אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חוק העמותות "השקוף": סלומינסקי מסרב לחשוף את השמות צילום: עומר מסינגר

חוק העמותות "השקוף": סלומינסקי מסרב לחשוף את השמות

לטענת יו"ר ועדת חוק וחוקה הוא מעוניין ״לעבוד בראש נקי ולחוקק חוק אוניברסלי״; ח"כ מיכל רוזין: "מבעד לאצטלת השקיפות נחשפת הרדיפה הפוליטית מבית סמוטריץ', אילטוב וחבריהם’'

01.06.2016, 20:07 | רוני זינגר

יו״ר ועדת החוקה של הכנסת ח"כ ניסן סלומינסקי סירב למסור את רשימת העמותות שעליהן יוחל ״חוק העמותות״ בטענה שהוא מעוניין ״לעבוד בראש נקי״ ולחוקק ״חוק אוניברסלי״. כך, חוק שנטען כי נחקק בשם השקיפות, הפך להיות חסוי מהציבור ומחברי הכנסת שדרשו את חשיפת שמות העמותות שהחוק יחול עליהן.

למרות שלא מדובר בהחלטת ועדה, נענתה נציגת משרד המשפטים עו״ד גאל אזריאל להוראת סלומינסקי וסירבה למסור את רשימת 27 עמותות זכויות האדם שנכללות תחת החוק. הדבר יצר סערה בוועדה וחברי הכנסת מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) ומיכל רוזין (מרצ) קראו לעבר סלומינסקי: ״זה אבסורד שבמסגרת דיוני חוק השקיפות, מסרב יו"ר הוועדה לחשוף את שמותיהן של העמותות שהחוק יחול עליהן. מבעד לאצטלת השקיפות שבה מתכסה משרד המשפטים, נחשפת הרדיפה הפוליטית מבית סמוטריץ', אילטוב וחבריהם’' אמרה רוזין.

ח"כ מיכל רוזין. "״זה אבסורד שבמסגרת דיוני חוק השקיפות, מסרב יו"ר הוועדה לחשוף את שמות העמותות שהחוק יחול עליהן", צילום: עומר מסינגר ח"כ מיכל רוזין. "״זה אבסורד שבמסגרת דיוני חוק השקיפות, מסרב יו"ר הוועדה לחשוף את שמות העמותות שהחוק יחול עליהן" | צילום: עומר מסינגר ח"כ מיכל רוזין. "״זה אבסורד שבמסגרת דיוני חוק השקיפות, מסרב יו"ר הוועדה לחשוף את שמות העמותות שהחוק יחול עליהן", צילום: עומר מסינגר

ועדת חוקה קיימה היום  דיון המשך בהצעת החוק של משרד המשפטים, ח״כ רוברט אילטוב וח״כ בצלאל סמוטריץ׳ שכותרתו ״הגברת השקיפות״ של העמותות. ההצעה מבקשת להגביר את השקיפות של עמותות וחברות לתועלת הציבור שעיקר מימונן מתרומות שקיבלו מישויות מדיניות זרות. עוד קובעת ההצעה, כי עמותות וחברות יציינו את דבר היותן "נתמך שעיקר מימונו מתרומות מישויות מדיניות זרות" בפרסום לציבור ובדו"חות. בנוסף, בפנייה לעובד או לנבחר ציבור, יצוין גם שם הישות המדינית הזרה, ממנה התקבלה התרומה.

ממשרד המשפטים נמסר כי כי בדיקה שמבוססת על הצהרת העמותות לשנת 2014 מעלה כי הצעת החוק תשפיע על 27 עמותות. ח"כ רוזנטל אמר על כך כי "המשמעות היא שקודם סימנו את המטרה שהיא חיסול העמותות לזכויות אדם, ואח"כ תפרו חוק על מנת לפגוע בהן. מדובר רק בעמותות זכויות אדם המכונות עמותות שמאל, ולא באף עמותה שמזוהה עם הבית היהודי. ח"כ בני בגין שאל האם שווה לחוקק חוק סבוך ושנוי במחלוקת, עבור 27 עמותות בלבד?. נציגי עמותות כמו האגודה לזכויות האזרח וכן המכון הישראלי לדמוקרטיה, התנועה הרפורמית ואחרים שהשתתפו בדיון יצאו נגד החוק. נציג משרד המשפטים אזריאל הסכימה כי אינה מכירה חוק דומה במדינות אחרות בעולם.

סלומינסקי כתב אחר הצהריים מכתב לחברי הכנסת שקראו לו לחשוף את שמות העמותות ובו הסביר את עמדתו: "לא מחוקקים חוק על גוף או אדם או עמותה ספציפית. משכך, אינני מעוניין לקבל רשימה שמית של גופים וארגונים מסויימים אשר ישתמע מקבלת הרשימה כי החוק יחול עליהם בלבד... ברור כי דרישתכם איננה לקבלת מידע. שהרי כפי שאמרתי מידע זה גלוי וזמין לכולם בלחיצת כפתור (באתר רשם העמותות באינטרנט. ר"ז) , אלא בבזבוז זמנה של הוועדה ובפופוליזם תקשורתי אשר אינני מתכוון לתת לו יד".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות