדוקה על ביצת המזומנים הזאת. הכניסה המהירה של מפעילי הימורי האינטרנט, שפעלו מעל ומתחת לרדאר הרגולטורי, אילצה את הממשלות לנקוט מדיניות חדשה ועדכנית, התואמת את הנעשה בפועל בעולם ההימורים, שבו לא ניתן עוד כמעט לאכוף בכוח החוק הימורים וירטואליים חוצי גבולות.

לפיכך, מדינות אירופה מסירות בזו אחר זו ובקצב מהיר את החסמים האחרונים ומאפשרות לגופים מסחריים להתחרות במונופולים הממשלתיים על ההימורים באינטרנט. מאחורי פעילות אקטיבית זו עומדת מדיניות חד־משמעית, המגובה ע"י מוסדות האיחוד האירופי, לנקז את כספי ההימורים באינטרנט, שחורגים מתוך הגבולות הגיאוגרפיים של המדינות, לתועלת הציבור.

רישיונות הימורים.

כיצד עושים זאת? באמצעות תחרות ממוסדת, מפוקחת ומבוקרת מטעם המדינה, שתבטיח כי ההימורים באינטרנט ייעשו באורח חוקי וציבורי והמדינה תפיק מהם את מלוא זכויותיה לתועלת הספורט כולו.

באופן מעשי מדובר על מתן רישיונות למפעילים פרטיים, שנוטלים על עצמם התחייבות לעמידה מלאה בתנאי רגולוציה ברורים וקשוחים, בדומה למונופול הממשלתי, ומפרישים חלק נכבד מהכנסותיהם לקופת המדינה באמצעות דמי רישוי ומיסוי.

בצרפת הונפקו חמישה רישיונות להפעלת הימורי ספורט באינטרנט, שניים מהם ניתנו למפעילים ממשלתיים ושלושה למפעילים פרטיים.

בספרד ניתנו 15 רישיונות, שהניבו כבר ברבעון הראשון של השנה גידול של 6% בסך ההכנסות מהימורי האינטרנט.

הולנד, שוודיה , גרמניה ופורטוגל כבר הכינו את הרגולציה המתאימה ויפתחו עוד השנה את המכרזים למפעילים הפרטיים. ממשלת הולנד אף אילצה את שני המונופולים הממשלתיים להתאחד למפעל לאומי אחד גדול כדי להיערך לתחרות הצפוייה מול המפעילים הפרטיים.

בבריטניה מופקדים כל ההימורים בידי מפעילים פרטיים בלבד, לרבות הלוטו הלאומי קאמלוט. גם טורקיה כבר פרסמה מכרז להפרטת הלוטו והטוטו הלאומי ואילו יוון מכרה את המפעל הלאומי אופא"פ לגורמים פרטיים. בפינלנד, השומרת עדיין בקנאות על מונופול ההימורים שלה, כבר נערכים לקראת " השלב הבא", וכפו בצו ממשלתי איחוד בין שני המפעלים הלאומיים.  

אם נוסיף את הכנסת מפעל הפיס, נגיע להכנסות של 10 מיליארד שקל בשנה מהימורים חוקיים בישראל.  ההימורים הלא חוקיים מגלגלים 15 מיליארד שקל, צילום: shutterstock אם נוסיף את הכנסת מפעל הפיס, נגיע להכנסות של 10 מיליארד שקל בשנה מהימורים חוקיים בישראל. ההימורים הלא חוקיים מגלגלים 15 מיליארד שקל | צילום: shutterstock אם נוסיף את הכנסת מפעל הפיס, נגיע להכנסות של 10 מיליארד שקל בשנה מהימורים חוקיים בישראל.  ההימורים הלא חוקיים מגלגלים 15 מיליארד שקל, צילום: shutterstock

ישראל? מאחורי כולם

והיכן ישראל? נשארה מאחור. חוק המועצה להסדר ההימורים הספורט נחקק לפני 50 שנים, ונערכו בו אך שינויים מעטים בעיקר כדי להתאימו לווינר ולמירוצי הסוסים רייסר החדשים יחסית. ברוב מגזרי המשק חלו מהפכות ותמורות, אך בכל הקשור להימורים הקפיד השלטון לעצום עיניים ולקדש את הקיים: דואופל של שני מפעלים, האחד בתחום ההימורים והשני, הפיס, בתחום ההגרלות. שניהם, אגב, מפוקחים ע"י משרד האוצר, מה שיוצר לעתים אבסורד לא מובן, כמו העובדה שהטוטו מחזיק בידיו היתר להפעיל הימורים באינטרנט ואילו מנוע מכך.

בדומה לשוק הגז ושוק התקשורת, הגיעה, אפוא, העת לפתוח לתחרות את שוק הימורי הספורט המקוונים בישראל. הכוונה היא להעניק שלושה-ארבעה רישיונות להפעלת הימורים בידי מפעילים פרטיים, כשבכל מקרה יובטח רישיון אחד לטוטו.

היתרונות הם ברורים. הדבר יביא, ללא ספק, להגדלת תקציבי הספורט והרחבת התמיכה בספורטאים (וגם את החסויות בספורט). הכנסות הטוטו מהימורי אינטרנט עומדות על כ־400 מיליון שקל בלבד בשנה. על פי הערכות, התחרות תביא להגדלת נתח שוק זה לכמיליארד שקל בשנה הראשונה ובהמשך אף ל־3-2 מיליארד שקל בשנה. התוצא: הגדלת ההקצבות לספורט הישראלי ליותר ממיליארד שקל בשנה.

פתיחת השוק לתחרות תסייע במאבק בהימורים הלא חוקיים ע"י ניוד כספים לא חוקיים לשוק החוקי, היא גם תעודד תחרותית בשוק הההימורים בישראל , באופן שמי שמשתתף בהן יגדיל את סיכויי הזכייה שלו ויוכל למקסם את הכנסותיו.

יתרונות נוספים

יישום מדיניות "השמים הפתוחים" בשוק ההימורים צריך להיעשות על בסיס העקרונות הבסיסיים הבאים:

1. מכרז לבחירת המפעילים.

2. אי־פגיעה בפעילות הקיימת של הטוטו; הרישיונות יינתנו לפעילות אינטרנטית בלבד (ממילא 88% מהכנסות הטוטו נובעות מהתחנות).

3. הקפדה על יישום מדיניות של משחקים באחריות מצד כל המפעילים, לרבות מניעת הימורי בני נוער ומניעת התמכרויות

4. הקמת מינהלת לפיקוח על הימורי האינטרנט (בדומה לרשות השניה לרדיו וטלוויזיה), שתממומן מהכנסות בעלי הרישיון.

5. כל המפעילים יחויבו להעביר חלק מוגדר מהכנסותיהם לתועלת הציבור בדרך של מיסוי או תרומה ישירה לקהילה

6. מתן היתר לכל המפעילים להפעיל "הימורים חיים", המהווים את אחד ממנועי הצמיחה העיקריים של ההימורים המקוונים.

הכותב שימש כדובר הטוטו וכממונה בו על הקשרים הבינלאומיים

איציק לארי, מנכ"ל הטוטו. "הטוטו הוא אחד הגופים היעילים במשק" איציק לארי, מנכ"ל הטוטו. "הטוטו הוא אחד הגופים היעילים במשק" איציק לארי, מנכ"ל הטוטו. "הטוטו הוא אחד הגופים היעילים במשק"

תגובת הטוטו: "הטוטו ערוך ומוכן לתחרות"

הטוטו הוא אחד הגופים היעילים במשק, המעסיק כ־150 עובדים בלבד, ומגלגל מחזור של למעלה מ־3 מיליארד שקל, בפעילות קמעונאית ואונליין. 85% מהכנסות הטוטו חוזרות לציבור – אם זה כפרסים וזכיות ואם זה בהשקעות בקידום הספורט בישראל.

הנתונים המתוארים בטור באשר למדינות העולם מטעים, שכן בכל מדינה ובכל ארגון יש רגולציה שונה והסדר הימורים אחר. בנוסף, הרווחיות בהימורי הספורט נמוכה יותר מאשר בהגרלות ובלוטרי, אולם בעוד שברוב מדינות אירופה משחקי ההגרלות והספורט נמצאים תחת גוף אחד המציג רווחיות אחת, בארץ הגופים נפרדים, וצריך להשוות בין הרווחיות של סוגי הפעילות עצמה ולא בין גוף לגוף (בבחינת השוואה בין תפוחים לתפוזים). במקרה זה, הריווחיות שמציג הטוטו, בהשוואה להימורי הספורט בעולם, הינה מהטובות.

קריאתו של כותב הטור לקיים תחרות בשוק ההימורים באינטרנט הינה בגדר התפרצות לדלת פתוחה. בשנים האחרונות הטוטו אימץ לעצמו סטנדרטים עסקיים ומתנהל כחברה עסקית לכל דבר השרויה בשוק תחרותי - ההימורים הבלתי חוקיים, בעיקר באון ליין, מהווים תחרות לכל דבר למוצרי הטוטו. על כן הטוטו ערוך ומוכן כבר היום לתחרות בתחום זה ומברך עליה.

חשוב רק לזכור שתחרות צריכה להתקיים, כפי שכותב הטור ציין, בתנאים שווים לכולם (להבדיל מהמצב כיום): ברמת הרגולציה, המיסוי, אחוזי ההעברה לספורט וכמובן היצע המוצרים שניתן להציע ובראשם לייב בטינג – הימורים תוך כדי משחק.  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

2 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
הטוטו זה חברה של שרלטנים ויצחק לארי בראשה
יחסי תמורה על הזכיות במשחקים הכי נמוכות בעולם חסימת רוב המשחקים לסינגל או לדאבל אין הימור רץ אי אפשר לקחת משחק +סה"כ שערים באותו הטופס ממתי יש תיקו בכדורסל ולא ליין שהוא חצי נקודה שלא יהיה תיקו ? אה כן בטוטו יש איפה אסור לשלוח סינגל תחרות מי יקלע יותר נקודות או יותר שלשות ? רק בטוטו ממתי מקבלים יחס 1.15 על משחק ? אהה כן בטוטו למה אין דאבל שערים +משחק ? למה אין הימור תיקו לא מפסיד ? בקיצור זה לא חברת הימורים אלה חברת נוכלים הגיע הזמן להחזיר את צ'נדלר לשוק בישראל או את bet365 בושה למדינה שיש חברה כמו הטוטו זה לא חברת הימורים אלה חברה של גנבים
עידן , בת ים  |  31.05.16
1.
חפש את האינטרס...
מכיוון שהאיש הוא בעל אינטרס (בעבר בוודאות), היה נכון לציין את זה בכתבה, או לפחות לשאול אותו על עסקיו בתחום. האם הוא מייצג מישהו?? האם הוא מושקע ברמה האישית בעניין. ולעצם היתרונות - ההימורים בעולם יוצאים מהתחנות לכיוון האינטרנט, כך שצפויה לדעתי גם עלייה באחוזי השימוש בהימורים מקוונים גם בארץ. כאשר בוחנים את העניין, צריך לקחת בחשבון את הנושא. אחוזי השימוש באינטרנט יעלו גם בטוטו מתי שהוא בזמן הקרוב....12% הם אחוזי שימוש נמוכים מאוד, גם במדינות בעלות מסורת של הימורים בתחנות. למשל באנגליה.
גורמט , חיים ונושמים  |  31.05.16